Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

I.D.C. Holding ide po krku Opavii, chystá sa rozšíriť výrobu piškót

Jednoduchá cukrovinka z múky, vajec a cukru, ktorá je už desaťročia jednou zo základných ingrediencií českej i slovenskej kuchyne pre najmenšie deti, zažíva turbulentné obdobie. Dlhodobo jasne najväčší producent piškót na trhy oboch susediacich krajín – český výrobca sladkostí Opavia – totiž pred koncom vlaňajška čelil nespokojnosti spotrebiteľov.

13.05.2016, 05:00 | Ivan Haluza | © 2016 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 2

Po tom, ako produkciu piškót presunul z Česka do Poľska, im údajne stvrdli a tiež zmenili chuť. Nastala tak ideálna príležitosť pre konkurenčných producentov piškót, aby sa Opavii pokúsili ukrojiť z jej silných trhových pozícií.

Bez ohľadu na to, či takto naozaj rozmýšľa aj najväčší domáci výrobca cukroviniek I.D.C. Holding, minulý týždeň slovenské povoľovacie úrady zverejnili, že skupina im posunula na odobrenie nový projekt. Má ísť o zásadné rozšírenie výroby piškót, ktoré predáva pod značkou Sedita.

Neprehliadnite

Súbojmi oťukaní konkurenti

Z projektu I.D.C. vyplýva, že v priebehu najbližších dvoch rokov postaví firma v seredských pečivárňach novú piškótovú fabriku na vyše desaťtisíc ton piškót ročne. Je to takmer raz taká kapacita výroby, akou disponuje dnes. Súčasná výrobňa piškót I.D.C. v považskej Ilave, ktorá vznikla na základoch bývalej „piškotárne“ Václav&Ježo, produkuje ročne zhruba päť a pol tisíca ton tejto cukrovinky.

Plánovaných desaťtisíc ton nových seredských piškót je úctyhodných aj preto, že dnes je celá výroba oblátok, keksov, perníkov i sušienok zo seredských pečivární I.D.C. len trojnásobkom tohto objemu. A to podnik so svojimi cukrovinkami obsadzuje vysoké trhové podiely v desiatkach percent nielen na Slovensku, ale aj v Česku, Poľsku a Maďarsku.

Ostrý boj o trhové pozície si najväčšia slovenská i česká pečivárska firma nevyskúšajú po prvýkrát

Ostrý boj o trhové pozície si najväčšia slovenská i česká pečivárska firma pritom nevyskúšajú po prvýkrát. V minulosti niesli ich súboje dokonca znaky nie úplne legálnych praktík. Stalo sa tak minimálne v prípade, keď česká Opavia atakovala silnejšie pozície slovenského I.D.C. v horalkách. Slovenský producent vtedy konkurenta zažaloval, že napodobňuje jeho obaly. Spor sa napokon uzavrel mimosúdnou dohodou, v ktorej si firmy spresnili vizuály obalov.

Opavia si aj napriek zakolísaniu bude svoje významné pozície v piškótach isto odhodlane udržiavať. Má totiž za sebou mimoriadne silného vlastníka – globálny cukrovinkársky koncern Mondelez. I.D.C. Holding ovláda od revolúcie stále dvojica slovenských biznismenov Pavol Jakubec a Štefan Kassay. Ich firma sa aj napriek tomu stále drží medzi najväčšími slovenskými potravinárskymi spoločnosťami a dosahuje aj slušné zisky. Vlani trebárs zarobila vyše šesť miliónov eur.

„Stále veľmi pozorne monitorujeme spätnú väzbu od našich zákazníkov. Tí vykazujú o naše piškóty dlhodobo stabilný záujem,“ reaguje na otázku TRENDU, či vlaňajšia spotrebiteľská aféra znížila predaje piškót Opavie Gabriela Bechynská – manažérka firmy Mondelez pre komunikáciu v Česku i na Slovensku. Zdôrazňuje, že po presune výroby piškót Opavie z Česka do Poľska sa ich pôvodná receptúra ani výrobný postup nijako nezmenili.

Proti veľkosti špecialitami

Opavia i I.D.C. sú výrazne najväčšími, ale nie jedinými súpermi v boji o piškóty. Kvôli väčšej technologickej náročnosti síce tento produkt zväčša nevyrábajú menší lokálni hráči, zopár sa ich však nájde.

V Česku má fabriku na piškóty predávané pod značkou Marila poľské Mokate. Na Slovensku vyrába piškóty aj turčianska spoločnosť 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 2

Rubrika Podnikanie

Tagy I.D.C. Holding, Opavia