Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nevie to dať „na Kaliňáka“

08.06.2016, 14:30 | Marián Leško | © 2016 News and Media Holding

Názor | Tento text bol odoslaný do tlačiarne v čase, keď opoziční poslanci v parlamente odvolávali ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Na Slovensku nie je nik, kto by vážne očakával, že minister naozaj padne, ale jedno je isté.

 • Tlačiť
 • 3

Rubrika

Názory

Tak ako z Pavla Pašku už nikdy nebude minister zahraničných vecí, aj keby sa tohto postu domáhal v päťminútových intervaloch, ani z R. Kaliňáka už nikdy znovu nebude korunný princ Smeru-SD. V najlepšom prípade ho čaká dlhý a vyčerpávajúci boj o to, aby nedopadol až tak, ako pred ním P. Paška.

Zlom v kariére R. Kaliňáka nastal vtedy, keď bol najvyššie. Došlo k nemu v čase, keď sa Robert Fico uchádzal o post prezidenta a vládna strana hľadala premiéra. V tejto súťaži bol R. Kaliňák jasným víťazom, dokonca až takým, že verejnosť dostávala insiderské informácie o ministrovi vnútra.

Neprehliadnite

Dozvedela sa o pochybnej agentúre, ktorá uspela v 130-milónovom tendri ministerstva vnútra, o priateľskom rozhovore ministrovho poradcu Stanislava Jankoviča s bosom slovenského podsvetia. Dozvedela sa o policajtoch prijímajúcich úplatky, lebo jej to prezradil „policajný agent“ Jozef Drag, ktorého minister Kaliňák prijal do zboru, hoci išlo o šéfa bytovej mafie. Aj tunelovanie vojenskej spravodajskej služby sa dostalo na pretras zrejme vďaka tomu, že niektorí šéfovia služby mali blízko k vicepremiérovi a ministrovi vnútra.

Komentátor Dag Daniš to v roku 2014 vyhodnotil tak, že za spochybňovaním R. Kaliňáka je „skupina okolo Pavla Pašku, za ktorou stojí podnikateľ Juraj Široký“. Aj keď vtedy druhý muž Smeru svoju pozíciu obhájil, už sa to s ním začalo viezť. Veci, ktoré dovtedy zvládal s nonšalanciou sebe vlastnou, ho začali prerastať, aby napokon dospel do štádia, keď už ani Kaliňák nie je schopný niektoré veci zvládnuť „na Kaliňáka“. Teda suverénnou obhajobou neobhájiteľného.

Pozrite si všetky Danglárove ilustrácie ku komentárom M. Leška

Jeho bývalá suverenita je už len minulosťou. Od exvyšetrovateľa Pavla Milana sa verejnosť lepšie dozvedela, že skupina okolo Milana Chovanca mohla zriadiť fabriku na výrobu odpočtov DPH len vďaka tomu, že jej politické krytie poskytovali traja vysokí funkcionári Smeru. Dvaja z najbližšieho okolia ministra Kaliňáka.

Bez politického krytia nemohol pôsobiť ani podnikateľ Ladislav Bašternák, lebo spôsob, akým kupoval a predával byty, bol príliš nápadný na to, aby ho daňové úrady a polícia mohli prehliadnuť iba z neschopnosti. Vyhlásenia ministra Kaliňáka, že príslušné orgány aj v tomto prípade konali „štandardne“, boli rovnako tristné ako jeho komentár k zisteniu, že podnikateľ Bašternák pri kúpe bytov údajne zaplatil 12 miliónov eur v hotovosti.

Absurdným tvrdením, že „pred štyrmi rokmi to bol analógový svet, svet kešu, svet, keď sa platili veci“, obhajoval neobhájiteľné tak, že si uškodil viac, ako mu boli schopní uškodiť jeho politickí súperi. V štádiu, keď prominentný politik už škodí sám sebe, stáva sa hrozbou aj pre toho, kto je nad ním.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 23/2016. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 3

Rubrika Názory

Tagy Názory, Res publica

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.