Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Slováci otvárajú tretiu dimenziu. Ako sa našim firmám darí v perspektívnych technológiách

16.01.2016, 05:00 | Jozef Andacký | © 2016 News and Media Holding

Unikátny algoritmus na tvorbu 3D modelov, trojrozmerné skenovanie reálnych predmetov do mobilu, počítačová simulácia časti ľudského mozgu. Capturing Reality, Blue Vision Labs a Photoneo možno posunú oblasť perspektívnych 3D technológií na vyššiu úroveň. TREND sa zaujímal o to, ako sa trojica slovenských projektov rozbiehala a čím chce preraziť v globálnej špičke

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Rubrika

Trendy

Herná konzola Xbox má so Slovenskom spoločné viac, než by sa na prvý pohľad zdalo. Avatarov, plasticky vyzerajúce postavičky, ktoré v prostredí Xboxu zastupujú hráčov, pôvodne vyvíjal slovenský tím v Bratislave. Jeho členmi boli aj Martin a Tomáš Bujňákovci (na titulnej fotografii). „Boli sme jediná európska developerská jednotka pre Xbox mimo Redmondu,“ spomína M. Bujňák. Z jeho rozprávania vidieť, že na toto obdobie spomína rád.

Lenže potom Microsoft záver vývoja Xboxu skoncentroval do svojej americkej centrály. Slovákov preto prevelil na iné úlohy, mali sa zaoberať nástrojmi na 3D tlač. A to už nebola 3D grafika, ktorá ich tak bavila. Pre sľubne rozbehnutú kariéru bratov Bujňákovcov to bol úder – ale aj impulz, ktorý ich posunul do vlastného projektu: „Povedali sme si, že na to máme znalosti, a aj tak sme sa mu po večeroch venovali. Počítali sme s tým, že keď to nepôjde, stále sa máme kam vrátiť.“

Neprehliadnite

Dva roky po tomto rozhodnutí sa zdá, že k návratu do softvérového giganta už zrejme nedôjde. Bratia Bujňákovci a ich dlhoročný známy Michal Jančošek vytvorili program na tvorbu počítačových 3D modelov, ktorý vďaka inovatívnemu algoritmu zaujal zákazníkov po celom svete.

Ich Capturing Reality pritom nie je jediný projekt, ktorý v progresívnom svete 3D technológií, zahŕňajúcom oveľa viac než len „tlač“ trojrozmerných predmetov, zanecháva slovenskú stopu. Solídny potenciál na to, aby v ňom popri globálnych značkách a start-upoch z Izraela či Kremíkového údolia vynikli, majú aj Photoneo a Blue Vision Labs. Na trojicu projektov narazil TREND v tohtoročnom finále súťaže StartupAwards.Sk.

Banská Štiavnica v 3D

Tvorba počítačových 3D modelov nie je, samozrejme, novinka. V praxi sa využíva už dlhé roky. Siahajú po nej filmári, aby s čoraz hodnovernejšími virtuálnymi modelmi hercov točili scény, ktoré idú za hranice fyzikálnych zákonov či odolnosti ľudského tela.

Alebo pomáhajú architektom a projektantom rýchlejšie a spoľahlivejšie vypočítať, koľko materiálu treba na stavbu domu či mosta. „Ide o to, aké je to drahé a časovo náročné a či dokážete spraviť veci, ktoré potrebujete,“ hovorí M. Jančošek.

Softvér z dielne Capturing Reality podľa neho výrazne posúva súčasné hranice trojrozmerného modelovania: „Je rýchly a dokážete s ním veci, ktoré ste predtým s iným softvérom nedokázali.“ Na potvrdenie svojich slov púšťa videá od svojho prvého zákazníka, Štúdia 727, na ktorých z vtáčej perspektívy prelietate ponad 3D model Spišského hradu, Banskej Štiavnice alebo okolo Bojnického zámku.

Je to vskutku realistický zážitok (videá si možno pozrieť na YouTube). „Na vytvorenie modelu Spišského hradu sa použilo 46-tisíc fotiek a 117 laserových skenov,“ vyratúva M. Jančošek vstupy do programu, ktorý Štúdio 727 využilo v rámci eurofondového projektu digitalizácie kultúrneho dedičstva.

Tretí zakladateľ Capturing Reality a

Tretí zakladateľ Capturing Reality a "algorithm guru" Tomáš BujňákZdroj: Capturing Reality

Spoluzakladateľ Capturing Reality vysvetľuje, že ich program používa unikátnu metódu na výpočet 3D modelu: „Dokáže fotky alebo snímky z laserových skenerov automaticky spracovať nielen samostatne, ale aj spolu. To podľa našich vedomostí konkurencia nevie.“

Ďalším špecifikom je, že pracuje v lineárnom čase: „Ak zdvojnásobíte počet vstupných fotografií, zdvojnásobí sa aj čas spracovania, kým konkurenčné softvéry ho väčšinou zoštvornásobia.“ Vďaka schopnosti spracovať veľké množstvo vstupov je výsledný 3D model nielen presnejší než ten od konkurencie, ale je kompletný: „A to všetko na jednom bežnom pécečku.“

Jedným zo zákazníkov Capturing Reality je i londýnske digitalizačné štúdio Ten 24. Firma, ktorá spolupracuje s hollywoodskymi filmármi, vývojármi videohier či výrobcami oblečenia. „Používali skenovací softvér, ktorý vyžadoval manuálnu prácu, lebo 3D model nebol úplný – chýbal v ňom napríklad kus podpazušia,“ spomína M. Bujňák.

„S naším softvérom pridali päťdesiat fotoaparátov a úplne eliminovali

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 2/2016. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Rubrika Trendy

Tagy 3D, Photoneo, technológie, umelá inteligencia

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.