Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Jadro je čisté, ale pomerne drahé

Písať na tridsiate výročie najväčšej jadrovej katastrofy v dejinách ľudstva o úlohe jadrovej energie je trúfalé. Ale určite nie nezmyselné.

27.04.2016, 15:30 | Michal Lehuta | © 2016 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 3

Najprv k bezpečnosti: doterajšie skúsenosti s jadrovými elektrárňami hovoria o jednej vážnej nehode pripadajúcej na tritisíc rokov fungovania reaktorov. A to vrátane nehody na ostrove Three Mile v USA, kde unikol len zlomok radiácie potrebnej na zvýšenie rizika rakoviny v ľudskom tele.

V pomere k dodanej energii tak jadro spôsobuje menej úmrtí ako fosílne zdroje energie, teda ropa, uhlie a plyn, zistil švajčiarsky inštitút Paula Scherrera. To však stále neznamená, že jadrová energetika je aj ekonomicky výhodná.

Neprehliadnite

Bez skleníkových plynov

Jadrové elektrárne rozdeľujú na dva tábory – okrem bežných ľudí aj environmentalistov. Na jednej strane sú výhodou energie získavanej štiepením atómu takmer nulové emisie skleníkových plynov. A veľa energie získanej z malého množstva paliva. Z dvoch gramov uránu sa získa toľko energie, ako zo šestnástich kíl fosílnych palív, vysvetľuje profesor fyziky na univerzite v Cambridge David MacKay.

Podľa štúdie škótskej poradenskej spoločnosti Wood Mackenzie však i po započítaní úspory z nevypúšťania emisií ostáva jadrová energetika jednou z drahších. Spolu s investičnými nákladmi je len o niečo lacnejšia ako plynové elektrárne s otvoreným cyklom (bez výroby tepla) a veterné vrtule stavané na mori.

Výroba elektriny z jadra je v rebríčku nákladnosti niekde v strede

Tá istá spoločnosť však niekoľko rokov dozadu odporúčala v rámci európskej stratégie znižovania emisií CO2 stavať práve jadrové elektrárne. Podľa prepočtov amerického úradu pre energetické informácie EIA je výroba elektriny z jadra v rebríčku nákladnoosti niekde v strede.

Aj keby bolo jadro lacné, jeho úloha v celosvetovom znižovaní vypúšťania skleníkových plynov môže byť iba čiastková. Prechod na bezuhlíkovú svetovú produkciu energie by si podľa britského denníka Guardian vyžadoval postaviť veľmi skoro k dnešným 440 reaktorom až niekoľko tisíc ďalších, čo je nerealistické. Stavenie len na štiepenie atómu by si zrejme tiež vyžadovalo aj využívanie iných palív ako len uránu-235, ktorého je obmedzené množstvo.

Náklady na palivo však v ekonomike jadrových elektrární nie sú až také dôležité. Najdrahšie vo výrobe energie z jadra sú totiž prvotné investície do výstavby areálov a neskôr vyraďovanie elektrární z prevádzky.

Atómka v Jaslovských Bohuniciach, ktorá nedávno dostala zelenú od rezortu životného prostredia, by mala stáť 4 až 6 miliárd eur (5,0 - 7,5 percent HDP). Pritom spotreba elektrickej energie na Slovensku dlhodobo nerastie. „Aj percentuálne malé nadsadenie odhadu budúcej spotreby znamená 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 3

Rubrika Téma - katastrofa Černobyľ

Tagy Černobyľ, energetika, jadrová energia

Súvisiace články

Riaditeľ Černobyľa ako prvé žiadal odstrihnutie telefónov

Riaditeľ Černobyľa ako prvé žiadal odstrihnutie telefónov

Výročie Černobyľskej havárie Zatajovanie bolo systémovou chorobou Sovietskeho zväzu. O chybách a haváriách nevedeli ani pracovníci v sektore, preto sa z nich nemohli poučiť 6

Riaditeľ Černobyľa ako prvé žiadal odstrihnutie telefónov

Zmätočný tender a stotisícové úplatky. Milióny pre vidiek uviazli v blate

Kríza priviedla deti späť do rodinnej zlievarne na Považí

Nová finta Jaromíra Čižnára