Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako sa predávajú letné dovolenky? Tento rok je všetko inak

Začiatok roka v znamení mnohých neznámych – tak vyzerali prvé štyri mesiace v predaji dovoleniek na Slovensku. Ovplyvnili ho dve základné veci – hrozba teroristických útokov, ktorá sa týkala najmä Turecka, Egypta a Tuniska, a utečenecká kríza, čo je pre mnohých veľká neznáma zase v súvislosti s Gréckom.

14.05.2016, 17:00 | Jarmila Horváthová | © 2016 News and Media Holding

 • Tlačiť
 • 0

V článku sa dočítate:

 • Prečo je Grécko slovenskými dovolenkármi zaznávané neprávom
 • O koľko percent klesli ceny zájazdov do Turecka
 • Prečo všetci hovoria, že na ponuku last minute sa tento rok nedá spoliehať
 • Budú tento rok medzi slovenskými CK fúzie?

„Neznámo“ a neistota spôsobili, že predaj zájazdov cez cestovné kancelárie a agentúry poklesol podľa informácií Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a agentúr v prvom štvrťroku v porovnaní s rokom 2015 o cca 20 – 30 percent.

V nedávnej minulosti sa vždy najviac zájazdov predávalo začiatkom roka, keď ľudia využívali zľavy first moment. Potom býval od apríla do júna útlm a predaj sa rozbiehal zase začiatkom leta. Tento rok je všetko inak.

„Prvé tri mesiace roka bol predaj slabší, ale touroperátori veria, že sa rozbehne v máji a júni,“ informuje Stanislav Macko, prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a agentúr. Jeho slová potvrdzuje aj Eleonóra Fedorová, riaditeľka najväčšej slovenskej cestovnej kancelárie Satur. „Začiatkom apríla sme začali registrovať zvýšený záujem o našu stránku aj o predaj,“ konštatuje.

Neprehliadnite

Nápor na Španielsko

Aké bude leto 2016 a kam sa bude cestovať? Už v prvých štyroch mesiacoch sa vykryštalizovalo niekoľko trendov. Ak sa nič mimoriadne nestane (čo sa nikdy nevie), bude Španielsko so svojím pobrežím, Baleárskymi a Kanárskymi ostrovmi jednoznačným víťazom, čo sa týka leteckých dovoleniek. Smeruje tam veľa západoeurópskych dovolenkárov, ktorí predtým cestovali do Turecka či do Tuniska.

Španielske hotely hlásili už v marci, že na hlavnú sezónu nemajú žiadne voľné kapacity. To isté platí o Chorvátsku ako o najdostupnejšej destinácii pre tých, ktorí využívajú dopravu po zemi. Ísť tam cez prázdniny len tak naslepo s tým, že človek zoženie nejaké vyhovujúce a cenovo prístupné ubytovanie, ako to bolo po minulé roky, bude zrejme veľmi riskantné. Tiež sa predpokladá, že Chorváti patrične využijú veľký záujem o svoje pobrežie a ceny pôjdu hore.

Ďalšou krajinou, ktorá tento rok získa, bude určite medzi leteckými destináciami 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika TREND TOP v cestovaní

Tagy cestovné kancelárie, Chorvátsko, dovolenka, Grécko, Taliansko, Turecko

Diskusia (0 reakcií)