Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Poľsko už žije v inom zriadení

Stav, v akom sa ocitol severný sused Slovenska po minuloročných parlamentných voľbách, presne opísal renomovaný poľský publicista Jacek Zakowski: „Demokracia, akú sme v Poľsku poznali, sa skončila. Žijeme v inom zriadení.“

14.01.2016, 00:25 | Marián Leško | © 2016 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 3

Šokujúco rýchla zmena „zriadenia“ prebehla preto, lebo jednofarebná vláda strany Právo a spravodlivosť (PiS) postupovala podľa vzoru dvoch stredoeurópskych politikov. Pokiaľ ide o obsah zmien, Jaroslaw Kaczyński sa držal príkladu maďarského premiéra Viktora Orbána. Spôsoby, akými ich presadil, ako prvý v regióne uplatnil bývalý slovenský premiér Vladimír Mečiar.

Neprehliadnite

Podľa vzoru Orbán

Tak ako predseda strany Fidesz, aj šéf PiS začal budovať nové zriadenie tým, že znemožnil, aby ústavný súd krajiny vykonával ústavou predpísanú rolu. Na rozdiel od V. Orbána, ktorý mal dostatok poslancov, aby zmenil základný zákon Maďarska, J. Kaczyński má v parlamente „iba“ obyčajnú väčšinu, a preto zablokoval ústavný súd dvoma ťahmi: protiústavným konaním prezidenta Andrzeja Dudu a neústavným zákonom o činnosti ústavného súdu.

Parlament v starom zložení ešte pred voľbami zvolil piatich nových sudcov ústavného súdu. Ako skonštatoval ústavný súd, troch zvolil v súlade s ústavou, dvoch v rozpore s ňou. Namiesto toho, aby si splnil svoju povinnosť a od troch legálne zvolených sudcov prijal prísahu, prezident A. Duda vymenoval za sudcov piatich nových kandidátov, ktorých zvolil parlament v novom zložení. Namiesto pätnástich sudcov podľa ústavy má tak Poľsko osemnásť zvolených členov najvyššieho orgánu ochrany ústavnosti. Kým takýto stav potrvá, má súd zviazané ruky – každé jeho rozhodnutie možno dodatočne spochybniť.

K tomu, aby bol ústavný súd spoľahlivo zablokovaný, pridal J. Kaczyński aj ďalšiu poistku. Novelou zákona o činnosti súdu stanovil, že každé rozhodnutie musí prijať najmenej desať sudcov a musia spory rozhodovať v poradí, v akom prišli do podateľne súdu. Je zrejmé, že spory, ktoré vyvolal PiS po prevzatí moci, sa na program súdu dostanú až po dlhých rokoch a dovtedy môže vláda Beaty Szydlowej a jej parlamentná väčšina prijímať jeden protiústavný zákon za druhým.

Otázkou, či to je v demokratickom právnom štáte prípustné, sa bude zaoberať Benátska komisia – najvyššia európska autorita v otázkach ústavnosti. Jej stanovisko sa očakáva v marci. Je takmer vylúčené, že rozhodnutie komisie bude v prospech PiS, ale ešte menej sa dá veriť tomu, že sa mu J. Kaczyński podriadi.

Podľa neho bol totiž ústavný súd „poslednou baštou“, ktorá bránila tomu, aby

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 2/2016. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 3

Rubrika Svet

Tagy Kaczyński, Poľsko