Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Riaditeľ Černobyľa ako prvé žiadal odstrihnutie telefónov

26.04.2016 | Ján Záborský

Diskusia (6 reakcií) Pravidlá diskusie

28.04.2016 | ataman

Cest pamiatke vsetkym, co zabranili este horsej katastrofe.

26.04.2017 | Roman Kanala

Dobrý článok, ale obsahuje pár chýb.

Ľudmilu nezachránila jej nenarodená dcérka, ktorá absorbovala žiarenie namiesto nej. Deti, čím sú menšie, tým sú citlivejšie na radiáciu. Nenarodené deti sú citlivé veľmi. Dospelý sa môže dostať z dávok, aké sú pre deti smrteľné.

Nový sarkofág sa nestavia, už je inštalovaný asi mesiac.

Vyvážaniu odpadu mimo krajiny nebráni ani tak obsah uránu, ako Bazilejská konvencia o cezhraničnej doprave nebezpečného odpadu, ktorá ukladá krajinám, aby odpad uskladnili doma. Rádioaktívny odpad sa môže vyviezť, aby sa oddelili použiteľné štiepne izotopy od svinstvečka, ale svinstvečko sa musí potom doniesť naspäť.

Jódové tabletky nevylučujú rádioaktívny jód, ale presýtia telo normálnym jódom a štítna zľaza dostane prebytok jódu. Potom už fixuje rádioaktívny jód omnoho pomalšie, lebo koncentrácia rádioaktívneho jódu v tele je v porovnaní s normálnym jódom malá a štítna žľaza je už nasýtená a nehľadá nový jód v tele. Rádioaktívny jód je stále prítomný. Len si ho telo už nevšíma. Tabletka ho z tela nevylučuje, nemá ako.

Reaktory VVER nemohli trpieť neduhmi Černobylu, lebo sú to tlakovodné reaktory, kde je chladivo a zároveň moderátor voda pod tlakom. Koeficient reaktivity je negatívny. Ak sa tvoria bubliny pary, tak vytlačia moderátor z palivovej mriežky a reakcia sa spomalí. Pri akomkoľvek probléme sa voda odparí, tým pádom bude chýbať moderátor a vďaka geometrii reaktora, ktorá neumožňuje štiepnu reakciu na rýchlych neutrónoch, sa reakcia sama zastaví. V Černobyle bol tuhý moderátor grafit, ktorý dobre horí, a chladivo CO2. To dáva za studena pozitívny koeficient reaktivity: čím viac sa rozbehne reakcia, tým viac sa jej dostane podpory. Za sekundu sa výkon vyšplhal na 2000 násobok nominálneho výkonu, čo viedlo k výbuchu podobnému jadrovej zbrane: dislokácia štruktúr, odparenie materiálov, tlaková vlna, rádioaktívne zamorenie.

27.04.2017 | Truhlik999

+

01.05.2017 | lukic

k stavbe sarkofagu - clanok bol publikovany v 2016, t.j. pred rokom.. tento rok ho len vyvesili opat, text sa mi zdal akysi uz citany a datum pod nadpisom to potvrdil...

27.04.2017 | Roman Kanala

Černobyľ schovali do nového sarkofágu, zakryl by aj Sochu slobody
eTrend 29.11.2016 | ČTK
https://www.etrend....

"Príčinou katastrofy černobyľskej elektrárne bola zrejme chyba personálu, ktorý sa počas testovania pravdepodobne dopustil hrubého porušenia bezpečnostných pravidiel. Podľa mnohých odborníkov mala na nešťastí podiel aj chybná konštrukcia sovietskeho reaktoru, o ktorého nedostatkoch nebola obsluha informovaná."

Príčin katastrofy bolo viacero. Napríklad už to, že reaktoroví fyzici boli podozriví inteligenti a pre prácu v jadrovej elektrárni ani neboli potrební. Stačili inžinieri z techologického inštitútu, ktorí poznali sekundár a turbínu a reaktor prezývali "kotol". Lenže kotol nemá jódovú jamu a problémy s riadiacimi tyčami. Černobyl bol konštrukčne časovaná jadrová nálož, no na jej odpálenie bolo treba, aby dostal do jódovej jamy, a aby za studena boli eliminované riadiace prvky, a vyvolaná neriadená štiepna reakcia. Toto všetko nastalo pri neštandardom "experimente" zotrvačnosti turbíny. Potom už na neriadenú exkurziu reaktivity stačilo zavrieť čerpadlá, aby sa zvýšila teplota a tá zvýšila reaktivitu tak rýchlo, že riadiace tyče s pomalými krokovými motormi boli nanič, a bum.

Prítomný riaditeľ bol síce odborne nula, ale bol spoľahlivý straník a vykonal experiment, ktorý od neho zhora žiadali. Ostatní boli len ušmudlaní psíci, ktorí ani nepochopili, čo sa stalo. Podobne aj záchranári, hasiči, všetky obeti. Samé utajovanie, zatĺkanie, inkompetencia. Potom treba hrdinov, ktorí obetujú život. Vedome či nevedome. Rusko je stále strašná hydra, ktorá požiera životy svojich občanov.

27.04.2017 | Roman Kanala

Aha, nevšimol som si dátum článku: vlani 26.04.2016
Článok bol recyklovaný o rok neskôr na titulku.
Takže hovoriť o sarkofágu v budúcnosti bolo vtedy správne, lebo ešte nebol inštalovaný.

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.