Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Bod zlomu sa blíži, banky sa lúčia s érou tučných ziskov

Pred rokmi, keď sa začala éra nízkych úrokových sadzieb, slovenskí bankári lamentovali nad tým, ako zásadne sa im mení biznis. I vlaňajšie výsledky však ukázali, že si s novými podmienkami vedeli poradiť výborne. Svedčí o tom zisk sektora – druhý najlepší od krízy, ale i rast úverového trhu, ktorý zase oblizoval historické maximá a upútaval v európskych štatistikách.

27.06.2016, 17:15 | Martina Kláseková | © 2016 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Lenže ak mohli byť banky plné optimizmu doteraz, už to ďalej platiť nemusí. Tento rok ich čaká prepad v úrokových príjmoch a uvidia to i na koncoročných výsledkoch. Nielen preto, že už nemajú kam klesať cenami na depozitnej strane, výrazne sa im precení aj úverové portfólio. Už nemusia byť pre svoje matky takými výnosnými zlatými vajíčkami ako doteraz.

Banky poslali akcionárom takmer celé svoje vlaňajšie zisky, v niektorých prípadoch aj mierne viac

Akcionári si (možno aj) preto minuloročné zisky bánk vo veľkej miere vyberali. V niektorých prípadoch si dokonca na dividendách vyplatili viac, než banka v čistom zarobila. To už nenechalo chladnou ani Národnú banku Slovenska (NBS), ktorá akcionárov podtatranských bánk vyzvala, aby prehodnotili svoju dividendovú politiku. Lebo zvažuje, že bankám zavedie proticyklický vankúš a bude od nich požadovať viacej kapitálu.

Neprehliadnite

Finančná stabilita

Banky na Slovensku sú podľa dohľadu v dobrej kondícii, no zavarila im nová legislatívna možnosť predčasného splatenia hypotéky aj mimo refixu za najviac jednopercentnú sankciu. Banky totiž na novú možnosť reagovali ničivou cenovou vojnou. Už v začiatkoch tohto roka latku nadol zhodila VÚB a ostatné banky, aby si uchránili portfólio, cenu viac-menej nasledovali.

Podľa NBS to celé môže ohroziť finančnú stabilitu. Nielen preto, že banky nemajú prečo poskytovať dlhšie fixácie a vystavujú seba i klienta vyššiemu riziku nárastu úrokových sadzieb. Keď NBS počítala vplyv legislatívnej zmeny na ziskovosť vo finančnom sektore v tomto i nasledujúcich rokoch, vyrátala, že sa môže prepadnúť.

No ak by sa makroekonomické prostredie vyvíjalo horšie, ako očakáva v strednodobej predikcii, už tento i budúci rok by sa mohol sektor ocitnúť v strate. Aj preto obavy, ktoré NBS v hodnotení stability vyslovila, 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika TREND TOP vo finančníctve

Tagy banky, TREND TOP

Diskusia (0 reakcií)