Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Firma z emisnej kauzy mení odpad na naftu. A prerába

30.05.2016, 05:00 | © 2016 News and Media Holding

Fabrika na spracovanie plastov v Lučenci je unikátna v dobrom aj v zlom. V dobrom preto, že dokáže spracovať aj menej kvalitné plasty, ktoré by inak mohli skončiť na skládke. Mení ich na naftu a vykurovací olej.

 • Tlačiť
 • 0

Zdroj: Zsolt Lukács

Po stránke ekonomickej je to však pohroma. Každoročne prerába a produkuje len zlomok toho, na čo dostala peniaze. Fabrika stála 20 miliónov eur. Z toho 14 miliónov bola eurofondová dotácia, zvyšok firma mala získať z emisného obchodu, pri ktorom špekulanti obrali štátnu kasu o takmer 50 miliónov.

Schému finančných tokov kauzy zverejnil pred dvoma rokmi poslanec Daniel Lipšic. Nedá sa vylúčiť, že utajený majiteľ dostal celú fabriku zadarmo. Firmu oficiálne vlastní schránka z Britských Panenských ostrovov s názvom Restoran Limited. Istý čas sa k nej priznávala skupina FPD veľkopodnikateľa Antona Siekela.

Jedna z najväčších dotácií

Spoločnosť s aktuálnym názvom PWR - Plastic Waste Recycling získala grant ešte za prvej vlády Roberta Fica. Dal jej ho rezort životného prostredia, ktorý vtedy riadila SNS. Bola to jedna z najvyšších dotácií, akú kedy z eurofondov získala súkromná firma. V odpadovom hospodárstve pravdepodobne aj najvyššia. Za majiteľa vystupoval právnik blízky SNS Michal Krnáč.

Firma začala fungovať podľa plánu v roku 2012. Lenže jej výkony boli omnoho nižšie. V prvom roku mala podľa projektu spracovať 17-tisíc ton. Podľa jej tržieb sa dá súdiť, že taký výkon nikdy nedosiahla. Spracovať mohla nanajvýš tisíc ton ročne.

Minulý rok vedenie prebral Peter Hajaš, podnikateľ, ktorého SNS za prvej Ficovej vlády nominovala do vedenia Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO). „Mojím cieľom bolo stabilizovať výrobu a vyhnúť sa poruchám, ktoré tam boli dosť časté,“ povedal TRENDU na osobnom stretnutí. Tie podľa neho spôsobovali prestoje a vyvolávali vysoké náklady. „Technológia fungovala, len 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Téma - krajina zavalená odpadom

Tagy eurofondy, odpad, recyklácia, životné prostredie

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.