Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Späť v tom najlepšom

18.05.2016, 08:45 | Ľuboš Mistrík | © 2016 News and Media Holding

Názor | Už netreba smútiť za starými dobrými časmi realitného boomu. Je to tu opäť, len v inej podobe a mierke. Možno je odvážne hovoriť o boome či nafukovaní bubliny, no fakty zhrnuté v tejto ročenke TRENDU niečo napovedia.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Tagy

Názory

Stavebná produkcia rastie medziročne v desiatkach percent, ceny bytov idú niekde mierne nahor, inde vidinou vysokých očakávaní a špekulatívnych nákupov rastú prudko.

Neobsadenosť kancelárskych a logistických priestorov klesá pod zdravé hranice a investori sa neboja stavať obrovské haly a vysoké administratívne veže úplne prázdne. Veď sa časom zaplnia. Niektorí developeri ani nestihnú čerpať úvery z bánk, keďže väčšinu výstavby zafinancujú klienti oháňajúci sa lacnými peniazmi. A banky, slovami právnika, kladú dôraz skôr na obchodnú stránku než na konzervativizmus.

Neprehliadnite

Ale je to zle? Určite nie, veď realitný biznis na seba kumuluje množstvo ďalších odvetví a pracovných príležitostí, jeden byt podľa niektorých štúdií vytvorí až tri pracovné miesta. Podobné je to s budovaním logistiky, kancelárií a obchodov. Nehovoriac o prínose pre mestá, komunity a celé regióny i krajiny. Veď zo stavebného boomu ťažili aj onakvejšie ekonomiky, ako je tá malá slovenská, či už je to Írsko, Španielsko alebo napríklad Dubaj.

Pod našimi oknami dnes rastú (väčšinou) krajšie projekty s lepšie riešenými verejnými priestormi, do našich miest prichádzajú aj hviezdne mená svetovej architektúry. A developeri sú až na pár príležitostných oportunistov skúsení a zbehlí vo svojej práci.

Ľuboš Mistrík small

No ani po toľkých rokoch skúseností s tehlami namiesto panelových prefabrikátov sa biznis úplne neočistil. Niekedy pripomína to blato, v ktorom sme sa brodili my a naše rodiny, keď sme sa sťahovali do vytúženého družstevného bytu na sídlisku. Schvaľovacie konania v niektorých mestách nie sú čistá hra, rovnako tak vzťahy medzi investormi a dodávateľmi stavieb.

Ale nie je to o veľkých medializovaných prípadoch, je to skôr o tom, akým štandardom sa stalo vhodné všimné správnym ľuďom. Je zarážajúce, koľkými rôznymi spôsobmi možno developerov a stavebníkov podojiť mimo oficiálnych poplatkov. Taktiež je smutné, že stále existuje množstvo stavieb vrátane štátnych, kde drobný živnostník namiesto vytúženého rodinného príjmu rieši existenčné problémy pre nezaplatené faktúry.

Buďme však pozitívni. Realitný a stavebnícky biznis možno s prižmúrením očí považovať za lepší než v minulosti, jednotlivci sú skúsenejší. Aj keď nafúknutie a následné prasknutie realitnej bubliny skôr či neskôr príde a je len otázkou kedy. Takýto vývoj predsa vidno sto rokov v západných ekonomikách a Slovensko nemá byť prečo výnimkou.

Berme dobu, keď sa nám všetkým darí, ako čas na urovnanie vzťahov, zakopanie sekier a ako spoločnú šancu posunúť vzhľad, funkciu a vôbec kvalitu života v krajine vpred. Vitajte späť v biznise.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 20/2016. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Rubrika TREND TOP v stavebníctve a realitách

Tagy Názory

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.