Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Životné prostredie je ako informatizácia. Za stovky miliónov eur skoro žiadny efekt

30.05.2016, 05:00 | Ján Kováč | © 2016 News and Media Holding

Názor | Slovensko malo ku koncu minulého roka recyklovať 35 percent odpadov, no recykluje sotva desať. Drvivá väčšina odpadu ide na skládky, čo má škodlivý vplyv na kvalitu ovzdušia. Dôvod je prozaický – peniaze tiekli tam, kam nemali, no netiekli tam, kam mali.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Editoriál

Netreba plakať nad rozliatym mliekom, ale hľadať príčinu a poučiť sa. Funguje to nasledovne: ministerstvá nakrájajú miliardový eurofondový koláč, stanovia si ciele a potom sa celé programové obdobie, čiže ďalších deväť rokov tvária, že je všetko v poriadku. Neriešia výsledky, ale čerpanie. Potom, keď niečo nevychádza, len zatĺkajú a zatĺkajú.

Kontrolujú ich takzvané monitorovacie výbory, v tých na 90 percent sedia úradníci z rôznych ministerstiev alebo samospráv. Úradník z jedného rezortu monitoruje eurofondy v druhom. Taká úradnícka družba. Keď stanovený čas uplynie, miliardy sú preč a výsledky chýbajú, hľadajú si výhovorky. Napríklad že za to môže Radičovej vláda.

Neprehliadnite

Je predpoklad, že teraz to už bude trochu lepšie, Európska komisia oveľa viac tlačí na výsledky. Aj kontrola eurofondov sa, zdá sa, zlepšila po tom, čo komisia na niekoľko mesiacov pohrozila pozastavením platieb. Ale netreba sa s tým uspokojiť. O predražených a zbytočných eurofondových projektoch v TRENDE píšeme aj v novom programovom období.

Únia stále necháva gro zodpovednosti na príslušnom štáte – či si tam peniaze rozkradnú alebo ich minú rozumne. Eurofondy za nás neustráži Brusel, treba zobrať zodpovednosť do vlastných rúk. Na Slovensku žije dosť múdrych ľudí, ktorí vedia, čo treba robiť. Len im treba dať kompetencie.

Ján Kováč - ilustrácia small

Prvou lastovičkou je iniciatíva Slovensko.Digital, ktorá kritizuje plytvanie v oblasti informatizácie. Podarilo sa jej vytvoriť si vplyv smerom k médiám aj k vláde. Stámiliónových projektov, ktoré majú minimálny praktický úžitok, je pritom viac: Bratislavská integrovaná doprava, digitalizácia kultúrneho dedičstva, modernizácia železníc, investície do zdravotníctva.

V oblasti životného prostredia je situácia obdobná. V nakladaní s odpadmi patrí SR k najšpinavším krajinám EÚ, hoci podľa investovaných súm to už malo byť inak. Aj tu sa deje pozitívna zmena – zodpovednosť za triedenie a recykláciu od júla preberú výrobcovia. No rozhodovanie o verejných investíciách treba ešte viac otvoriť tretím stranám. Samozrejme, nie bezhlavo.

Na Slovensku sú inštitúcie, kde kontrola a racionalita funguje. Napríklad analytici z bánk už roky dávajú stanoviská k verejným rozpočtom, čím držia na uzde pokušenie politikov rozbiť štátnu kasu. Čo keby aj v monitorovacích výboroch sedelo viac zástupcov privátneho sektora alebo neziskoviek? Čo keby dával k ministerským stratégiám, eurofondovým výzvam a hodnotiacim správam stanoviská aj niekto iný okrem úradníkov? Uškodilo by to niekomu? Ak áno, tak len úzkej skupine ľudí, ktorí sa na súčasnom stave priživujú.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 21/2016. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Editoriál

Tagy eurofondy, Názory, odpad, recyklácia, životné prostredie

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.