Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nad finančnými sprostredkovateľmi visí hrozba regulácie provízií

Sprostredkovateľským trhom hýbu v prvom rade úvery na bývanie. Z boja o klienta však nemusia vždy profitovať nezávislí finanční agenti. „Z hypotekárnej reformy sa stala len retenčná reforma,“ komentuje situáciu na trhu spolumajiteľ menšej sprostredkovateľskej spoločnosti Sophistic Pro Finance Radoslav Valko.

29.06.2016, 17:00 | Ľuboslav Kačalka | © 2016 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Ako spresňuje: „Mnohí sprostredkovatelia stavili na túto kartu s vidinou vysokých zárobkov, ale dnes majú len oči pre plač. Mnohé z ich refinančných úverov nebudú nikdy načerpané.“ V poslednej chvíli totiž zasiahli s ešte lepšou ponukou pôvodné banky a ich posilnené retenčné oddelenia, úvery sa tak nakoniec nepresunú. „Tí sprostredkovatelia, ktorí sa nesústredili na kvalitný a dlhodobý obchod, majú dnes značné výpadky príjmov,“ vysvetľuje R. Valko.

Neprehliadnite

Rekordný rast

Napriek snahe bánk udržať si klientov prepisujú nové hypotéky rekordy. Potvrdzujú to aj najčerstvejšie zverejnené čísla Národnej banky Slovenska (NBS). V apríli požičali banky 810 miliónov eur, čím prekonali čerstvý rekord z marca o 22 percent a v porovnaní s marcom 2015 sa objem peňazí zvýšil o 84 percent. Ak nerátame rekordné tohtoročné mesiace marec a apríl, objem úverov na bývanie sa ešte nikdy nepokoril ani hranicu 550 miliónov eur. Rekordná bola aj výška sadzieb, ktorá klesla na 1,82 percenta.

Kým jedna z bánk mala len 13 percent úverov od externých sietí, iná až 78 percent

V sektore úverov na bývanie je úloha finančných sprostredkovateľov čoraz silnejšia. Podľa analýzy NBS v prvom kvartáli minulého roka doniesli bankám 46 percent objemu obchodov a na konci roka až 56 percent. Priemer však nedostatočne vystihuje situáciu v jednotlivých inštitúciách.

Kým jedna z bánk mala len 13 percent úverov od externých sietí, iná až 78 percent. NBS v aktuálnej správe o finančnej stabilite potvrdila možné strategické riziko z rastúcej previazanosti finančných subjektov na finančných sprostredkovateľov. Výsledkom by pritom mohol byť tlak na zmierňovanie úverových štandardov bánk nad rámec obozretných pravidiel.

Nová príležitosť

V štatistikách za marec a apríl sa už prejavilo aj takzvané Beblavého percento, ktoré klientom umožňuje relatívne výhodne odísť aj počas refixácie a banky naň reagovali cenovou vojnou. Milan Repka, predseda predstavenstva spoločnosti Fincentrum, potvrdzuje, že nový zákon dal klientom možnosť na pôžičkách výrazne ušetriť a tým umelo vytvoril obchodnú príležitosť aj pre sprostredkovateľov.

„Vzhľadom na aktuálnu neštandardnú situáciu sa podmienky bánk menia pomerne často. Aktuálne sa oplatí zaujímať o refinancovanie každému, ale nie všetci zmenou banky aj reálne ušetria. Najviac získa klient, ktorý má pri rozhodovaní relevantné informácie.“

Jaroslav Vonkomer, predseda predstavenstva OVB Allfinanz Slovensko, spresňuje, že sú dve cesty, ako dosiahnuť nižší úrok: „Prvá je refinancovanie novým výhodnejším úverom a druhá  – dohodnúť lepšie podmienky s pôvodnou bankou. Osobne si myslím, že pre klienta, pokiaľ je to možné, je druhá cesta jednoduchšia a časovo menej náročná.“

Poisťovňa predáva úvery

Príležitosť na hypotekárnom trhu zacítila aj najväčšia domáca poisťovňa Allianz. Od apríla minulého roka má vlastnú hypotekárnu sieť. Primárnym dôvodom však nie je snaha doniesť nové príjmy z provízií. „Naším hlavným cieľom je 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika TREND TOP vo finančníctve

Tagy finančné sprostredkovanie, hypotéka, TREND TOP

Diskusia (0 reakcií)