Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Mestá vytláčajú autá, tvoria parky a skrášľujú námestia

01.06.2016, 05:00 | Daniel Suchý | © 2016 News and Media Holding

Kvalitné verejné priestory, to je niečo, čo slovenským mestám výrazne chýba. Ulice, námestia, parky či nábrežia, ktoré by pozývali ľudí chodiť peši, posedieť si vonku, zastaviť sa v obchode či kaviarni.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Tagy

urbanizmus

Ulice sú zapratané autami a reklamami, nové „eurofondové“ námestia majú často podobu bezútešnej vydláždenej plochy. Aj prieskum Eurostatu k vlaňajšiemu Svetovému dňu bývania ukázal, že Slováci patria medzi najmenej spokojných s verejnými priestormi v mestách. Organizácia Spojených národov venovala vlani tento deň práve téme Verejné priestory pre všetkých.

No možno aj na Slovensku zažívame pomalú zmenu. Dôkazom môže byť prvý nový verejný park v Bratislave po dlhých rokoch, ktorého realizácia sa čoskoro začne v Novom Meste. Alebo vlani otvorená vyhliadková veža Tokaj v tvare vínneho suda, ktorá zbiera architektonické ocenenia. Nádejou je aj čoraz väčší počet súťaží. V poslednom čase rezonovali napríklad nová radnica v Leopoldove, škôlka v obci Selce, návrh na úpravu mestského bulváru v Žiline či bratislavského Šafárikovho námestia a Fajnorovho nábrežia.

Námestie Taasinge v KodaniZdroj: GHB Landskabsarkitekter

Park na streche

Vo svete majú mestá oveľa premyslenejší prístup k verejným priestorom. New York, Viedeň či Kodaň menia rušné cesty na pešie zóny, parkovacie miesta ustupujú cyklotrasám, Praha schválila manuál na tvorbu verejných priestorov. Všetky tieto stratégie majú za cieľ vrátiť ulice a námestia ľuďom a ich aktivitám, uľahčiť peší a cyklistický pohyb.

Nemusí pritom ísť o veľké projekty ako manhattanská High Line, kodanský Superkilen či Cheonggyecheon v Soule. Niekedy úplne stačí doplnenie malých prvkov, ako sú trhové stánky, detské ihriská, malé javiská pre spontánne občianske akcie, lavičky, prenosná zeleň, vodné plochy, stánky s občerstvením, suvenírmi, informáciami alebo verejné toalety. Na zlepšenie pohybu mestá stavajú lávky alebo výťahy.

Kúpalisko v kodanskom prístaveZdroj: JDS

Ďalším z opatrení sú zelené strechy, ktoré vytvárajú nielen oddychový priestor, ale aj zlepšujú klímu betónových džunglí. Jeden z najväčších strešných parkov vznikol v Rotterdame v rámci premeny bývalého železničného zoradiska v prístave blízko centra mesta. Park so zvlneným terénom s deväťmetrovým prevýšením, s oranžériou, jazierkom, ihriskom a komunitnou záhradou má plochu osem hektárov a ponúka krásny výhľad na prístav. Pod ním sú obchody, kancelárie a parkovisko. Projekt bol nominovaný na tohtoročnú Európsku cenu za mestské verejné priestory.

Obnovená ulica na TenerifeZdroj: Jiménez Bazán Arquitectos

Mestský dažďový les

Na cenu udeľovanú každé dva roky boli nominované ďalšie ukážkové projekty. Na zlepšenie klímy je zameraná aj premena kodanského námestia Taasinge na „mestský dažďový les“. Predtým tu bola asfaltová plocha plná parkujúcich áut s malým trávnikom zväčša slúžiacim ako psie toalety.

Dnes je parkom s rôznorodými priepustnými povrchmi, nádržami a funkčnými skulptúrami vo forme dáždnikov alebo slnečníkov, zadržiavajúcimi a odvádzajúcimi dažďovú vodu. Obrovské lesklé kvapky odrážajúce oblohu a drevená vlna sú prvkami na oddych a hranie. Námestie sa stalo spoločenským priestorom a zelenou oázou husto osídlenej štvrte St. Kjelds.

Kodaň už získala Európsku cenu za mestské verejné priestory pred dvanástimi rokmi vďaka projektu mestských kúpeľov v prístave. Podobný nápad kúpeľov na Dunaji priniesla pre Bratislavu iniciatíva Mestské zásahy. V dánskej metropole sa ich podarilo vybudovať za pol milióna eur v rámci regenerácie ostrovnej štvrte Brygge.

Prístavné kúpele sú predĺžením nového parku na mieste, kde pred polstoročím kúpele boli. Drevená konštrukcia s rozmermi 25 x 90 metrov má štyri otvory rôznej veľkosti a hĺbky tvoriace bazény. Najdlhší z nich je vyhradený športu, najhlbší potápaniu, ostatné skôr relaxu. Bazény sú vybavené schodíkmi a v kúpeľoch je aj veža pre plavčíkov. Kapacita je 600 ľudí.

Cyklistický a peší most v LisaboneZdroj: MXR Studio

Kvalitné verejné priestory nie sú pre developerov príťažou, naopak, podporujú obchodný úspech projektov 

Pre cyklistov aj čitateľov

Kodaň, rovnako ako Amsterdam, sa môže pochváliť viacerými skvelými projektmi pre cyklistov. Na európsku cenu je okrem nich nominovaný za cyklistický a peší most aj portugalský Lisabon. Premostenie druhého mestského okruhu na severozápade metropoly, neďaleko letiska a národného futbalového štadióna Estádio da Luz, dokončili päť rokov od vyhlásenia víťaza architektonickej súťaže – miestneho štúdia MXT. Za ten čas sa sieť cyklotrás v historickom meste zdvojnásobila na 80 kilometrov.

Architekti označujú most za prvý viditeľný prejav cyklistickej siete v Lisabone, ktorá ním opúšťa relatívnu neviditeľnosť v zelených a oddychových zónach a priamo súperí o miesto vo verejnom priestore s automobilovou dopravou. Oceľová lávka, ktorá pri pohľade zvrchu pripomína obrovského pavúka rozkročeného cez cestu, prepája novú štvrť s parkom.

Lisabončania však z mosta až takí nadšení nie sú

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 20/2016. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Rubrika TREND TOP v stavebníctve a realitách

Tagy urbanizmus

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.