Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Slovenské nebo ovládli lowcostoví dopravcovia, vozia ľudí za prácou

17.05.2016, 05:00 | Ján Blažej

Dobré správy počúvame zo slovenských dopravných letísk: vlani pribudli nové destinácie, viac letov aj cestujúcich. V Bratislave bol medziročný nárast pasažierov o 15,4 percenta, v Košiciach o 15, na Sliači o 53 percent a v Poprade ich bolo dokonca o 168,9 percenta viac. S výnimkou Sliača bol prírastok na pravidelných linkách. Výrazne viac než na letiskách u susedov.

 • Tlačiť
 • 1

V prvom štvrťroku v Bratislave pribudlo 38 a v Košiciach 31 percent cestujúcich, pretože už lietali spoje, ktoré začiatkom vlaňajška ešte neexistovali. Percentá však treba hodnotiť opatrne. Pri súčasnom počte cestujúcich aj jedna nová linka prináša výrazný percentuálny skok.

Neprehliadnite

Viac pravidelných liniek

Na troch najväčších letiskách podstatné prírastky priniesla najmä celoročná lowcostová doprava. Išlo hlavne o vývoz lacnej slovenskej pracovnej sily do zahraničia, predovšetkým do Veľkej Británie a Írska.

Sezónne (letné) lowcostové linky Ryanairu z Bratislavy a SmartWings (lowcostovej dcéry českej spoločnosti Travel Service) odvážali do niektorých veľkomiest a na prímorské letoviská aj individuálnych slovenských dovolenkárov. Koľko zahraničných turistov lowcosty privážajú, štatistiky neudávajú, ale pri vybavovacích pultoch počuť zväčša slovenčinu. Sú však aj dve výnimky.

Už druhú zimu lietal lotyšský Air Baltic z Rigy do Popradu s tamojšími lyžiarmi, ku ktorým sa pridávali aj Rusi. Až z Moskvy, lebo medzi Moskvou a Popradom sa už nelieta. Tento rok Air Baltic vozil aj lyžiarov z Varšavy. Napriek hospodárskej kríze v Rusku novou linkou ruského lowcostu Pobeda z Moskvy do Bratislavy začínajú lietať aj ruskí pacienti do slovenských kúpeľov.

Biznis klientele z a do Bratislavy saturuje potreby najmä rakúsky Schwechat či riedke lety Českých aerolínií cez Prahu. S výnimkou Londýna totiž nemožno priamo z Bratislavy zvládnuť jednodennú pracovnú cestu a pritom nocľahy cestovanie predlžujú a predražujú.

Cestujúci na slovenských letiskách
Passengers of Slovak Airports
Letisko/Airport 2015 2014
Bratislava 1 564 311 1 355 625
Košice 410 449 356 750
Poprad 85 100 31 209
Sliač 35 682 20 387
Piešťany 2 030 1 956
Žilina 888 245
PRAMEŇ: štatistiky jednotlivých letísk SOURCE: individual airports

Cestujúci pre Viedeň

Ostatné roky ukazujú, že je možný aj opačný tok pasažierov. Ryanair oznámil, že až štvrtinu cestujúcich na linkách z a do Bratislavy tvoria Rakúšania a cudzinci z viedenského teritória.

Hoci vlani pridal z Bratislavy linky do Berlína a Atén, tento rok Liverpool nahradil žiadaným Manchesterom, do Bruselu zahustil týždenný počet spojení a začal lietať na hlavné letisko bližšie k centru, sezónnu linku do Edinburghu od jesene zmení na celoročnú a otvorí aj lety do Ovdy k letoviskám okolo Eilatu pri Červenom mori. Chce mať základňu aj vo Viedni.

Ruská Pobeda s Viedňou počíta, s letenkou predáva aj vlastnú autobusovú dopravu medzi bratislavským letiskom a viedenskou hlavnou stanicou. Maďarský Wizz Air ráta, že jeho prvú linku do Bratislavy zo Skopje bude využívať najmä macedónska komunita vo Viedni. Austrian je pre nich výrazne drahší.

Rozhodujú lacné aerolinky

Lowcosty sú však opatrné. Nový šéf spoločnosti Niki zrušil zámer lietať z Bratislavy dvakrát denne do Bruselu a raz denne do Viedne. Ryanair už vyše roka mešká so sľúbeným druhým lietadlom pre základňu v Bratislave a Wizz Air prehodnocuje Košice.

Zrušil nerentabilné Miláno-Bergamo, nenahradil ho inou destináciou a škrtal aj Londýn. Vlani v lete tam lietal týždenne jedenásť ráz, tento rok iba osemkrát. A linku do Nemecka, po ktorej Košice túžia, zatiaľ neohlásil nik.

Kým o Bratislavu pre blízkosť Schwechatu okrem ČSA nemá záujem žiaden klasický dopravca, z Košíc treba do Viedne lietať. K prestupným letom do Prahy a Viedne pribudla aj Varšava, nuž medzi tromi aerolíniami možno čakať ostrejší boj o cestujúcich.

Prekvapujúcu ponuku majú Turkish Airlines. Chcú lietať z Košíc do Istanbulu, kde majú veľa výhodných prestupov do Ázie, Austrálie, Afriky i USA. Vlani prišli so zaujímavým nápadom ČSA. Štyri večerné linky z Prahy predĺžili do Kyjeva a ráno lietajú nazad. Na aktuálny počet cestujúcich pre obe mestá stačí jedno lietadlo.

Letiská v Sliači, Piešťanoch a Žiline sú bez pravidelných letov. Zo Žiliny sa mala na jar obnoviť linka do Prahy, ale ČSA to vzdali.

Dopravcovia na pravidelných linkách v Bratislave (2015)
Airlines on scheduled flights to Bratislava
Soločnosť/Štát Cestujúci Medziročný rozdiel
Ryanair /Írsko 1 019 578 22,5
České aerolinie/ČR 31 975 -7,7
flydubai/Spojené arab.emiráty 29 606 lietal prvý rok
Pobeda/Rusko 3 338 lietal od 19. 12. 2015
PRAMEŇ / SOURCE: Letisko M.R Štefánika, Airport M. R. Štefánik

Autor je spolupracovník TRENDU

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 19/2016. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 1

Rubrika TREND TOP v cestovaní

Tagy letecká doprava, letiská

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.