Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Twin City a Rosum, kancelárií pribudne toľko ako za tri roky dokopy

26.05.2016, 05:00 | Daniel Suchý | © 2016 News and Media Holding

Po otvorení Bory Mall sa zdalo, že Bratislava už nemá priestor pre ďalšie veľké nákupné centrum. Obchodná plocha na obyvateľa narástla na vyše trojnásobok európskeho priemeru. Pozornosť investorov sa sústredila na špecializované formáty.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 7

V nových zónach Bory a Pharos boli otvorené prvé big boxy Decathlonu či Bauhausu, pri čerstvom klientskom centre štátnej správy zasa nová tržnica Fresh Market a domáce potraviny Yeme. Obchodné pasáže dopĺňajú developeri aj do rastúcich veľkých obytných komplexov.

Etablované centrá však nemajú nič isté. Najmä Eurovea a Central sa budú musieť pripraviť na ohlásený príchod Stanice Nivy. HB Reavis totiž poňal projekt nového autobusového terminálu ako príležitosť pre ďalšie nákupné centrum. So 70-tisíc štvorcovými metrami bude po otvorení plánovanom na rok 2019 dokonca druhé najväčšie v krajine. Obchody majú priniesť aj nové stanice v Banskej Bystrici a Trenčíne.

Obchodníci sa rozširujú

Manažéri nákupných centier a obchodných reťazcov však čelia okrem zväčšujúcej sa konkurencie aj zmenám v nákupnom správaní zákazníkov. Zvyklosti mení internet, generačná výmena, ale aj prirodzený vývoj miest. A tak po Poluse prešiel rozsiahlou modernizáciou za takmer 20 miliónov eur Aupark a menšie úpravy prebiehajú aj v novšej Eurovei, ktorá ohlásila rozšírenie o ďalších 25-tisíc štvorcov.

Zväčší sa aj trenčianske Laugaricio, a to hneď na dvojnásobok. Moderné nákupné centrum získa ako posledné krajské mesto Prešov, kde J&T Real Estate pripravuje Eperiu a holandský Multi Development ohlásil otvorenie konkurenčného Forumu na koniec roka 2018. Už definitívne padli plány druhého slovenského outletového centra D1 pri Senci. Developer Ipec začal jednotky v rozostavanom objekte predávať čínskym investorom.

Duett Business Residence – administratíva vyrastá aj v Košiciach.Zdroj: Jantarová Development

V regiónoch pokračuje trend modernizácie starších obchodných domov v centrách menších miest a rozširovanie domácich sietí ako Kocka. Nový koncept predajní rozbehol Lidl. Rýchlo expandujúci reťazec podľa neho stavia nové prevádzky a mení staršie. V Púchove dokonca predajňu zbúra, aby na jej mieste postavil modernejšiu.

Jediná nová budova

Hoci v Bratislave počas celého minulého roka pribudla jediná nová kancelárska budova, blok A rozsiahleho komplexu Twin City so 16-tisíc štvorcovými metrami prenajímateľnej plochy, objem podpísaných zmlúv sa takmer vyrovnal najlepšiemu pokrízovému roku 2014. Čísla ešte môže spätne znížiť spor spoločnosti Swiss Re s HB Reavisom týkajúci sa nájmu v Twin City. Zaisťovacia spoločnosť podpísala zmluvu na takmer celú strednú budovu komplexu, lenže po roku ohlásila, že sa sťahovať nemieni pre výrazné zmeny stavebných plánov. Na križovatke oproti VÚB má totiž vyrásť podobne vysoká budova, ktorá sídlo firmy zatieni. Na vizualizáciách bol na jej mieste park, plány na výstavbu veže sú však dávno známe.

Ďalšou novou situáciou na trhu bolo zatvorenie prvého moderného bizniscentra. Apollo 1 v bratislavskom Ružinove chcel jeho vlastník, fond Hannover Leasing, pôvodne rekonštruovať. Pri tom sa však zistili vážne statické nedostatky. Budova musela byť narýchlo vysťahovaná. O jej osude sa zatiaľ nerozhodlo, najpravdepodobnejšie je

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 20/2016. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 7

Rubrika TREND TOP v stavebníctve a realitách

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.