Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Aký model vládnutia si vyberie podráždený Fico

14.01.2016, 00:25 | Marián Leško | © 2016 News and Media Holding

Podľa luxemburského ministra zahraničných vecí Jeana Asselborna až povolebný vývoj v Poľsku ukázal, akú veľkú chybu urobila Európska únia, keď nereagovala na to, čo v Maďarsku vykonal Viktor Orbán.

 • Tlačiť
 • 8

Rubrika

Názory

„Ak dovolíme to isté aj takej veľkej krajine, ako je Poľsko, tak sa môžeme rozlúčiť s Európskou úniou ako spoločenstvom hodnôt,“ vyhlásil J. Asselborn. Problém je, že V. Orbán s Jaroslawom Kaczyńským si už môžu navzájom pomôcť.

Minulý týždeň premiér Orbán navštívil Poľsko a jeho hostitelia mu chceli urobiť radosť. Preto ho pozvali do obce, ktorá kedysi patrila uhorskému kráľovstvu. Organizátori stretnutia vôbec nechceli urobiť radosť premiérke Beate Szydlovej, ktorá sa s maďarským kolegom ani nevidela. Všetko za ňu na šesťhodinovom rokovaní vybavil „prezes“ Kaczyński.

Zdroj: Danglár

Pozrite si všetky Danglárove ilustrácie ku komentárom M. Leška

Bolo to zjavne plodné stretnutie, lebo hneď po návrate do vlasti predseda Fideszu vyhlásil, že Budapešť nikdy nedá súhlas na uplatnenie sankcií proti Poľsku. Vtip je v tom, že podľa článku 7 Lisabonskej zmluvy môže Európska rada rozhodnúť o tom, že niektorý členský štát závažným alebo pretrvávajúcim spôsobom porušil záväzné hodnoty únie, iba jednomyseľne. Stačí, ak bude čo i len jedna krajina proti, a návrh prijatý nebude. Orbán ochráni Poľsko a Kaczyński Maďarsko – iba spoločenstvo hodnôt zostane bez ochrany.

Pred nadchádzajúcimi voľbami na Slovensku má šéf najsilnejšej strany možnosť zvážiť, aký model uplatnenia moci si po nich osobne vyberie – či maďarský alebo poľský. V. Orbán je generačne i služobne v rovnakom veku ako R. Fico, ale zjavne má z každodennej konzumácie moci oveľa väčšie potešenie ako slovenský politik.

Neprehliadnite

Na rozdiel od podráždeného, zamračeného a čoraz agresívnejšie reagujúceho predsedu slovenskej vlády nevyzerá V. Orbán ani zďaleka tak fyzicky a mentálne opotrebovane. Maďarskému premiérovi by ani vo sne nenapadlo, že by sa mocensky najsilnejšej pozície vzdal a uprednostnil reprezentatívnu funkciu hlavy štátu. Po katastrofálnej porážke R. Fica v prezidentských voľbách sa mnohí zhodli v tom, že je naďalej premiérom iba preto, lebo inú možnosť nemá. Lenže J. Kaczyński predviedol, že alternatíva predsa len existuje.

Kto vyhrá voľby tak, že sám zostaví kabinet, môže vládnuť ako predseda štátu. Prostredníctvom nominantov bude riadiť parlament a šéfovať vláde bez toho, aby sa osobne unúval, a všetci sa budú prispôsobovať jemu. V Poľsku to zašlo tak ďaleko, že parlament začína rokovať až pred obedom, lebo „prezes“ si chce ráno pospať. R. Fico to môže doviesť ešte ďalej – ak sa na rozdiel od Kaczyńského vzdá aj poslaneckého mandátu a bude na plný úväzok vykonávať funkciu „predsedu“ republiky.

Mimochodom, v poslednom čase R. Fico hovorí a robí také veci, ako keby mu už vonkoncom nezáležalo na tom, ako sa k nemu budú správať jeho kolegovia v únii.

Článok vyšiel v týždenníku TREND 2 / 2016 pod názvom Ako predseda štátu

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 2/2016. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 8

Rubrika Názory

Tagy Fico, Kaczyński, Názory, Res publica Mariána Leška

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.