Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Koniec EÚ, NATO a liberálneho sveta? Prečo aj na Západe silnejú radikáli

03.06.2016, 14:15 | Marián Leško | © 2016 News and Media Holding

Renomovaní politickí analytici sa začali zaoberať tým, čo sa vlastne stalo v Spojených štátoch, vo Francúzsku, Veľkej Británii či v strednej Európe, keď v nich tak rastie podpora pre radikálne politické prúdy a demagogických politikov.

 • Tlačiť
 • 11

Rubrika

Ekonomika

Známy bulharský politológ Ivan Krastev uznal, že hnev a radikalizmus sú celkove na vzostupe, ale podľa neho obyvatelia svojou podporou radikálnych strán chcú dať establishmentu iba najavo, ako veľmi sú nespokojní. „Nevidím to tak, že by ich podporovali ako lepšiu alternatívu pri riadení štátu.“ Nie všetci sa s ním zhodujú.

Prominentná americká autorka Anne Applebaum napísala, že dnešná situácia je kritická, lebo „iba dva alebo tri zlé výsledky volieb nás delia od konca NATO, Európskej únie a možno aj liberálneho poriadku sveta, aký poznáme“. Podľa nej je rastúca podpora strán, ktoré doteraz neboli súčasťou hlavného politického prúdu, aktívnym hľadaním alternatívy. Pripomína to 30. roky minulého storočia, keď narastalo pohŕdanie voči liberálnej demokracii a únava z nej postihla veľa krajín, takže „takmer každý národ v Európe začal podliehať pokušeniu alternatívy“.

V období všeobecnej spoločenskej podráždenosti a narastajúcej vlny radikalizmu sú dôležité dve otázky: Ako sme sa do tohto stavu dostali? Čo sa stane v najbližšej budúcnosti?

Lieky horšie ako choroba

V USA, západnej i východnej Európe rastie nespokojnosť s tým, že strany hlavného politického prúdu iba udržiavajú spoločenský a politický status quo. Volanie po zásadnej a radikálnej zmene silnie. Obavy a narastajúci hnev zasahujú veľké spoločenské skupiny a sú dôsledkom úpadku a oslabenia spoločenského statusu strednej vrstvy, narastajúcej príjmovej a majetkovej nerovnosti, ekonomickej i životnej neistoty a nestability. Sú dôsledkom pocitu bezmocnosti voči výkyvom svetového hospodárskeho cyklu i narastajúcej moci medzinárodných korporácií. Zdá sa preto, že základným zdrojom narastajúcej nespokojnosti je práve globalizácia a jej odvrátená tvár.

Vážny uchádzač o funkciu prezidenta Spojených štátov Donald Trump spoluobčanom hovorí, že ich problémy vyrieši múr na hranici s Mexikom. Sľubuje im, že deportuje dvanásť miliónov nelegálnych imigrantov, ktorí berú prácu rodeným Američanom. Zatvorí hranice pred moslimami, takže sa z nich nestanú teroristi. Na čínsky tovar uvalí 45-percentné clo, čím zlepší obchodnú bilanciu USA. S veriteľmi Ameriky začne rokovať, aby sa znížil obrovský, približne 20-biliónový verejný dlh štátu. Nielen Trumpov problém je, že lieky, ktoré radikálni kritici jestvujúceho stavu navrhujú, sú horšie ako choroba, ktorú majú odstrániť.

Autoritatívne naladení voliči hlasujú napríklad za Donalda Trumpa, Marine Le Penovú, Nigela Faragea...Zdroj: Gettyimages.com

Na Slovensku sa o hlasy voličov autoritatívneho založenia uchádzajú predstavitelia viacerých parlamentných strán 

Viacerí autori pripomínajú, že múr nezastaví imigrantov, ktorí prídu do krajiny ako turisti a zostanú pracovať načierno. Deportácia dvanástich miliónov ľudí je už aj logisticky nemožná. Diskriminácia moslimov by bola vodou na mlyn teroristov. Na obchodnú vojnu s Čínou doplatia americkí spotrebitelia a ešte by rozkývala svetovú ekonomiku...

Podobné je to aj so stúpencami Brexitu.

Americký historik Timothy Snyder, ktorý sa venuje dejinám strednej a východnej Európy, hovorí, že na globalizáciu je možné reagovať dvoma spôsobmi. Buď posilnením integrácie, ktorá aj v podobe Európskej únie poskytne ochrannú strechu pred dôsledkami globalizácie. Alebo návratom za hranice národného štátu, ktorý je len útekom do utópie.

Vo vlastnej bubline

Posilnenie vplyvu radikálnych a extrémistických zoskupení súvisí aj s ďalším javom, ktorý má globálny charakter. Došlo k veľkému oslabeniu, ak nie rovno k úpadku, médií hlavného prúdu. Pre politikov, ktorí prichádzajú s alternatívnou ponukou voči jestvujúcemu systému, sú práve tieto médiá úhlavným nepriateľom a snažia sa ich vykresliť ako zdroj všetkého zla. Preto vyhlasujú, že médiá hlavného prúdu sú zapredané a klamú, lebo vraj slúžia silám, ktoré sú „ľudu“ nepriateľské.

Pri všetkých nedostatkoch, ktorými klasické printové či audiovizuálne médiá trpia, plnili nezastupiteľnú úlohu vo verejnom živote. Plnili rolu filtra, ktorý eliminoval z verejnej debaty škodlivé elementy, akým bolo šírenie účelových lží či konšpiračných teórií. Mienkotvorné médiá vytvárali rámec pre spoločenské diskusie tým, že pre ne zisťovali a overovali relevantné fakty. Po masovom rozšírení internetu sa situácia zásadne zmenila.

Sociálne médiá oslabili tradičný spôsob tvorby a šírenia informácií. Predpoklad, že internet rozšíri spoločenský rozhľad ľudí, lebo im sprostredkuje prístup k mnohým informačným zdrojom, sa ukázal ako mylný. Sociológ Zygmunt Bauman konštatoval, že „väčšina ľudí využíva sociálne médiá nie na to, aby si rozšírila obzor, ale na to, aby sa zamkla v bezpečnom priestore“ s ľuďmi, ktorí zmýšľajú rovnako.

V informačnom chaose až príliš veľa ľudí vidí a počuje 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 11

Rubrika Ekonomika

Tagy extrémizmus, Trump

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.