Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Ako usporiť pri investovaní

15.01.2016 | Ľuboslav Kačalka | © 2016 News and Media Holding

Popri lacnejšom splatení hypoték bude pre financie občanov zrejme druhou najviditeľnejšou zmenou novoročná daňová podpora investovaniu. Daň ani zdravotné odvody nebudú sporitelia platiť zo zisku z predaja obchodovaných cenných papierov. Podmienkou je mať v nich peniaze aspoň rok.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Mraky nad touto úľavou spôsobuje fakt, že priame investovanie do akcií, dlhopisov a ďalších inštrumentov obchodovaných na burzách na Slovensku využíva len menšina sporiteľov. Rozšírenejšie sporenie cez fondy, ktoré je zároveň aj bezpečnejšou alternatívou než výber konkrétnych cenných papierov, bolo z úľavy vyňaté. Podporu najrozšírenejšieho kolektívneho investovania do klasických podielových fondov by zrejme štátny rozpočet dlhodobo neutiahol.

Neprehliadnite

Pozor na neplatičov

Zaujímavosťou je, že oslobodenie sa bude vzťahovať aj na inštrument, ktorý ešte len byť prijatý na obchodovanie na burze. Ak bude prijatý na burzu deň pred predajom, ale sporiteľ ho mal v držbe aspoň rok, daňovú výhodu si môže uplatniť.

Okrem oslobodenia po roku sa úľava bude vzťahovať aj na dlhodobé sporenie si cez investovanie. Kto si bude takto odkladať peniaze aspoň 15 rokov a ročne bude pridávať najviac tritisíc eur, tiež sa plateniu dane z príjmu zo ziskov vyhne. A to aj reinvestovaním ziskov, teda dokupovaním iných cenných papierov priebežne počas 15 rokov sporenia z výnosov.

Na objednávku?

Ľudia z prostredia kapitálových trhov pri novej úľave upozorňujú, že jej nastavenie môže viesť k obchádzaniu platenia daní pri predaji firiem. Ide o tazkvanú capital gains tax. Stačí, aby sa akcie aspoň formálne uviedli na burzu, a pri zmene majiteľa po aspoň roku by predošlý majiteľ z predaja nemusel platiť daň ani 14-percentné odvody.

Aj tento náznak povzbudzuje pochybnosť, či

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 2/2016. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Rubrika Téma - financie

Tagy cenné papiere, dane, investovanie

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, predplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.