Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Technológie strašia banky. Berú im biznis

06.06.2016, 05:00 | Martina Kláseková | Ján Záborský | © 2016 News and Media Holding

Len pred pár rokmi bankárom najväčšie vrásky spôsobovala kríza a sprísňujúca sa legislatíva. Najnovšie sa pri rozhovoroch skloňuje najčastejšie výraz „fintech“. Označenie pre technologické firmy, ktoré hľadajú nové cesty, ako realizovať rôzne finančné operácie mimo bankových sietí a zarábať na nich. Sú z veľkej časti mimo regulácie, čo bankárom prekáža a sťažujú sa na nerovnosť v biznise. Klientovi je to však z veľkej časti jedno: ak technologická firma robí požadovanú funkciu lacnejšie či aspoň pohodlnejšie než banka, rád jej zverí svoje peniaze. Bez ohľadu na riziko.

 • Tlačiť
 • 0

Klientka hľadí do svojho smartfónu so spustenou appkou pôžičkovej firmy a hovorí si: „Úspešná podnikateľka by chcela úver na auto? Tak do toho som ochotná ísť.“ Klik, a jej peniaze sú na ceste. Klientka má dobre investované, jej dlžníčka si zas môže kúpiť, čo chcela. Znie to ako reklama -- a aj to reklama je. A nie zo žiadnej hypermodernej krajiny, ale zo susedného Česka. Propaguje pohodlie, dobrý výnos, lacné vybavenie a žiadne otravné návštevy pobočiek a vypĺňanie papierov.

Toľko povrch. Čoho sa boja bankári, je podstata nového obchodného modelu: celé požičiavanie prebieha mimo bankových kanálov, z účtu len odídu peniaze a na iný účet sa pripíšu. Avšak na samotnom úverovom biznise, ktorý je pre banky chlebom, zarába technologická spoločnosť. V úvodnom príklade je to česká firma Zonky. A nejde o žiadny testovací start- up, stojí za ním finančná skupina HomeCredit z impéria Petra Kellnera. Ten má síce v skupine banku, ale postrehol, že klasickým bankovým domom úspešne konkurujú technologické firmy. A tak jednu z nich sám založil.

Je tak trocha iróniou, že sa banky boja akurát finančno-technologických firiem: finančný sektor ako celok patrí totiž medzi najväčších investorov do IT vôbec. Rozprávanie sa s IT manažérmi v bankách zároveň býva aj odpoveďou, prečo sa často malé, šikovné firmy vedia zahryznúť do finančného biznisu tak, že to banky prekvapí. Vnútorné procesy schvaľovania a vývoja jednotlivých súčastí bankového softvéru sú natoľko komplikované, že od nápadu k jeho realizácii prebehnú mesiace. „A potom príde právne oddelenie, ktoré to ešte viac skomplikuje,“ komentuje jeden z infomanažérov veľkej slovenskej banky.

Start-upy nie sú zviazané legislatívou ani zložitými schvaľovacími procesmi, dnešné systémy umožňujú rýchlo – a lacno – vytvoriť prototyp služby, ktorú tím vymyslí napríklad na obede. Kým v banke ešte len hľadajú niekoho, kto by sa k nápadu vyjadril, malý start-up už dolaďuje funkcionalitu vo vnútorných testoch. Prirovnanie k malému, mladému, svižnému Dávidovi, ktorý len v pastierskom rúchu skolí obrneného Goliáša obyčajným kameňom z praku, sa priam natíska. Otázkou týchto mesiacov je, či sa Dávid – teda fintechy – stane kráľom tak, ako v Starom zákone.

Začal to PayPal

Čím sú fintechy väčšie a čím viac preberajú na seba funkcie banky, tým viac sú v zornom poli regulátorov. Klasický príklad, ktorý stál pri zrode všetkých budúcich fintechov, PayPal technologických legiend Elona Muska a Petra Thiela, už dávno nie je disruptívnou silou vo finančnom biznise. Má vlastné pravidlá ochrany klienta a vrátenia peňazí (presne ako kartové spoločnosti), plní podmienky ochrany proti praniu špinavých peňazí (rovnako ako banky) a vo väčšine krajín spadá priamo pod dohľad centrálnych bánk (podobne ako väčšina tradičných podnikateľov na finančnom trhu, od bánk cez správcov peňazí po poisťovne a sprostredkovateľov).

Nehovoriac o tom, že ako firme kótovanej na burze jej dýchajú na krk akcionári. Sama sa môže sťažovať na vlny napodobňovateľov – čínsky AliPay je napríklad takmer presnou kópiou PayPalu vrátane integrácie s internetovým megatrhoviskom. Tam, kde má PayPal svoj eBay, má AliPay obchod Alibaba.

Obrovský trh

Sťažovanie sa však nie je namieste, transakčný biznis, jeden zo základov bankovníctva, bol v čase vzniku PayPalu na prelome milénia jasným terčom. Prevod peňazí bol pomalý a komplikovaný, platenie na internete v reálnom čase prakticky nemožné a zahraničné prevody stáli veľa peňazí. Odvtedy sa situácia zásadne zmenila, medzery na trhu však stále ostali. Slovákovi nepríde napríklad zahraničný prevod ako 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Téma - finančné start-upy

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.