Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prečo pasívny dom? Aby peniaze nelietali hore komínom

Vonku tropické štyridsiatky, vnútri príjemných dvadsaťpäť stupňov Celzia a dýchateľný vzduch. Navyše pri zatvorených oknách, stiahnutých žalúziách a bez klimatizácie.

22.05.2016, 19:00 | Marek Legéň | © 2016 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 17

Na to, aby si človek doprial takúto tepelnú pohodu v letných horúčavách, nepotrebuje nevyhnutne bývať v pivnici alebo si zájsť schladiť sa niekam medzi kostolné múry. Znesiteľná klíma, či už doma alebo v inej budove, sa dá dosiahnuť stavbou budovy v takzvanom pasívnom energetickom štandarde.

Je síce náročnejší na počiatočnú investíciu, dôslednosť návrhu a kvalitu zhotovenia, no na druhej strane sa „odvďačí“ vyšším komfortom bývania a podstatne nižšími prevádzkovými nákladmi v porovnaní s klasickou stavbou. Pasívne domy sú časťou širšej skupiny nízkoenergetických stavieb. Na Slovensku sa zatiaľ vo väčšom počte nebudujú, aj keď podľa trendu, akým sa uberá legislatíva v tejto oblasti, by ich mohlo pribúdať.

Neprehliadnite

Liptovská KokavaZdroj: Milan Hutera/Createrra

Smer pasívny štandard

Smernice Európskej únie tlačia členské krajiny k tomu, aby venovali pozornosť znižovaniu energetickej náročnosti budov. Energeticky neefektívne stavby totiž pôsobia ako veľké radiátory, z ktorých vyžaruje teplo a nazmar vychádza množstvo energie. A tak sa pravidlá, podľa ktorých sa stavajú nové a obnovujú existujúce domy, postupne sprísňujú.

Od januára tohto roka platí, že všetky nové budovy sa musia stavať v takzvanom ultranízkoenergetickom štandarde. A skrutky sa budú ďalej uťahovať. Po roku 2018 by mali byť všetky nové budovy, v ktorých sídlia a ktoré vlastnia orgány verejnej moci, takzvanými budovami s takmer nulovou spotrebou energie (TNB). O dva roky neskôr sa majú v takomto štandarde budovať všetky nehnuteľnosti.

TNB disponuje veľmi vysokou energetickou hospodárnosťou. Na dosiahnutie jej parametrov treba splniť viaceré zásady, čo sa týka potreby energie, ktoré laikovi až tak veľa nepovedia.

Bad Deutsch AltenburgZdroj: Milan Hutera/Createrra

Doposiaľ známe príklady výstavby TNB využívajú koncept energeticky pasívneho domu (EPD). Nepotrebuje konvenčné vykurovanie, väčšinu tepla čerpá z vnútorných zdrojov a slnečného žiarenia. Energetická náročnosť pasívneho domu je až o 90 percent nižšia oproti klasickej stavbe rodinného domu.

Energetická náročnosť pasívneho domu je oproti klasickej stavbe rodinného domu o 90 percent nižšia

Pri pasívnom štandarde, ktorý je rozšírený najmä v Nemecku, sa kladie dôraz na kvalitnú izoláciu, kvalitné okenné rámy s trojsklom a poctivé zabudovanie prvkov bez tepelných mostov. Všetko sa začína od urbanizmu. Pozemky by mali byť navrhnuté tak, aby sa stavba dala preslniť. Dôležitým predpokladom je teda orientácia budovy na juh. Dom vďaka tomu potrebuje minimum aktívnych prvkov a bežne sa vyhrieva tak, že využíva energiu zo slnečného svitu.

„Jediná technika, ktorá je absolútne nevyhnutná v pasívnom dome, je vetranie s rekuperáciou tepla,“ hovorí Bjørn Kierulf, odborník na energeticky pasívne domy z architektonického štúdia Createrra.

Stavba pasívneho domuZdroj: Daniel Marinica/Createrra

Rekuperačná jednotka slúži na výmenu vzduchu v budove, pričom čerstvý vzduch vháňaný dovnútra preberá teplo od vzduchu, ktorý vychádza von. V zime sa nový vzduch môže dohrievať doplnkovým kúrením, napríklad tepelným čerpadlom. Moderné rekuperačné zariadenia dosahujú až 90-percentnú účinnosť, čiže pri výmene vzduchu sa stratí len desatina energie.

Pri pasívnom dome je nevyhnutné kvalitné zhotovenie stavby. Pokiaľ sa sfušuje, znižuje sa energetický komfort. Na overenie kvality stavby sa robí skúška tesnosti obálky, takzvaný blower door test, pomocou ktorého sa dá približne za hodinu zistiť stav utesnenia objektu.

Výpočet energetických úspor v pasívnom dome
Štandardná budova Pasívna budova
Úžitková plocha (m2) 140 140
Merná spotreba tepla na vykurovanie (kWh/m2/rok) 70 15
Merná spotreba tepla na teplú vodu (kWh/m2/rok) 20 15
Celková potreba energie na vykurovanie a teplú vodu (kWh/rok) 14 416 1 474
Ročné náklady na energie (€) 709 280
Ušetrené náklady – prvý rok (€) 429
Reálne ročné zvýšenie cien energie (%) 2
Zohľadnené obdobie (roky) 20
Priemerné náklady na energie (€/rok) 1 053 416
Priemerné ušetrené náklady (€/rok) 637
Poznámka: Štandardná budova platí paušál pre elektrinu aj plyn, pasívna len elektrinu; pre štandardnú budovu sa počíta so znížením účinnosti plynového bojlera, pri pasívnej so zvýšením účinnosti tepelného čerpadla (získané teplo ako násobok vloženej energie)
PRAMEŇ: Createrra

Mastný začiatok, príjemná prevádzka

Za nízkoenergetický dom sa zvykne považovať stavba, ktorej merná spotreba tepla na vykurovanie dosahuje do 50 kilowatthodín na štvorcový meter za rok. Pri klasických domoch to podľa B. Kierulfa vychádza približne o polovicu viac. V prípade pasívnych domov sa latka posúva nižšie, pod 15 kWh na štvorcový meter za rok. Stáva sa, že ohrev teplej vody v EPD si dokonca vyžiada viac energie, ako sa použije na kúrenie.

Karlova VesZdroj: Daniel Marinica/Createrra

Výhody pasívneho domu sú jednoznačné aj napriek vstupnej investícii, ktorá býva v slovenských pomeroch zhruba o 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 17

Rubrika TREND + výzvy v energetike

Tagy architektúra, úspora energií