Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Cosa Nostra Slovacca

15.06.2016, 14:59 | Marián Leško | © 2016 News and Media Holding

Názor | Keby došlo k najhoršiemu a Robert Kaliňák ustojí vo funkcii ešte aj státisíce, ktoré dostal od Ladislava Bašternáka, znamenalo by to, že minister vnútra môže spáchať beztrestne aj vraždu v priamom prenose, lebo Slovensko nie je spravované ako štát, ale ako Cosa Nostra.

 • Tlačiť
 • 8

Rubrika

Názory

Aj keby sa ukázalo, že státisícové sumy prišli zo spoločnosti B.A.Haus na účty ministrov R. Kaliňáka a Jána Počiatka v čase, keď už formálne L. Bašternák nebol jej tretinovým majiteľom alebo už nepôsobil v predstavenstve, nič to nemení na fakte, že J. Počiatek a R. Kaliňák ako členovia vlády mali až kriminálne blízko k podnikateľovi Bašternákovi.

K podnikateľovi, o ktorom je známe, že neprofitoval z podnikania, ale z vratiek DPH, ktoré mu orgány pod správou J. Počiatka tak štedro dopriali, čo orgány pod správou R. Kaliňáka ústretovo prehliadali. K podnikateľovi, ktorý keď mal zaplatiť 12 miliónov eur, tak to „zrealizoval“ v hotovosti. Minister vnútra nemohol pripustiť, že takáto hotovostná platba bola iba fiktívna, a preto dal prednosť tomu, že sa zosmiešnil rečami o „svete kešu“, kde metrák vážiace platby boli úplne normálne.

Zdroj: Danglár

Pozrite si všetky Danglárove ilustrácie ku komentárom M. Leška

Predstavu o sumách, ktoré pristávali na Kaliňákových a Počiatkových účtoch, má verejnosť preto, lebo zamestnanec banky a poslanecký asistent Filip Rybanič nekonal podľa pravidiel. Ale otázka znie – konali podľa ústavných pravidiel ministri Počiatek a Kaliňák, ktorí svoje státisícové príjmy buď vôbec neobjasnili, alebo vešali ľuďom na nos rozprávky o tom, že zbohatli nákupom akcií spoločnosti Apple či Walt Disney? Platí na Slovensku zákon, ktorý by každého verejného činiteľa prinútil, aby skladal účty z toho, čo vlastní a ako k majetku prišiel?

Ak také pravidlá nie sú, hoci Smer-SD už vládne v republike takmer desaťročie, potom nik z vládnej kasty nemá právo pohoršovať sa nad tým, že sa tu – vo verejnom záujme – porušuje iné pravidlo. Keby R. Kaliňákovi naozaj záležalo na dodržiavaní pravidiel, tak by v majetkových priznaniach uviedol, že má pohľadávky voči spoločnosti B.A.Haus. Na „splátky pôžičiek“, ktoré sa objavili na jeho účtoch, by mal aspoň chatrné alibi a teraz nemá žiadne.

Minister vnútra vyhlásil, že je za hranicou akceptovateľnosti, keď sa spácha trestný čin, čím mal na mysli ohrozenie bankového tajomstva v jeho a Počiatkovom prípade.

Pred štyrmi rokmi, keď ľudia z tajných služieb neohrozovali bankové, ale štátne tajomstvo, lebo vynášali tajné spisy, R. Kaliňák ich vehementne obhajoval: „Ten alebo tí, čo tieto informácie médiám a poslancom poskytli, chceli poukázať na nezákonné konania, tým pádom nemohli porušiť zákon. Sú hrdinami, pretože upozorňujú na nezákonnosť a pošliapavanie demokracie a sú ústavou chránení. Tým pádom o žiadnom trestnom čine nemôže byť v tomto prípade ani reči.“

Ak je tak, potom ani v jeho prípade nie je ohrozenie bankového tajomstva trestným činom.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 24/2016. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 8

Rubrika Názory

Tagy Názory, Res publica

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.