Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Stavivári pociťujú oživenie

18.05.2016, 08:45 | Katarína Šebejová | © 2016 News and Media Holding

Tržby vo výrobe stavebných materiálov vrátane žiaruvzdornej keramiky a skla stúpli vlani o 4,2 percenta. Nárast predaja sa do pridanej hodnoty preniesol len minimálne a hrubý zisk sa podľa štatistík, ktoré nie sú definitívne, nepatrne znížil.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Ani predaj v zahraničí, odkiaľ bola takmer polovica tržieb, sa nevypláca. Kapacity na výrobu cementu či muriva sú ešte stále vyššie než dopyt, ktorý sa prebúdza pomaly. Ceny stavebných materiálov podľa Štatistického úradu SR (ŠÚ SR) klesali v priemere o 0,8 percenta.

Kamenivo poskočilo na cestách

Masívna výstavba diaľnic sčasti ovplyvnila aj predaj cementu, kľúčového materiálu na výrobu transportného betónu či betónových prvkov. Kapacity štyroch slovenských závodov však nenaplnila. Tržby za predaj cementu podrástli o vyše štyri percentá, bezmála na 230 miliónov eur. Pridaná hodnota zostala takmer bez zmeny a výsledkom hospodárenia troch cementárskych podnikov bola strata, predbežne necelých päť miliónov eur.

Považská cementáreň v Ladcoch i Cemmac v Hornom Srní mali zisk, takže v červených číslach zostala pravdepodobne cementáreň CRH (Slovensko) s dvoma závodmi, v Rohožníku a v Turni nad Bodvou. Vedie rebríček producentov stavív, ktorý TREND zostavil podľa minuloročných tržieb. CRH na Slovensku vlastní aj Premac a Kameňolomy v Novom Meste nad Váhom.

Kameň a štrk si diaľnicami tiež polepšili, tržby každému stúpli zhruba o tretinu a spoločne presiahli 150 miliónov eur. Pridaná hodnota, ktorú kameň zdvihol o štvrtinu a štrk len o sedemnásť percent, bola blízko 23 miliónov eur.

Skoro dvojnásobne rentabilnejšie boli podniky zamerané na prírodné drvené kamenivo. Európska asociácia výrobcov kameniva (UEPG) odhadovala vlaňajší rast ťažby na Slovensku do 10 percent, v skutočnosti bol dvojnásobný. Vyťažených bolo 16,1 milióna ton kameniva, z toho tri štvrtiny pripadli na stavebný kameň. Tieto údaje sú len za členov Slovenskej asociácie výrobcov kameniva, Hlavný banský úrad súhrnné dáta zatiaľ nezverejnil.

Výstavba diaľnic, ktorá vlani frčala, ovplyvnila rast tržieb ťažobných spoločností. Najvýraznejší registruje zvolenská spoločnosť KSR – Kameňolomy zo skupiny Strabag. V rebríčku ťažobných podnikov si však prvenstvo drží bratislavský Alas Slovakia z rakúskej Asamer Group, ktorý prevádzkuje aj šesť betonární. Medzi producentmi stavív má úspešnú sestru, cementáreň Cemmac z Horného Srnia. Košická Eurovia – Kameňolomy zo stavebného koncernu Vinci znásobila zisk, tak ako aj zopár iných v rebríčku ťažiarov.

Ceny stavebných materiálov podľa Štatistického úradu SR aj vlani klesali, v priemere o 0,8 percenta 

Betonári predali viac, ale živoria

Betonárom tržby vlani stúpli o polovicu, na 75 miliónov eur. Rovnakú dynamiku preniesli do pridanej hodnoty a po piatich stratových rokoch mali predbežný hrubý zisk 3,3 milióna eur. V roku 2009 im zostal podobný, aj s vyše štvorpercentnou hrubou rentabilitou. Ľudí vtedy zamestnávali v priemere takmer sedemsto, vlani necelých štyristo. Spoločnosti združené v Slovenskej asociácii výrobcov transportbetónu (SAVT) vyrobili vyše milióna kubických metrov betónových zmesí pri tretinovom raste. V rebríčku ich zastupuje bratislavský Zapa beton SK, ktorý tržby zvýšil na 23,3 milióna eur.

TBG Doprastav vlani tržby za predaj transportného betónu podvihol najdynamickejšie, o dve tretiny na 17,6 milióna eur a úspešná bola aj dcérska spoločnosť Považskej cementárne Ladce Betón z Bratislavy.

Produkcia obaľovaných asfaltov je ziskovejšia v porovnaní s betónom. Lídrom je Strabag, ktorý obaľovne spoločnosti Slovakia Asfalt pred troma rokmi včlenil pod inú slovenskú dcéru zameranú na inžinierske stavby. Samostatne vystupuje Doprastav asfalt, ktorý tržby zdvojnásobil takmer na 28 miliónov eur a dosiahol hrubú rentabilitu bezmála jedenásť percent. Na 7,5 milióna eur tržby potiahol aj Uniasfalt v Šelpiciach, vlastnia ho Skanska SK a Eurovia SK.

Tržby výrobcov tehál nad 12 miliónov eur generovala dcéra rakúskej rodinnej firmy Leier, ale strate sa nevyhla, podobne ako Ipeľské tehelne či Wienerberger.

Výzvy aj pre Slovensko

Pórobetonári mali spolu tržby nad 42 miliónov eur, takmer o 10 miliónov eur vyššie ako tehliari. Xelle Slovensko medziročne stúpli o osem percent, na 23,2 milióna eur a jednociferný rast plánuje aj v tomto roku. Porfixu zo zisku ubral prechod na biele tvárnice namiesto sivých na báze popolčeka.

Pocítil to aj Calmit v nižších dodávkach vápna. Porfix mu tak ukrojil z tržieb rovnako ako aj papierne Mondi SCP, ktoré pália vápno vo svojej novej peci. Ziskovosť si Calmit udržal. Prichádzajú noví zákazníci z energetiky, v stavebníctve dopyt klesá, náhradou sú hotové maltové zmesi. Ale pokles predaja vrecovaného vápna sa vlani zastavil.Slabšie tržby mala aj Cementáreň Lietavská Lúčka pre rekonštrukciu nováckej elektrárne, ktorá v tom čase spotrebovala menej mletých vápencov.

Baumit orientovaný na maltové zmesi je dlhodobo najúspešnejším slovenským podnikom vo výrobe stavív a drží sa pri vrchole rebríčka. Nad ním stojí Knauf Insulation, ktorý v Novej Bani investuje do technológií na zlepšenie kvalitatívnych parametrov izolácií na báze minerálnej vlny na zateplenie fasád či striech.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 20/2016. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Rubrika TREND TOP v stavebníctve a realitách

Tagy stavebníctvo

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.