Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Pozemkový kráľ Ján Počiatek

Keď bol Ján Počiatek ministrom financií v prvej vláde Smeru, prišlo mu na jeho osobný účet 120 miliónov korún (takmer 4 milióny eur). V majetkovom priznaní zverejnenom na internete táto suma chýba.

24.06.2016, 05:00 | Zuzana Petková | © 2016 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 1

Politici majú zo zákona povinnosť priznať peniaze, ktoré zarobili mimo svojej funkcie. Tento údaj má verejnosti ukázať nárast ich majetku, ktorý môže signalizovať prípadné korupčné správanie. Zákon je ale natoľko deravý, že umožňuje politikom ukryť majetok pred verejnosťou. V Počiatkom priznaní na webe sú za rok 2008 iné príjmy 29 miliónov korún, o rok neskôr to bolo rádovo menej.

Neprehliadnite

Pritom za rok 2008 dostal vyše sto miliónov korún od inej fyzickej osoby, Mateja Korca. Vyplýva to z údajov, ktoré unikli z banky a TREND ich má k dispozícii. Obaja platbu vysvetľujú vzájomným obchodom s pozemkami. „Uvedený prevod bol zrealizovaný v zmysle kúpnopredajnej zmluvy, na základe ktorej som nadobudol pozemky s rozlohou 120-tisíc metrov štvorcových,“ reagoval pre TREND M. Korec. O aké pozemky ide, či na nich boli napríklad inžinierske siete a čo na nich stojí teraz, už neuviedol. Rozprávať sa nechcel s vysvetlením, že nie je verejnou osobou.

M. Korec sa stal presne v roku 2008 generálnym riaditeľom Výskumného ústavu jadrovej energetiky (VÚJE). Podnik bol do roku 1994 štátnym výskumným ústavom, transformoval sa na akciovú spoločnosť, ktorej akcie vlastnia bývalí a súčasní zamestnanci. Vykonáva projekčné, inžinierske a výskumné činnosti v oblasti jadrovej energetiky. Jadrovú energiu dlhodobo presadzuje aj strana Smer.

Matej KorecZdroj: Parlamentný Kuriér

Aktivity na Liptovskej Mare

„Predal som mu najkrajšie pozemky pri Liptovskej Mare, čo dodnes veľmi ľutujem,“ konštatoval pre TREND J. Počiatek. Tvrdí, že dnes majú tieto pozemky minimálne dvojnásobnú hodnotu. „Trvalo mi štyri roky, aby som ich postupne vykúpil od pôvodných majiteľov a zmenil na stavebné pozemky,“ dodal.

Suma, za akú J. Počiatek predával, zodpovedá podľa portálu reality.sk skôr súčasným cenám. Počiatkov pozemok vychádza v prepočte na 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 1

Rubrika Ekonomika

Tagy Bašternák, Počiatek

Súvisiace články

Biznis model podnikateľov z vlády a tajomní menšinoví vlastníci

Biznis model podnikateľov z vlády a tajomní menšinoví vlastníci Kauza

Model firmy B.A. Haus, ktorá kupuje nehnuteľnosti z pôžičiek od akcionárov, nikoho nezamestnáva a nevytvára vlastnou činnosťou zisk, dopĺňajú zvláštni jednopercentní akcionári 2

Bratislavská skupina Smeru má mocného ochrancu

Spôsob „na Fica a Kaliňáka“

Bratislavská skupina Smeru má mocného ochrancu

Najväčší finanční sprostredkovatelia v SR