Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Namiesto bankrotu prevzal zodpovednosť za nebezpečné hračky. A jeho firma prežila

Smokingy a plesové róby v tieni paliem. Nablýskané športiaky a jachty pohojdávajúce sa na azúrovom oceáne. Ale aj inšpiratívne osudy podnikateľov, vystúpenia lídrov svetového biznisu, stávky novinárov na víťaza a napätie do posledného momentu – to je súťaž EY Svetový podnikateľ roka. Monacké kniežatstvo tento rok hostilo 55 podnikateľov, ktorí prišli o titul zabojovať silou svojho príbehu.

17.06.2016, 05:00 | Tomáš Nejedlý | © 2016 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

V článku sa dočítate:

  • Aký bizarný výrobok vymyslel Manny Stul v kríze 70. rokov
  • O ponuke, ktorá presvedčila obchodných partnerov obnoviť spoluprácu s polomŕtvou firmou
  • Dve rady od otca, ktorými sa Manny Stul riadil v podnikaní 

Hoci na Francúzskej riviére nie je o milionárov núdza, tento rok hostilo Monte Carlo podnikateľské špičky, ktorých firmy dosiahli kumulatívne tržby dvadsať miliárd eur a zamestnávali stotisíc ľudí. Okrem víťazov národných súťaží, ktoré už štvrťstoročie organizujú jednotlivé pobočky globálnej poradenskej spoločnosti EY, prišli podujatie podporiť aj šéfovia svetoznámych firiem, ktorých výrobky využívajú mnohí Slováci – Paul Polman z Unileveru či šéf rodinného podniku na výrobu kávy Guiseppe Lavazza.

Klenotom bolo vystúpenie britskej právničky a obhajkyne ľudských práv Amal Clooneyovej. „Dva milióny detí utečencov zo Sýrie nechodia do školy. Nemôžeme nad celou touto generáciou len tak mávnuť rukou,“ vyhlásila v záverečnom vystúpení podujatia a požiadala podnikateľov o pomoc pri zabezpečení online vzdelávania detí cez tablety.

Neprehliadnite

Inovácie ako téma

Slovensko reprezentoval Patrick Hessel zo spoločnosti c2i, ktorá patrí medzi svetovú špičku vo výrobe kompozitných materiálov pre automobilový priemysel. P. Hessel zaujal už pred začiatkom súťaže, keď ho šéf EY Mark Weinberger na sieti LinkedIn označil za skvelý príklad inovatívneho podnikateľa.

Bez šancí nebol ani u zahraničných novinárov. Vzhľadom na tohtoročnú tému inovácií ho viacerí žurnalisti radili medzi piatich adeptov na triumf, napríklad spolu s Ilkka Paananenom, lídrom fínskeho herného štúdia Supercell.

Horúcim tipom bol tiež Japonec Nobumasa Tsutsui, ktorý sa kvôli svojej deväťročnej dcérke s nevyliečiteľným srdcovým ochorením vrhol na vývoj umelého srdca. A hoci svoje dieťa napokon nezachránil, jeho medicínske zariadenia pomáhajú v liečbe tisícok pacientov.

Slovenský víťaz Patrick Hessel (vpravo) riskoval hnev ochranky, aby monackému kniežaťu Albertovi II. prepašoval darčekZdroj: EY

Príbeh utečenca

Panel porotcov zložený z finalistov predchádzajúcich ročníkov však rozhodol inak. Najsilnejší odkaz našli v príbehu Mannyho Stula – výrobcu hračiek z Austrálie. Narodil sa v nemeckom utečeneckom tábore, kam jeho rodičia, poľskí Židia, utiekli pred komunistickým režimom. Po ďalšej emigrácii do austrálskeho Perthu vyrastal Manny v chudobnej komunite vysťahovalcov a snažil sa čím skôr osamostatniť a zbohatnúť.

Namiesto školy dal prednosť práci na stavbách v austrálskom buši. Kým väčšina robotníkov zárobok v nudnej pustatine prepila, jemu sa podarilo vo veku 25 rokov získať kapitál na rozbeh obchodu s darčekovými predmetmi. Podnikanie v jednom z najizolovanejších veľkomiest sveta naučilo M. Stula všestrannosti a schopnosti myslieť inovatívne.

„Keď prišla kríza v sedemdesiatych rokoch, vymyslel som štetec na škrabkanie pupka pre muža, čo má všetko. Bola to škatuľka s malým štetcom na maľovanie, no predalo sa jej neuveriteľné množstvo. Dosiaľ som presvedčený, že ľuďom v ťažkých chvíľach pomáhajú lacné smiešne veci, ktoré si kúpia len preto, aby sa rozveselili,“ vraví pre austrálsky magazín Financial Review.

Druhá šanca

Za štvrťstoročie vybudoval M. Stul austrálsku trhovú jednotku s darčekovými predmetmi s ročnými tržbami cez dvadsať miliónov eur a mohol skončiť. Firmu kúpil veľký investor a M. Stul mal pred dôchodkom s miliónmi na účte. Namiesto pláží si však zvolil duchovnú púť po Indii, stal sa vegánom a potom odcestoval do Izraela hľadať nové obchodné príležitosti. V úžase nad prvými 3D tlačiarňami a solárnymi panelmi prišla ponuka na kúpu krachujúcej hračkárskej firmy Moose Toys v Melbourne. M. Stul to vzal, no čoskoro mal ľutovať.

Po prevzatí firmy začal s dovozom hračiek z Číny. Postupne však s obmenou zamestnancov i procesov menil kurz k vývoju originálnej produkcie. Medzi najúspešnejšie inovácie patrila Bindeez podobná našej hríbikovej mozaike. Drobné plastové guľôčky rôznych farieb sa vkladali do sitka a výsledný obrázok bolo možné poliať vodou, čím sa zafixoval a zmenil na hračku.

Bindeez získala v roku 2007 cenu najlepšej hračky Austrálie a masívnu popularitu v USA. V tom istom roku lekári zistili, že vážne problémy, s ktorými boli v oboch krajinách hospitalizované viaceré deti, spôsobilo práve prehltnuté guľôčky Bindeez.

Klinická smrť firmy

Guľôčky obsahovali toxický plastifikátor, ktorý po zmiešaní s vodou a slinami pôsobil ako párty droga. Objavili sa ďalšie prípady otrávených detí, dokonca s trvalými následkami. A hoci M. Stul dokázal, že za toxín je zodpovedná čínska fabrika, ktorá 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Podnikanie

Tagy Podnikateľ roka

Súvisiace články

Podnikatelia vybrali EY Podnikateľa roka

Podnikatelia vybrali EY Podnikateľa roka Nájdete v TRENDE

Súťaž EY Podnikateľ roka 2015 tento rok na Slovensku vyhral Patrick Hessel – zakladateľ a šéf technologickej firmy c2i z Dunajskej Stredy, ktorá produkuje materiály z uhlíkového vlákna pre automobilový a letecký priemysel

Cosa Nostra Slovacca

Kým iní hromžili, Mačajovci na partnerstve s reťazcami vybudovali megafarmu

Takto ďaleko je únos štátu: Prečo nestačí vymeniť Kaliňáka

Slovensko a Česko začínajú pripomínať ekonomické dvojčatá

Diskusia (0 reakcií)