Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Druhý pilier vynášal – tým, čo sa starali

16.01.2016, 14:00 | Ján Záborský | © 2016 News and Media Holding

Po takmer jedenástich rokoch od jeho spustenia sa dá povedať, že druhý pilier, vďaka zmenám Radičovej vlády a napriek zásahom dvoch Ficových vlád, funguje optimálne. Bohužiaľ, väčšina klientov to nevyužíva.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 5

Rubrika

Financie

Držia sa štátom nanútených garantovaných fondov, ktoré síce zabezpečia, že nestratia, no ani svoje peniaze nezhodnotia. Minulý rok môže slúžiť ako vhodný príklad: dlhopisové fondy zarobili v priemere pol percenta za celý rok – viac než bežné vklady, avšak menej než tie termínované. Pritom dôchodkové úspory sa ukladajú rádovo na desiatky rokov.

Na druhej strane výnosnosti stoja indexové fondy s priemernými takmer ôsmimi percentami. Ich podstatou je pritom len ukladať peniaze presne podľa zloženia dôležitých burzových indexov. Napriek rozdielu je stále drvivá väčšina, viac ako 85 percent všetkých dôchodkových aktív, naďalej v dlhopisových fondoch. Podiel indexových však postupne rastie, najmä tým, že ľudia sa dozvedajú o možnosti rozdeliť úspory medzi dva fondy.

Táto možnosť má zásadný význam: kto si na začiatku vlaňajška prehodil z dlhopisového fondu len desatinu úspor do indexového fondu, zdvojnásobil svoj výnos. A na deväťdesiat percent majetku mu stále ostali garancie. S každým ďalším percentom v prospech indexového fondu už potom výnos len rástol.

Alebo inak: priemerný sporiteľ mal vlani v garantovaných fondoch celoročný výnos niečo vyše 20 eur. Kto stavil v plnej miere na indexové fondy, zarobil viac než 360 eur, teda takmer dvadsaťnásobne viac. Aj pri rozdelení majetku napoly medzi oba fondy by to stále znamenalo bezmála desaťnásobný výnos oproti čisto dlhopisovému fondu.

Neprehliadnite

Aj Richter obracia

Funkčnosť druhého piliera – teda to, že DSS už investujú bez prehnaných obmedzení štátu aj bez sledovania sa navzájom – však zaplatili sporitelia. Na účty im plynú už len štyri percentá mzdy namiesto deviatich, dohromady tak systém prichádza zhruba o pol miliardy eur ročne.

Až od začiatku budúceho roka má začať podiel stúpať, o štvrť percentného bodu každý rok. V roku 2024 tak má dosiahnuť maxima, šiestich percent zo mzdy. Čo je stále o tretinu menej, než bol pôvodný podiel. A len za predpokladu, že nová vláda po marcových voľbách túto možnosť nezmrazí či neodstráni.

Úmerne s podielom na mzde klesne i vplyv druhého piliera na dôchodok. Bude tak síce funkčný a lacný, avšak tri štvrtiny dôchodku poplynú sporiteľom pri súčasnom nastavení zo štátneho systému. Ktorý je deficitný, drahý a dlhodobo neudržateľný. Za rok 2014 prispel štátny rozpočet na dôchodky vyše 900 mil. eur, tieto výdavky budú len rásť.

Aj minister práce Ján Richter už aktuálne priznal, že

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 2/2016. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 5

Rubrika Financie

Tagy dôchodky, druhý pilier

Súvisiace články

Ďalšie štyri roky dôchodkovej kómy

Ďalšie štyri roky dôchodkovej kómy Nájdete v TRENDE

Názor | Druhý pilier je nuda a je to tak dobre: funguje tak, ako má, a ak sa klient aspoň troška stará, veľmi pekne mu zhodnocuje peniaze.

Kariéru som si neplánovala, mne sa kariéra stala

Poľsko už žije v inom zriadení

Aký model vládnutia si vyberie podráždený Fico

Ako ušetriť veľké peniaze v roku 2016

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.