Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Čo vyplýva z faktu, že Peter Plavčan ostáva ministrom

Všetky vládne koalície, ktoré sa na Slovensku doteraz vyskytli, fungovali nielen na základe písaných pravidiel koaličnej zmluvy, ale predovšetkým na základe pravidiel nepísaných, ktoré si vytvorili praxou – reálnym výkonom moci. Hoci sa vládne garnitúry od seba odlišovali, každá mala ambíciu, aby si občania osvojili jej predstavy o tom, čo majú považovať za normálne.

14.04.2016, 14:00 | Marián Leško | © 2016 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 4

Najbrutálnejšie to vyjadril trojnásobný premiér Vladimír Mečiar pred viac než dvoma desaťročiami, keď spolu s koaličnými spojencami predviedol v parlamente pamätnú noc dlhých nožov: „Je po voľbách, zvyknite si! Politicky nerobíme nič iné, len to, čo od nás občania čakajú...“

Aj dnešná vládna zostava od začiatku svojho pôsobenia vytvára niečo, čo sa dá označiť za „new normal“. Nastavuje si limity a rámce, v ktorých sa hodlá pohybovať. A bude sa snažiť, aby ich verejnosť akceptovala ako nové pravidlá hry, teda nové pravidlá verejného života.

Neprehliadnite

Nástup diskvalifikovaného

Na rozdiel od koalícií, ktoré si svoj „new normal“ vytvárali pozvoľna, tretia Ficova vláda s tým musela začať hneď po svojom vzniku. Lebo jej členom sa stal Peter Plavčan, minister školstva, vedy, výskumu a športu.

Prvé ohlasy na jeho nomináciu sa v ničom neodlišovali od reakcií na iných kandidátov a týkali sa predovšetkým otázky, či je na svoju funkciu a jej nároky dostatočne kvalifikovaný. Po niekoľkých dňoch sa debata o P. Plavčanovi dostala do polohy, či môže post ministra zastávať aj človek, ktorý sa pre výkon funkcie diskvalifikoval už pred jej prevzatím. Čo nie je vec názoru, ale faktov. Predložil ich nielen nezaradený poslanec Miroslav Beblavý, ale aj rešpektované osobnosti mimovládneho sektora.

Pri prevzatí úradu musí každý člen kabinetu zložiť sľub, že svoje povinnosti bude plniť v záujme občanov, že bude zachovávať ústavu a ostatné zákony a pracovať tak, aby sa uvádzali do života. P. Plavčan ako vysoký úradník na ministerstve školstva ústavu ani zákony nezachovával a pracoval aj tak, že svoje povinnosti plnil v záujme svojom i svojej rodiny.

Spolutvorca „systému“

V roku 1997, za ministerky Evy Slavkovskej (SNS), bol zákonom zriadený Študentský pôžičkový fond a o päť rokov neskôr – opäť na základe zákona – vznikol aj pôžičkový fond pre začínajúcich učiteľov. Na to, aby oba fondy plnili zákonom definované poslanie, dohliadali rady fondov a dozorné rady.

P. Plavčan bol takmer nepretržite v niektorej z týchto rád. A bol pri tom, keď pôžičkové fondy porušovali zákon, lebo vyvíjali aktivity, ktoré boli v rozpore s jeho ustanoveniami.

Hoci zákon stanovil, že fond vedie svoje peňažné prostriedky na účte v banke, Študentský pôžičkový fond požičal nebankovej finančnej skupine Slavia Capital až 5,5 milióna eur. Ako skonštatoval M. Beblavý, „členkou predstavenstva Slavia Capital a mnohých ďalších spoločností z tejto skupiny v tom čase bola manželka ministra Viera Plavčanová“. Podľa odhadu poslanca bola nezákonná pôžička taká výhodná pre finančnú skupinu, že vďaka nej Slavia Capital získala státisíce eur.

Smer-SD nominanta SNS nespochybňuje, lebo si uvedomuje, koľkí z jeho nominantov by mohli byť spochybnení

Výpočet zákonov, ktoré fondy – pod dohľadom P. Plavčana – porušovali, je imponujúci. Hoci podliehali zákonu o verejnom obstarávaní, žiadne 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 4

Rubrika Ekonomika

Tagy Parlamentné voľby 2016, Peter Plavčan, školstvo