Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako si priemyselník Strnad plní svoj československý sen

Toľko výrobných firiem zrejme neovládol v predchádzajúcich štyroch rokoch na území Česka a Slovenska žiadny iný podnikateľ. Najmä tie, ktoré sú na pokraji krachu. „Jednoduchý recept, ako postaviť umierajúcu firmu na nohy, je dať do čela schopného manažéra, ktorý nekradne, a vyhodiť bývalý manažment, ktorý firmu tuneloval,“ vysvetlil Jaroslav Strnad pôvod svojho úspechu portálu tyden.cz.

19.05.2016, 05:00 | Ján Kováč | © 2016 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Ako podnikateľ začínal v obchode so šrotom, neskôr sa vypracoval na popredného obchodníka s vyradenou vojenskou technikou armád bývalého východného bloku. Až v treťom kroku sa zameral na skupovanie výrobných firiem.

Získanie legendárnej českej značky Tatra bolo len čerešničkou na torte. Na Slovensku postupne získal štyri firmy so zameraním na zbrojárstvo. Svoju skupinu v úvode roka premenoval z Excalibur Group na Czechoslovak Group a tým pripomenul, že chce oživovať tradičné priemyselné odvetvia.

Neprehliadnite

Ako oživiť štátne podniky

Vojenské opravárenské podniky v Trenčíne a Novákoch boli často v strate. Nemali dosť zákaziek od slovenskej armády a na iných trhoch sa presadiť nevedeli. Preto bolo správne, že ich minister obrany Martin Glváč (Smer-SD) prenajal na 20 rokov súkromníkovi. Starosti spojené so stratovým hospodárením vymenil za nájomné, ktorá sa pohybuje v státisícoch eur ročne. A firmám sa darí.

Podniky prevzala firma MSM Group, ktorej väčšinovým vlastníkom je cez ďalšie firmy J. Strnad. Menšinovým vlastníkom je Marián Goga, ktorý slovenskú vetvu riadi. Bývalým štátnym podnikom pod jeho vedením stúpli tržby, prijali zhruba 140 nových pracovníkov. „Vo všetkých prevádzkach prebieha intenzívny nábor a výberové konania,“ uviedol M. Goga.

Český zbrojár si buduje imidž záchrancu tradičného československého priemyslu

V úvode minulého roka MSM prikúpil polovičný podiel v dubnickom ZVS holdingu. Výrobca munície, pištolí a ďalších produktov sa po rokoch trápenia začal zviechať. Prijal 70 nových pracovníkov. MSM sa po ovládnutí štátnych podnikov dostal do straty, lebo musel platiť ľudí, aj keď ešte nemal zákazky. Ale už vlani mal podľa M. Gogu zisk 2,48 milióna eur a tento rok to má byť viac.

Tak ako celá Strnadova skupina, aj MSM žil pôvodne najmä z obchodu s vojenskou technikou. Teraz sa posilňuje vo výrobe. Napríklad v roku 2014 tvoril obchod 60 percent tržieb MSM, zvyšok bola vlastná výroba. Vlani bol tento pomer opačný.

Jaroslav StrnadZdroj: Jan Rasch

Vlaky a zbrane

J. Strnad má čoraz bližšie k ďalším dvom slovenským podnikateľom – k majiteľom popradskej Tatravagónky Alexejovi Beljajevovi a Michalovi Lazarovi. Spolu s nimi ovládol ďalšiu fabriku, opäť v Dubnici nad Váhom. Dali jej meno ZŤS Metalurg. Tradičná hutnícka fabrika v ére kapitalizmu niekoľkokrát skrachovala. Výsledok sa ešte nedá hodnotiť, ale noví silní majitelia jej šance na prežitie zvyšujú.

Biznisplán je podľa Andreja Čírteka, hovorcu Czechoslovak Group, postavený na myšlienke, že vlastníci si budú v Dubnici odlievať polotovary na produkty svojich fabrík – Slováci na vagóny a J. Strnad na vojenskú techniku. Továreň podľa A. Čírteka v posledných rokoch vyrábala najmä pre železničný priemysel. ZŤS Metalurg je však podľa neho jediný podnik v bývalom Československu, ktorý dokáže 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Ekonomika

Tagy Jaroslav Strnad, zbrojársky priemysel

Diskusia (0 reakcií)