Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nejednoznačná regulácia šitá horúcou ihlou

04.05.2016, 09:13 | Marek Legéň | © 2016 News and Media Holding

Len málo období sa našlo v priebehu posledných dvadsať rokov, keď sa nemenila základná norma, ktorou sa riadi predaj potravín. Zákon o potravinách je účinný od polovice deväťdesiatych rokov a dosiaľ sa upravoval šestnásťkrát.

 • Tlačiť
 • 0

V posledných rokoch straší osobitne obchodníkov, ktorým za opakované prehrešky voči hygiene predaja či za ďalšie prešľapy hrozia miliónové pokuty. Nezostali len na papieri ako symbolicky zdvihnutý prst, ale potravinová inšpekcia už zopár „astronomických“ finančných sankcií aj vyrubila. Najviac utŕžil britský reťazec Tesco, no ušlo sa už aj Kauflandu.

Obchodníci môžu byť sankcionovaní po opakovanom porušení zákona o potravinách do výšky jeden až päť miliónov eur 

Neprimerane vysoké pokuty nie sú jediné výhrady, ktoré zaznievajú voči legislatíve týkajúcej sa dodávateľsko-odberateľských vzťahov pri obchodovaní s potravinami. Producenti aj obchodníci poukazujú aj na ďalšie nedostatky, napríklad na nejednoznačný výklad zákonov. Potravinárom nevonia niekedy až prehnaná aktivita štátnych kontrolórov. Najnovšie po skúsenosti s úpadkom prevádzkovateľa predajní Carrefour volajú po pomoci od štátu. Chcú, aby odkúpil ich uviaznuté pohľadávky tak, ako to urobil v prípade stavebnej firmy Váhostav-SK.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika TREND + retail a obchod

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.