Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Štvorica právnikov, ktorá si buduje vplyv naprieč desaťročiami a vládami

09.05.2016, 05:00 | Ivan Haluza | © 2016 News and Media Holding

Štvoricu právnikov okolo Jána Sabola s veľkým biznisom v biopalivách a pálenkách široká verejnosť veľmi nevidí. K novým investíciám či k tomu, čo by chceli zmeniť v štátnej regulácii ich biznisov, tlačovky nezvolávajú a nechodia často ani medzi celebrity.

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika

Podnikanie

Ján Sabol (prvý sprava) s blízkym priateľom Jozefom Špirkom (tretí sprava) stál pri zrode RÚZ.Zdroj: TASR/Martin Baumann

No v kuloárnych debatách domácich biznismenov sú zaraďovaní medzi najvplyvnejšie domáce podnikateľské skupiny s dosahom na politické špičky. Oni sa bránia, že veľa vecí o nich sa preháňa a že ich vplyv nemusí byť pre štát škodlivý.

Dodnes najsilnejší akcionár skupiny J. Sabol sa k politikom dostal hneď po revolúcii. Ako zakladajúci člen Združenia podnikateľov Slovenska chodil zastupovať podnikateľov na federálne ministerstvá bývalého Česko-Slovenska. V Prahe spoluvytváral prvé zákony, ktoré spúšťali kapitalizmus.

Neprehliadnite

Právnici štátu

Jeho kontakty na politikov začali právnici zúročovať na spoluprácu so štátnymi inštitúciami. Podľa sabolovcov vždy len na základe vysokej kvality. Inak by sa vraj nedostali ani k zastupovaniu privátnych firiem zo Západu.

Sabolovci sa dostali aj do vedení štátnych firiem. V rokoch 1994 až 1996 pôsobil J. Sabol v dozornej rade Slovenskej poisťovne a jeho partner Mikuláš Trstenský bol jej generálnym riaditeľom. „Už od roku 1990 sme poskytovali Fondu národného majetku právne služby a ten nás v čase nástupu Moravčíkovej vlády oslovil, či nejdeme do poisťovne pomôcť, keď hrozilo, že v nej štát stratí kontrolu,“ spomínal pre TREND J. Sabol. Investičné fondy sa snažili poisťovňu ovládnuť cez zvyšovanie základného imania, no právnici ich odblokovali. Po nástupe vlády Vladimíra Mečiara právnici zo štátnych firiem odišli.

K výhodám sa sabolovci vedeli dostať aj za vlády ľudí z opačného pólu politiky

Pri neskoršom zostavovaní prvej vlády Mikuláša Dzurindu sa J. Sabol dostal k správe vecí verejných ešte bližšie. Na návrh Strany občianskeho porozumenia sa stal štátnym tajomníkom ministerstva hospodárstva. Na starosti mal energetiku a podmienky na podnikanie.

Sabolovci tvrdia, že väzby na politikov im pri rozširovaní majetku nijako zvlášť nepomohli. Jedinou firmou, ktorú sprivatizovali, bol producent liehovín St. Nicolaus. Zaplatili zaň 90 percent menovitej hodnoty. Na tú dobu pre štát dosť slušný obchod. Všetky ostatné firmy sabolovci získali od súkromných majiteľov alebo ich rozbiehali sami.

Skupina zdôrazňuje, že J. Sabol je síce pravicovo orientovaný, no od revolúcie nebol členom žiadnej strany. A jej firmy nikdy žiadnu stranu nesponzorovali. Či politikov nesponzorujú zo svojich dividend osobne samotní spoluvlastníci, známe nie je.

Ľudia z okolia J. Sabola hovoria, že po páde vlády Ivety Radičovej sa už o politiku veľmi nezaujíma a menej sa angažuje aj v podnikateľských združeniach. A viac sa venuje vlastnému biznisu.

Stimuly a vysvetlenia

Sabolovci sú známi už dlhšie ako dosť razantní lobisti za zmeny v legislatíve okolo spotrebných daní z liehu. Vysvetľujú, že na predkladanie návrhov pre zlepšenie boja s čiernymi liehovinami, ktoré poškodzujú serióznych podnikateľov, majú právo.

Skupina sa vie dostať aj k vládnym investičným podporám. Druhá Dzurindova vláda im odklepla milión eur z eurofondov na modernizáciu Slovenských liečebných kúpeľov Turčianske Teplice. No oni v nich 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika Podnikanie

Tagy Ján Sabol, St. Nicolaus

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.