Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Hostia by aj boli, chýba personál

11.05.2016, 08:53 | Jarmila Horváthová | © 2016 News and Media Holding

Mať dostatok hostí, o to sa snažia všetci hotelieri, lebo „plný dom“ je jeden z predpokladov úspešného podnikania. V tomto smere sa už mnohým slovenským hotelom darí, narážajú však na iný, rovnako vážny problém – nedostatok kvalitného personálu.

 • Tlačiť
 • 0

Povedané slovami jedného z prevádzkovateľov – „voľakedy sme mali problém dostať sem hostí, teraz máme väčší problém získať stabilný a kvalitný personál“. Aj preto bola jednou z tém konferencie TREND Horeca Manažment 2016 práve personalistika a hotelieri diskutovali o tom, ako si udržať kvalitných zamestnancov.

Všetko hneď a naraz

Podľa Alžbety Staníkovej, riaditeľky Strednej odbornej školy hotelových služieb a obchodu vo Zvolene, ktorá patrí medzi najúspešnejšie na Slovensku, sa problémy s nedostatkom personálu začínajú už pri príprave. Záujem o profesie v hotelierstve a gastronómii stále klesá, aj v ich škole sa počet žiakov za posledné roky znížil. Podľa nej to vyplýva aj z toho, že robiť manuálne sa medzi mladými nenosí a aj celkovo je nálada v spoločnosti nastavená tak, že manuálna práca je považovaná za niečo podradné. Ďalším problémom je kvalita výučby na mnohých školách – a na tomto sa podľa A. Staníkovej nič nezmení, pokiaľ sa nezmení súčasný systém financovania podľa normatívov na žiaka a nezníži sa počet škôl. „Systém školstva je dobrý, len normatívy ho pokazili. V školstve je dosť peňazí, ale rozdeľujú sa zle. Bez racionalizácie siete škôl sa kvalita nezvýši, ale na to treba politickú vôľu,“ tvrdila.

Rozporuplný je novo zavádzaný systém duálneho vzdelávania. Vlastne oprašuje niečo, čo v minulosti dobre fungovalo desaťročia. Peter Škoda, personálny šéf Grand Hotelu Kempinski High Tatras, hotela, ktorý od otvorenia pravidelne vyhráva hodnotenie TREND TOP Reštaurácie a hotely, sa preto nazdáva, že bude potrebná novelizácia, lebo niektoré veci zostali nedotiahnuté. Napríklad firmy odrádza, že potrebujú pre žiakov inštruktora, čo je pozícia navyše. A. Staníková však vysvetlila, že na obsadenie tejto pozície sa môžu dohodnúť aj externe s majstrami odborného výcviku na stredných školách. „Stretli sme sa aj s tým, že nám škola ponúkala žiakov na jeden deň v týždni. Z toho nemá osoh nikto, pretože za ten čas nikto žiadne praktické zručnosti nezíska,“ dodal P. Škoda.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika TREND TOP v cestovaní

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.