Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Čakajú nás zmeny na nepoznanie

25.05.2016, 09:19 | Mário Lelovský

Majitelia a manažéri slovenských firiem sa v ostatných mesiacoch opakovane stretávajú s pojmami, ako sú digitalizácia ekonomiky, inteligentný priemysel alebo jednotný digitálny trh. Nie je to náhoda. Po mnohých rokoch, ktoré boli plné veľkolepých vízií, ale aj prázdnych slov, moderný svet naozaj vstupuje do znalostnej a informačnej doby.

 • Tlačiť
 • 0

Tagy

TREND TOP

Manažéri a podnikatelia môžu byť skeptickí. Napokon, IT sa netešia vždy mimoriadnej popularite, a tak sa mnohí pýtajú, či sa ich nastávajúce zmeny vôbec dotýkajú. Či len okolo nás neprejdú a my budeme ďalej žiť a podnikať po starom. Odpoveď je jednoznačná. Digitalizácia a automatizácia všetkého okolo nás je neodvratná. A tých, čo nebudú pripravení, čakajú existenčné problémy.

Neprehliadnite

Iné potreby, iní ľudia

Podniky v ére Industry 4.0 budú využívať flexibilné výrobné linky, roboty, autonómne logistické systémy, automatizované skladovanie, 3D tlač a dokážu dodať zákazníkom individualizované výrobky v skrátenom čase, čiže takmer okamžite. Budú využívať rozšírenú realitu, a tak rozširovať popredajné služby. Vyťažia maximum z množstva údajov z internetu vecí, ktoré pomôžu zvýšiť efektivitu výroby a lepšie naplniť túžby zákazníkov. Výsledkom budú mestá s autonómnymi autami bez vodičov a fabriky, ktoré sa dokážu riadiť samy.

V automatizovanom a digitalizovanom svete dôjde k zásadnej zmene pracovnej sily a jej štruktúry v priemysle aj v službách. Znížia sa počty zamestnancov vo výrobe, kontrole kvality, manipulácii a iných rutinných fyzických prácach. V najbližších 10 až 20 rokoch zanikne až 90 percent súčasných povolaní. Rovnaké percento povolaní zároveň vznikne. Vo vývoji, v zákazníckych službách, v IT a v dátových službách.

Nájdu sa skeptici, ktorí varujú, že stroje a umelá inteligencia väčšinu ľudí nahradia. Optimisti, naopak, tvrdia, že viac miest vznikne, ako zanikne. Napríklad v Nemecku môže byť tento pomer podľa analýzy Boston Consulting Group až 2,6 novovytvoreného miesta k jednému zaniknutému. Vo Francúzsku za posledných 15 rokov sa kvôli internetu zrušilo pol milióna miest, ale 1,2 milióna pozícií vzniklo, vyčísľuje zasa Európska komisia.

Podľa Indexu digitálnej ekonomiky a spoločnosti (DESI) v rámci Európy Slovensko zaostáva a rastie výrazne pomalšie ako iné krajiny. Jeho slabiny sú nielen v digitalizácii verejnej správy a dostupnosti širokopásmového internetu, ale najmä v digitalizácii podnikov.

Najväčšou bariérou, ktorá obmedzuje naše šance naskočiť na rozbehnutý vlak, je nedostatok vhodne kvalifikovaných ľudí. Už dnes chýba desaťtisíc IT špecialistov, a to sa ešte slovenská digitálna transformácia ani nerozbehla. V budúcnosti dopyt po takýchto ľuďoch porastie, lebo kým dnes pracuje mimo IT firiem polovica ítečkarov, do roku 2025 to majú byť dve tretiny.

Nejde len o IT profesionálov. Podľa analýzy Európskej komisie bude 90 percent nových pracovných miest vyžadovať aspoň základné a polovica nových povolaní dôkladné IT zručnosti. Nemyslí sa tým komunikácia na Facebooku a pozeranie videa na YouTube. Znamená to vedieť vyhľadávať informácie na webe, pracovať s tabuľkovým kalkulátorom, orientovať sa v bezpečnosti a ochrane súkromia, mať vedomosti o autorských právach na webe. V týchto oblastiach Slováci nedosahujú veľký pokrok, ako dokazuje testovanie IT zručností IT Fitness test, ktorého sa naposledy zúčastnilo vyše 22-tisíc ľudí.

Ako sa pohnúť vpred

V IT Asociácii Slovenska sme založili Národnú koalíciu pre digitálne povolania, ktorá spadá do aktivít Európskej komisie známej pod názvom Grand Coalition for Digital Jobs. Cieľom je spájať firmy – a to nielen v IT, ale všetkých zamestnávateľov – so zástupcami vlády a tretieho sektora. Treba prísť s aktivitami, ktoré povedú k posilneniu vzdelávania a rekvalifikácie v oblasti IT.

Aby sme vedeli identifikovať konkrétne potreby (nielen) priemyslu na nové pozície, potrebujeme podrobnú analýzu týchto potrieb, ako si ju nechala spracovať nemecká vláda, keď predstavovala stratégiu Industry 4.0. Nápomocný môže byť projekt Národnej sústavy povolaní v podobe sektorovo riadených inovácií, ktorý by mal prejsť z popisovania súčasných povolaní a zamestnaní k analytickej práci.

Tá by mala ozrejmiť, čo bude podnikateľský sektor potrebovať o päť, o desať a o dvadsať rokov. Z toho by mali vypadnúť požiadavky na to, čo majú slovenské školy učiť teraz, čo o päť, o desať a čo o dvadsať rokov, aby firmy vedeli nové miesta obsadiť.

Zabudnime na katastrofické scenáre o masovej nezamestnanosti. Pre digitálnu a priemyselnú revolúciu, do ktorej vstupujeme, sú ľudia kľúčoví. Nie však hocijakí, ale ľudia so správnym vzdelaním a kvalifikáciou.

Autor je prezident IT Asociácie Slovenska

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 21/2016. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 0

Rubrika TREND TOP v infotechnológiách

Tagy TREND TOP

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.