Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nová finta Jaromíra Čižnára

28.04.2016, 15:15 | Marián Leško | © 2016 News and Media Holding

Názor | Generálnu prokuratúru nahnevalo, čo sa o nej povedalo a napísalo, keď zrušila obvinenia v prípade nákupu CT prístroja pre piešťanskú nemocnicu. Vraj sa proti nej vedie tendenčná politická a manipulatívna kampaň. V skutočnosti nejde o kampaň, ale o totálnu stratu dôvery voči nej.

 • Tlačiť
 • 3

Rubrika

Názory

Faktom je, že obvinenia, ktoré vzniesla policajná vyšetrovateľka v prípade predraženého nákupu CT prístroja, dozorujúci prokurátor schválil. Ak v tom prvý námestník generálneho prokurátora zbadal porušenie zákona, tak prokuratúra opravila samu seba.

Namiesto toho, aby vedenie štátneho orgánu vysvetlilo dôvody tejto sebakorekcie (trebárs na osobitnej tlačovke), ponechalo ľudí v presvedčení, že funkcionári robia to, čo vždy – poskytujú prokurátorskú imunitu osobám s politickými konexiami. Ak vedel námestník René Vanek napísať, že obvinenie musel zrušiť, lebo „posudok znaleckého ústavu trpí podstatnou vadou, pre ktorú je v trestnom konaní nepoužiteľný“, tak to mohol verejnosti povedať aj osobne a odpovedať na otázky novinárov.

Zdroj: Danglár

Pozrite si všetky Danglárove ilustrácie ku komentárom M. Leška

Treba uznať, že hlavný argument prokuratúry nie je irelevantný, lebo znalecký posudok tvrdí: „Pre účely tohto posudku nie je iná možnosť ako porovnávať predaje v zahraničí, konkrétne v Českej republike, pretože v Slovenskej republike nie je čo porovnávať.“

Toto tvrdenie neobstojí, lebo aj na Slovensku sa nakúpilo niekoľko porovnateľných CT prístrojov za cenu porovnateľnú s piešťanskou (1,33 milióna eur), ale ďalšie slovenské nemocnice – prešovská a breznianska – rovnaký prístroj kúpili oveľa lacnejšie: za 418- a 498-tisíc eur. Ak znalec stanovil, že pochybným nákupom v Piešťanoch by vznikla škoda „vo výške najmenej 479-tisíc eur“, tak ide o tvrdenie, ktoré by pred súdom mohli advokáti obžalovaných ľahko napadnúť. Záver, že pre ďalšie pokračovanie stíhania je nevyhnutné urobiť nový znalecký posudok, preto treba akceptovať – ak jeho výsledkom bude nespochybniteľný posudok.

To, že po zrušení obvinení zavalila prokuratúru lavína kritiky, si spôsobili prokurátori sami. Spomeňme si, koľkokrát a v akých citlivých kauzách Generálna prokuratúra preverovala, či je zastavenie trestného stíhania v poriadku. A vždy dospela – aj pri emisnej kauze či falšovaní analýzy pri diaľničných PPP projektoch – k záveru, že zastavenie stíhania bolo dôvodné a zákonné. Tých prípadov bolo toľko, že už aj generálnemu prokurátorovi to muselo byť trápne. Preto v kauze CT prístroja „vylúčil svoju právomoc“, aby vraj zamedzil „akýmkoľvek pochybnostiam o nezaujatosti a objektivite rozhodnutia v tejto veci“, takže rozhodnúť musel prvý námestník.

Takéto samovylučovanie sa je zo strany Jaromíra Čižnára alibistické a smiešne. Nikoho totiž nepresvedčí, že námestník Vanek rozhodne inak ako jeho šéf. Pretože prokuratúra je monokraticky riadená, v konečnom dôsledku je zodpovedný vždy ten najvyšší. Keď s tým má problém, môže rezignovať.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 17/2016. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 3

Rubrika Názory

Tagy Názory, Res publica

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.