Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Počiatkova kariéra sa skončila, následky trvajú

05.05.2016, 05:00 | Marián Leško | © 2016 News and Media Holding

Ján Počiatek sa pred dvoma týždňami vzdal poslaneckého mandátu a v politike skončil. Bol v nej o štyri roky dlhšie, ako sám chcel byť, a osem rokov dlhšie, ako byť mal. Lebo jeho čas na odchod sa naplnil už v roku 2008. Keby na Slovensku fungovali elementárne pravidlá politickej zodpovednosti, tak by mu už vtedy musel premiér alebo parlament ukázať červenú kartu.

 • Tlačiť
 • 3

Rubrika

Analýza

Zdroj: ilustrácia - Zsolt Lukács

Príbeh J. Počiatka ukazuje, akú úspešnú politickú kariéru možno mať z dôvodov, ktoré sú zjavne mimopolitické. Keď sa v roku 2006 stal ministrom financií v prvej vláde Roberta Fica, dostal otázku, čo zabezpečeného človeka, ako je on, vlastne priviedlo do politiky.

Odpovedal, že jeho práca a život boli doteraz zaujímavé, ale až príliš pohodlné: „Vo veku 35 rokov je podľa mňa priskoro na poloaktívnu penziu.“ Zjavne chcel vyvolať dojem, že účasť vo vláde berie iba ako osobnú výzvu a možnosť osobnostnej sebarealizácie.

K výlevom, aké hlboké je jeho sociálne cítenie, sa neuchýlil, lebo vedel, že by mu to aj tak nikto neuveril

V tom čase dával najavo, že nie je ministrom preto, aby zbohatol, lebo bohatý už je. Členstvo vo vláde nepovažoval za dôvod, aby zmenil osobný lifestyle: aj ako člen kabinetu chodieval na predsezónne módne nákupy do Milána, na výlety „s celou partičkou“ kamarátov do Las Vegas, absolvoval štyri dovolenky za rok a viedol intenzívny spoločenský život v štýle Smotánky. Mal to byť nielen prejav jeho životného štýlu, ale aj manifestácia osobnej nezávislosti – od premiéra, vlády i zastávanej funkcie.

„Počka“ prehovoril „Kali“

Ako minister sa nijako zvlášť nenamáhal s hlbším odôvodňovaním toho, prečo vlastne prijal miesto vo vláde R. Fica. Obmedzil sa na poznámku, že desať rokov pracoval pre nórsku firmu „a v škandinávskych krajinách je silný sociálny aspekt prvoradý“. K výlevom, aké hlboké je jeho sociálne cítenie, sa neuchýlil, lebo vedel, že by mu to aj tak nikto neuveril.

Neprehliadnite

Priznal, že do politiky sa nehrnul, ale že bol do nej „prehovorený“. Na otázku, ako dlho trvalo, kým ho kamarát Robert Kaliňák nahovoril, minister povedal, že dlho a že „len on ma nakoniec aj do politiky dostal“. Na to, že sa dvaja vášniví motorkári prvý raz stretli až v roku 2000, priateľstvo „Kaliho“ a „Počka“ sa kalilo veľmi rýchlo. Už v tom istom roku otvorili prvú reštauráciu a odvtedy sa ich podnikateľské a iné aktivity úzko prelínali.

V roku 2006 ani najväčší odborníci netušili, kto sa vlastne stal šéfom rezortu financií. Jeden z najdôležitejších postov vo vláde obsadil človek, ktorý v parlamentných voľbách 2006 dostal len 597 preferenčných hlasov.

Podriaďoval sa pokynom

Po nástupe do úradu postupoval J. Počiatek opatrne a vcelku racionálne. Bez ohľadu na rétoriku šéfa strany a vlády, ktorý videl v bývalom Miklošovom rezorte koncentrát zla, udržal na ministerstve financií kľúčových ľudí a niektorých dokonca aj povýšil.

Faktom však je, že v každodenných vládnych šarvátkach Počiatek iba prehrával, lebo jeho oponentov vždy podporil premiér. Čo bol veľký rozdiel v porovnaní s érou Ivana Mikloša. Keď ten vo vláde s niečím nesúhlasil, tak to neprešlo a nespokojný minister mohol presadiť svoj zámer len cez parlament.

Niektorým sa to aj podarilo, ale išlo o výnimky, ktoré potvrdzovali pravidlo: o peniazoch štátu rozhodovala vláda podľa toho, čo povedal minister financií. Od nástupu J. Počiatka platilo: o peniazoch štátu rozhodovala vláda bez ohľadu na to, čo hovoril minister financií.

Keď premiérovi moderátori v televíznych diskusiách pripomínali, voči čomu všetkému má minister Počiatek výhrady, R. Fico podráždene odpovedal: „Pán minister financií sa podriadi politickým pokynom.“ Tak to naozaj bolo – po celý čas, kým bol J. Počiatek členom Ficových vlád.

Keď išlo o politiku a politické rozhodnutia, bezvýhradne sa podriaďoval pokynom premiéra. Ale keď išlo o rozhodnutia, ktoré mali veľký význam pre mimopolitických aktérov alebo pre tandem Kaliňák – Počiatek, premiér musel akceptovať, že nie je jediný, pre koho minister pracuje. Ukázalo sa to už po dvoch rokoch, keď sa zrútil obraz o bohatom podnikateľovi, ktorý vykonáva ministerskú funkciu čisto z plezíru.

Politický komentátor Dag Daniš spomína kuloárnu historku nemenovaného politika, ktorý po voľbách 2006, ale ešte pred zostavením vlády, prišiel na neformálne stretnutie, kde bol prítomný aj podnikateľ Jozef Brhel. Ten vraj spoločnosti predstavil nového ministra financií: „Strapatého mladého muža, ktorého nikto nepoznal a ktorý sa volal Počiatek.“

Pravdivosť tohto príbehu môžu potvrdiť iba priami účastníci stretnutia, ale z verejných a overených zdrojov je známe, že J. Počiatek ako minister dvoch Ficových vláda nemal k nikomu tak blízko ako k finančnej skupine J&T. Je to zrejmé z viacerých káuz, ale ako modelový príklad môže slúžiť úplne prvá – únik dôverných informácií pred stanovením konverzného kurzu slovenskej koruny.

Zdroj: SITA/Nina Bednáriková

Modelový príklad fungovania

Ako šéf rezortu financií J. Počiatek požiadal 20. mája 2008 o zmenu centrálnej parity slovenskej koruny. Zainteresovaní vedeli, že ak sa centrálna parita zmení, bude sa zhodovať s konverzným kurzom pri prechode krajiny na euro. O dva dni nato, 22. mája, sa v Prahe stretli slovenský a český premiér.

Mirek Topolánek neskôr spomenul, o čom hovorili: „Premiérovi Ficovi sa podarilo veľmi nadštandardne dohodnúť 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 3

Rubrika Analýza

Tagy Ján Počiatek, ministerstvo financií

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.