Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Sporitelia zostanú aj tento rok hladní

Mať nasporené peniaze a rozhodovať sa o tom, kam ich investovať, bola riadna fuška vlani a drina to zostane i tento rok. Finančné produkty, na ktoré sú Slováci zvyknutí, ani tento rok neponúknu žiadne zaujímavé výnosy.

15.01.2016, 00:25 | Martina Kláseková | © 2016 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Keďže Európska centrálna banka (ECB) nastolila trend nízkych úrokových sadzieb aj na najbližšie dva roky, sporitelia majú jednu istotu. V bankových produktoch zo svojich úspor nezarobia temer nič. A o trochu farebnejšie „nič“ zarobia aj v konzervatívne zameraných podielových fondoch smerujúcich investície na bankové vklady či bezpečné dlhopisy.

Kto v povahe nemá väčší sklon k riziku, musí sa podobne ako ostatní opatrní investori zmieriť s tým, že mu môže väčšiu radosť než pohľad na tohtoročné výnosy spôsobiť skôr nejaká forma útraty a konzum. Tí, ktorí dokážu riskovať, si môžu trúfnuť ochutnať akcie, no ani v tomto prípade by nemali čakať intenzívne chute rastu predchádzajúcich rokov. Rásť do neba dlho nejde. Striedmosť bude v tomto roku heslom investičného jedálneho lístka.

Neprehliadnite

Nové masy

Otázka „kam investovať“ je pritom pálčivejšia pre čoraz viacej Slovákov. V krajine rastie zamestnanosť aj priemerná mzda a inflácia reálne z peňazí neujedá. To sú dobré podmienky na rast úspor. Kým predvlani sa v bankách zvýšili vklady domácností o štyri percentá, vlani do októbra pribudli medziročne takmer dvojnásobne rýchlejšie.

A to pritom situácia na finančných trhoch stále nútila ľudí vzhliadať aj k podielovým fondom, kde v niektorých prípadoch mohli zarobiť predsa len trochu viac. No potvrdilo sa to, čo pred rokom predpokladali analytici – prílev úspor do podielových fondov sa vlani spomalil. Čisté predaje dosiahli vyše šesťsto miliónov eur a boli tridsať percent pod predvlaňajšími predajmi.

Niežeby ľuďom prestalo na možných výnosoch záležať. No niektoré banky si potrebovali zlepšiť pomery medzi vkladmi a úvermi, keďže v úveroch expandovali rýchlo. A tak jednoducho poradcovia na bankových pobočkách dostali plány udržať viac úspor pod bankovou strechou.

Úrokové sadzby boli pritom v bankách mizivé. Pre väčšinu úspor platilo, že nezarábali takmer nič, lebo ich mali ľudia na neviazaných vkladoch. Viac než polovicu úspor domácností takto banky úročili v priemere ročne

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 2/2016. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Rubrika Téma - financie

Tagy fondy, sporenie, úroky

Súvisiace články

Ako usporiť pri investovaní

Ako usporiť pri investovaní Nájdete v TRENDE

Od januára nebude chcieť štát daň od sporiteľov, ktorí budú mať aspoň rok peniaze v akciách či dlhopisoch, najbežnejšie podielové fondy však úľavu nedostali

Ako ušetriť veľké peniaze v roku 2016

Kariéru som si neplánovala, mne sa kariéra stala

Poľsko už žije v inom zriadení

Aký model vládnutia si vyberie podráždený Fico

Diskusia (0 reakcií)