Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zo Švajčiarska odtekajú miliardy a poľskí boháči riešia nástupníctvo

Mohlo by sa zdať, že privátni bankári v súčasnosti predovšetkým hľadajú pre klientov výnosnejšie spôsoby, ako zhodnotiť ich majetok. Medzinárodná legislatíva, konkurencia, ale napríklad aj starnutie populácie ich však tlačia do úpravy celkového biznis modelu.

14.05.2016, 05:01 | Xénia Makarová | © 2016 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 2

Jedným z najviditeľnejších príkladov všeobecnej zmeny je Švajčiarsko. Jeho privátne banky doslova čelia odlevu sporiteľov po viacerých medializovaných kauzách a sprísňovaní legislatívy v oblasti utajovania identity a zdroja bohatstva svojich klientov.

Konzultačná spoločnosť PwC len za rok 2014 odhadla zmenšenie tamojšieho objemu aktív pod správou na niekoľko stoviek miliárd švajčiarskych frankov. A to bolo ešte pred koncom vlaňajška. Vtedy sa čakal odchod ďalších klientov v dôsledku prvých reportov zahraničným daňovým inštitúciám, ktorým banky poslali údaje o zostatkoch na účtoch svojich zahraničných klientov.

„Banky budú schopné získať nové peniaze, len ak uspejú pri získavaní legálnych aktív späť do Švajčiarska. Zdôrazňovaním svojich služieb s najvyššou kvalitou a vysokými výnosmi,“ upozorňuje PwC v správe o private bankingu Švajčiarska 2014. Pritom práve klienti, ktorí dodržiavajú daňové pravidlá, si viac potrpia na kvalitu ako tí, ktorí cez Švajčiarsko chceli pred domácimi daniarmi svoje majetky zatajiť.

Cestou, ako Švajčiarsku prinavrátiť jeho dobrú povesť medzi privátnymi bankármi, je podľa PwC dostať ho spod medzinárodnej paľby a vytvoriť neobmedzený prístup na EÚ trh.

Neprehliadnite

Podobne ako na Slovensku

V priaznivejšej situácii ako Švajčiarsko je susedné Poľsko. Bonitnejších klientov tam stále pribúda, najmä z radov podnikateľov a špičkových manažérov. Potenciál trhu sa hýbe okolo stotisíc klientov wealth managementu. No zároveň je tamojší trh veľmi rozdrobený, keďže popri univerzálnych a špecializovaných bankách rôzne investičné produkty ponúkajú brokerské domy či jednotlivé fondy.

Hranica na vstup do VIP bankového klubu sa hýbe okolo milióna zlotých, čo zodpovedá necelým 230 tisíckam eur. „Pred dvadsiatimi rokmi, keď sme s private bankingom v Poľsku začínali, klienti nežiadali ani tak inovácie, ale hlavne lepší servis, ako má bežný bankový klient, a dôraz kládli na fyzickú podobu, kde sa im tento servis poskytoval. Čiže chceli oddelené priestory na konzultovanie, osobitného poradcu, nečakať v radoch a niekedy hrala kľúčovú úlohu aj káva,“ spomína Małgorzata Anczewska, riaditeľka Private banking mBank v Poľsku.

Pred dvadsiatimi rokmi poľskí klienti privátneho bankovníctva nežiadali ani tak inovácie, ale hlavne lepší servis

A, samozrejme, klienti požadovali lepšie podmienky ako pri bežných produktoch. Napríklad vyššie úročenie bankových vkladov. Teraz si už uvedomujú svoj vplyv a sú oveľa vzdelanejší. Od banky požadujú hlavne profesionálneho investičného poradcu, ktorý im opíše vývoj na trhu. Už vedia, že ak chcú dosiahnuť vyšší výnos, musia akceptovať zvýšené riziko.

Trh podľa M. Anczewskej sa už dotiahol k vyspelejším štátom a rozdiely sú zanedbateľné. „Zaujímavé je, že zatiaľ čo vo švajčiarskych bankách okolo 31 percent úspor je v depozitoch, u nás je to 35 percent. Teda veľmi podobné.“ Zvyšok majú klienti v rôznych investičných produktoch.

Krajiny spravujúce najviac bohatstva jednotlivcov
2008 2013 2018 (1)
1. USA USA USA
2. Japonsko Japonsko Čína
3. Nemecko Čína Japonsko
4. Veľká Británia Veľká Británia Veľká Británia
5. Taliansko Nemecko Nemecko
(1) Prognóza
PRAMEŇ: McKinsey

Zberanie čerešní

Čo sa tiež za posledné roky zmenilo v požiadavkách poľských klientov, je prístup k domácim titulom. Zatiaľ čo v minulosti 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 2

Rubrika TREND + Privátne bankovníctvo

Tagy Poľsko, privátne bankovníctvo, Švajčiarsko