Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Finančníci sa inšpirujú bitcoinom. Blockchain môže znamenať koniec SWIFT-u

Keď sa jeden z regionálnych šéfov veľkej kartovej spoločnosti vrátil z londýnskeho expa, najväčšej finančnej konferencie roka, urobil vo svojej kancelárii test. „Spýtal som sa, kto nevie, čo je blockchain,“ hovorí. Bez hanby zdvihol ruku ako prvý, a tak sa k nemu pridali všetci ostatní. „Čaká nás teda štúdium, lebo podľa názoru všetkých na expe bude blockchain najdôležitejšou zmenou na platobnom poli za posledné roky.

17.05.2016, 15:00 | Ján Záborský | Martina Kláseková | © 2016 News and Media Holding

 • Tlačiť
 • 0

Nedávno sa v Austrálii vynoril ďalší údajný otec bitcoinu Craig Wright. Hoci jeho otcovstvo je pochybné, faktom je, že reálny autor bitcoinu má na svedomí i blockchain. Na ňom je celé fungovanie bitcoinu postavené. Ak ide o autora bitcoinu, ktorý bol doteraz známy len pod pseudonymom Satoši Nakamoto, môže byť zároveň otcom revolúcie v celom finančníctve.

Základný kameň

Podstata blockchainu je jednoduchá: ide o obchodnú knihu, kde sú zaznamenané všetky pribúdajúce mince a obchody s nimi, ich presný dátum, čas a objem. Každý do knihy môže nahliadnuť a odsledovať toky každej jednej virtuálnej mince, nie je však možné minulé záznamy meniť, spätne upravovať či falšovať. Silná šifra, ktorá je súčasťou blockchainu, by snahu o nelegálnu úpravu okamžite indikovala všetkým zúčastneným.

Na strane druhej umožňuje blockchain všetky veci, ktoré regulátori a štáty vyčítajú kryptomenám, ako je bitcoin: nedá sa vysledovať reálna identita odosielateľa ani príjemcu, čo znamená, že je ťažké príjmy vo virtuálnej mene zdaniť či odsledovať nelegálne toky. Blockchain však nie je úplne anonymný, len pseudonymný: kto má heslo k virtuálnej peňaženke, je vlastníkom aj obsiahnutých peňazí. Či sa k jej vlastníctvu oficiálne prizná, záleží len na ňom.

Výhody blockchain technológie

 • lacná – nevyžaduje centralizované zabezpečené servery
 • rýchla – dokáže zaznamenávať obchody v reálnom čase, čo znamená okamžité prevody peňazí či aktív
 • transparentná – záznamy o prevodoch si môže prečítať každý, kto má verejne prístupný kľúč
 • bezpečná – šifrovanie zabezpečuje, že obchody môžu robiť len autorizovaní účastníci s potrebnými prostriedkami, pričom záznamy sa už nedajú spätne meniť

Rýchlo a jednoducho

Finančnému sektoru, zviazanému reguláciami a nárokmi viacerých dohľadných orgánov, sa na blockchaine pozdáva jeho rýchlosť a jednoduchosť. Zúčtovanie prebieha prakticky okamžite, je bezpečné a veľmi lacné.

V súčasnosti vyžaduje zúčtovanie veľké nároky na hardvér a zabezpečenie na oboch stranách – odosielateľskej i prijímateľskej banke či správcovskej spoločnosti. Blockchain nevyžaduje centralizovaný systém, kde by sa informácie o predávajúcich a kupujúcich ukladali a overovali pri každej transakcii, keďže všetko je zapísané v decentralizovanom zázname blockchainu.

Transakciu môže spraviť vždy len ten, kto má súkromné heslo k danej „peňaženke“ – účtu a podobne. Blockchain tak vždy vie určiť, kto danú transakciu spravil a či na ňu má oprávnenie, napríklad dostatok prostriedkov na účte.

Blockchain vie zabezpečiť lacnejšie a rýchlejšie zúčtovanie – aj medzinárodné – než súčasné systémy

„Pre blockchain je podstatou decentralizácia a fakt, že nevyžaduje na autorizáciu dôveryhodnú protistranu. Dôvera – v podobe šifrovania – je totiž priamo súčasťou samotného blockchainu,“ vysvetľuje Melanie Swan v knihe Blockchain: Blueprint for a New Economy.

Súčasné platobné systémy sú, naopak, vystavané na dôveryhodnosti, bezpečnosti a jej pravidelnom auditovaní: spracúvať a prijímať platby môžu len dostatočne overené spoločnosti s platnými certifikátmi. A za svoje služby a investície do neustále dostupnej a dostatočne zabezpečenej siete si pýtajú poplatky za každú spracovanú transakciu. Ktoré navyše trvajú deň i viac, podľa toho, cez koľko ďalších sprostredkovateľov tečú. Presne tento biznis model môže blockchain významne zlacnieť a nahradiť.

Chris Skinner vo svojej knihe ValueWeb dokonca tvrdí, že by blockchain mohol zatriasť aj jedným z najhlbších koreňov bankovníctva 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Financie

Tagy bankovníctvo, bitcoin

Diskusia (0 reakcií)