Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Daňové raje čelia kauzám aj uťahovaniu oprát

Tlak na odhalenie zahraničných vlastníkov účtov vo švajčiarskych bankách, ale aj na Cypre či v Luxembursku. Hlásenie zostatkov na ich účtoch zahraničným daňovým úradom a najnovšie zverejnenie miliónov utajených dokumentov o klientoch panamskej právnickej firmy Mossack Fonseca.

14.05.2016, 05:00 | Xénia Makarová | © 2016 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Klasickým offshorom sa posledné roky reputačne nedarí a čelia odchodu časti klientov. Tí sa často rozhodnú poddať sa celospoločenskému tlaku, priznať a dodaniť v domovskej krajine dávnejšie príjmy. Alebo si ich presunú do vzdialenejších, ešte stále „tajomných“ destinácií.

Len v roku 2014 konzultačná firmy McKinsey odhadla, že luxemburské finančné inštitúcie z dôvodu legislatívneho a spoločenského tlaku prišli o dve percentá z celkových dovtedajších finančných aktív.

Neprehliadnite

Zo Švajčiarska zasa podľa spoločnosti PwC v rovnakom čase odtieklo okolo 350 miliárd švajčiarskych frankov (necelých 320 miliárd eur). Z toho stovka smerovala rovno na pokuty a penále súvisiace s priznaním dovtedy nezdanených peňazí. I keď je to podľa spoločnosti menej, ako sa čakalo, je pravda, že atraktivita daňových rajov, respektíve krajín s vyššou mierou anonymity majetku a jeho majiteľa bola naštrbená.

Atraktivita daňových rajov a krajín s vyššou mierou anonymity majetku bola naštrbená

„Posledné dohody o zamedzení dvojitého zdanenia a výmena daňových informácií zvyšujú transparentnosť a začali tvarovať nové prostredie pre banky v offshoroch,“ konštatuje McKinsey v celosvetovom prieskume o wealth managemente. Spôsobilo to okrem iného pád marží offshorových bánk k úrovni ich „onshorových“ hráčov.

Týka sa to aj Slovenska

Tváriť sa, že sa zmena postoja k daňovým rajom netýka tunajších najbonitnejších klientov, je zbytočné. Už dávnejšie sa niekoľko (aj známych) mien objavilo na uniknutých zoznamoch klientov zo švajčiarskej pobočky banky HSBC. V niektorých prípadoch zahraničné médiá zistili, že zamestnanci banky aktívne ponúkali možnosť daňovej úspory klientom.

Aktuálne sa zasa niekoľko mien a firiem, ale aj tunajších bánk objavilo v kauze známej ako Panama Papers. Ide o uniknuté dáta a komunikáciu panamskej právnickej spoločnosti Mossack Fonseca. A v kuloároch sa šušká, že aj cez tunajšie banky sa koncom roka „presúvali“ úspory z bánk v krajinách, ktoré pristúpili k odkrývaniu bankového tajomstva.

TREND sa pýtal domácich privátnych bankárov, či klienti na podobné kauzy reagujú. Z akéhokoľvek dôvodu. Niektoré banky neodpovedali, iné uviedli, že na to ich klienti nereagovali, no boli aj také, ktoré otázky klientov priznali. Najviac ich zrejme musela zodpovedať Privatbanka. Prevody cez ňu sa spomínali v Panama Papers na viacerých miestach.

„Najprv si dovolím podotknúť, že medializované informácie

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika TREND + Privátne bankovníctvo

Tagy Panama papers, privátne bankovníctvo

Diskusia (0 reakcií)