Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Richard Rybníček: Kresťanstvo nemá byť politickou doktrínou

Trenčiansky primátor na novú situáciu zareagoval bezprostredne po zverejnení výsledkov parlamentných volieb, prípravu novej pravicovej strany však nechce unáhliť. Zhruba po mesiaci od zverejnenia zámeru Richard Rybníček hovorí o prvých kontúrach svojej konzervatívnej strany a najdôležitejších prioritách. Zároveň tvrdí, že nejde o to, kto bude líder novej alternatívy, ale či nová garnitúra politikov posunie krajinu ďalej.

20.04.2016, 14:00 | Zuzana Devera | © 2016 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 5

Avizovali ste založenie vlastnej strany. Už sa tak stalo?

Vyústením mojej aktivity má byť založenie strany. Ale postup je iný. Stranu začnem zakladať až vtedy, keď budem mať pripravený obsah, za ktorý sa budú môcť postaviť ľudia, ktorých chcem osloviť, aby tento obsah so mnou išli presadzovať. Keď získam ľudí, ktorí do toho so mnou pôjdu, tak okamžite začnem registračný proces. Toto celé by malo byť dokončené tak, aby som začiatkom zimy, niekedy v priebehu októbra alebo novembra, túto stranu s novým programom a novými ľuďmi predstavil a začal jej oficiálnu púť. V tejto chvíli je to otázka prípravy obsahu.

Máte už vymyslený názov?

Mám jeden názov v hlave, ale ešte ho nemám s nikým odkonzultovaný. Je to názov, ktorý nie je úplne bežný, ešte o ňom bude veľa diskusií.

Neprehliadnite

Avizovali ste, že by to mala byť konzervatívna kresťanská strana. Mala by to mať aj v názve?

Nie, nemala. Filozofia je taká, že o program a zmysel tej strany by sa mali vedieť oprieť kresťansky založení občania, ale aj konzervatívci, ktorí majú v niektorých veciach liberálne myšlienky. Mali by sa v nej nájsť ľudia, ktorí dokážu fungovať v jednom zoskupení vedľa seba. Nemuseli by byť členmi, stačí, keď sa k strane prihlásia, že chcú presadzovať jej hodnoty.

Bude to pravicová strana?

Určite. Z programu automaticky vyplynie to, čo ľavicová strana nikdy robiť nebude.

Zverejnením svojej ambície som chcel ukázať, že sú tu ľudia, ktorí ešte nehodili flintu do žita

Máte už vymyslený model, ako bude strana financovaná? Aby ste sa vyhli prešľapom, ktoré sa udiali v iných stranách a ktoré ich stáli hlasy voličov, lebo sa zdiskreditovali.

Áno, mám vymyslený model, mám jasnú predstavu, ako tá strana má, až kým nebude založená, vznikať, akí ľudia by sa tam mali ocitnúť. Projekt už mám v hlave, začínam podľa neho postupovať, zatiaľ o ňom nebudem do detailu hovoriť. Na všetko, čo chcem dosiahnuť, sa potrebujem kvalitne pripraviť. Teraz som len chcel oznámiť, že mám takú ambíciu, aby bolo jasné, že sú tu ľudia, ktorí ešte nehodili flintu do žita a chcú niečo urobiť. Ale vzhľadom na to, že chcem priniesť zásadnú zmenu charakteru štátu, reforma by mala trvať dve až tri volebné obdobia. A má to byť reforma zásadná. Otázka je, či ju vôbec ľudia budú chcieť prijať, znášať a participovať na nej.

Zdroj: Miroslava Spodniaková

Takže chcete vtiahnuť občana aj do tvorby strany?

Jednoznačne. To je dokonca jedna z mojich podmienok. Dokonca neskôr aj do tvorby alebo úprav programu strany. Aj vzhľadom na to, že kľúčový bod programu a snahy o zmenu charakteru štátu je preniesť čo najviac mocenských kompetencií na čo najnižšiu úroveň, teda do regiónov, do miest a obcí.

Predpokladá to zrejme vybudovanie kvalitných regionálnych štruktúr. Má Slovensko dostatok odborníkov potrebných na veľkú zmenu aj v odľahlejších regiónoch?

Som o tom presvedčený. Dokonca ani nechcem budovať klasickú stranu s regionálnymi štruktúrami. V tomto politickom systéme, ktorý chceme zmeniť, sa to volá strana, lebo inak sa to nazvať nedá. Ale následne bude jedna z kľúčových vecí zmena volebného systému. Táto zmena v nasledujúcich voľbách úplne zmení dogmu fungovania politických strán. A štruktúry strán sa budú úplne inak správať aj v regiónoch. Ak presúvate moc kompetenčne zo štátu dole, tak to vytvára predpoklad na rast mnohých regionálnych špičkových lídrov, ktorí si sami budú územie manažovať. Tam budú vznikať regionálne štruktúry a v nich regionálni lídri.

Sme na začiatku volebného obdobia tejto vlády. Možno vydrží štyri roky, ale možno budú predčasné voľby. Ste v jednom aj v druhom prípade pripravený kandidovať a uchádzať sa o hlasy voličov?

Áno.

Ako to urobíte technicky? Budete vytvárať stranu z Trenčína alebo sa presuniete do hlavného mesta Bratislavy?

Budem vytvárať stranu z Trenčína.

Budete naďalej primátorom?

Úprimne poviem, že pokiaľ by boli voľby v roku 2020, tak by som do nich chcel ísť ešte ako primátor. Čiže by som ešte raz v roku 2018 v Trenčíne kandidoval.

Podobné aktivity údajne vyvíjajú ľudia blízki Esetu a prezidentovi Andrejovi Kiskovi. Zatiaľ to nikto nepotvrdil, nie je jasné, ako bude táto strana vyprofilovaná. Ako to vnímate?

Vždy privítam normálnu rozumnú stranu, ktorá bude chcieť zmeniť Slovensko. My budeme konzervatívna strana, ktorá chce zlúčiť kresťanských, ale aj občianskych konzervatívcov, a viem si predstaviť aj ľudí liberálnejšie orientovaných, ale uctievajúcich také princípy, ktoré naša strana bude uctievať. Okrem decentralizácie je to jednoznačne slobodný trh, absolútna podpora menšín a ich práv, efektívne narábanie s verejnými finančnými zdrojmi a budeme si ctiť slobodný trh. To sú zásadné občiansko-kresťansko- -konzervatívne princípy. To je priestor, ktorý otvára náruč širšej skupine voličov.

Počul som zatiaľ od novinárov, že vzniká nová strana v okolí prezidenta a Esetu. Som presvedčený, že je len otázka času, kedy by sme sa mali stretnúť a porozprávať sa. Ja nepoznám ich obsah, neviem, čo chcú. Nekladiem absolútny dôraz na ideologické fungovanie strany, nechcem sa zmestiť do ideologickej škatuľky.

Mojou prioritou je zmeniť politický systém, zmeniť územnosprávne členenie Slovenska, zmeniť fungovanie vlády a štátu. Zúžiť centrálnu moc vlády a presunúť ju do regiónu. Keďže to sú zásadné zmeny, o tom sa bude treba rozprávať, či je to aj ich snaha. Potom sa uvidí, či budeme vedieť spolupracovať alebo každý pôjdeme svojou cestou. Alebo nedajbože budeme medzi sebou súperiť. Ale to by som považoval za kontraproduktívne, keďže sa mi zdá, že máme podobné hodnotové zahraničnopolitické aj ľudské a občianske ciele.

Nejde o to, kto bude líder, ale o to, či dokážeme krajinu posunúť ďalej

Ak by mala byť táto nová strana zameraná podobne ako subjekt, ktorý pripravujete vy, ste pripravený stretnúť sa aj v súboji o voliča?

Ja som pripravený stretnúť sa a skúsiť spojiť sily. Jednoznačne. Ľudia ako prezident Kiska alebo ľudia z Esetu sú rozumní, normálne uvažujúci ľudia. Ak sa dokážeme zhodnúť, tak treba postupovať spoločne. Nejde o to, kto bude líder, ale o to, či dokážeme krajinu posunúť ďalej.

Zdroj: Miroslava Spodniaková

Akú dominanciu budú mať pri formovaní podstaty a cieľov vašej strany tradičné kresťanské hodnoty a ich ochrana?

Som kresťansky založený človek, v referende, ktoré organizovala Aliancia za rodinu, som trikrát hlasoval áno a verejne som to povedal. Som človek, ktorý si ctí kresťanské hodnoty, ale nemám záujem vytvoriť komunitu, ktorá bude postavená na konfesijných, náboženských princípoch. Nebudem to stavať na tom, že treba otvárať otázku zásadných etických princípov štátu, ktorá je zakotvená dnes v ústave. To nie je niečo, čo by som zásadne presadzoval. Dnes konzervatívci v Británii alebo Nemecku riešia predovšetkým základné ekonomické sociálne princípy fungovania v štáte.

Ale napríklad v Poľsku riešia aj etické veci. A dosť výrazne.

Nemám záujem, aby sa konfesijná politika stala súčasťou politického režimu v krajine. Tak ako je pre mňa islam ako náboženstvo v poriadku, je zároveň 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 5

Rubrika Rozhovor

Tagy Richard Rybníček