Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Spôsob „na Fica a Kaliňáka“

24.06.2016, 16:43 | Marián Leško | © 2016 News and Media Holding

Názor | Tri mesiace po vzniku tretej Ficovej vlády vypukol konflikt, ktorý nie je len sporom o jedného ministra, ale o niečom oveľa dôležitejšom. Je to zásadný spor o podobu a charakter vládnutia na Slovensku.

 • Tlačiť
 • 3

Rubrika

Názory

Boli to koaličné strany, ktoré si v programovom vyhlásení napísali, čo má byť hlavné v slovenskej politike. Smer-SD, SNS, Most-Híd a časť Siete sa zhodli, že je zo všetkého najdôležitejšie, aby „vznikla nová väčšinová dohoda o demokratickom fungovaní republiky a posilnila sa úloha dôveryhodnej politiky v nej“.

Preto tretia Ficova vláda vyhlásením potvrdila, že chce ísť cestou „posilnenia dôvery občanov k demokratickým inštitúciám“. V konflikte, ktorý vznikol kvôli osobe ministra vnútra, premiér Robert Fico a jeho Smer robia opak toho, k čomu sa v programovom vyhlásení zaviazali.

Prezident v správe o stave republiky povedal, že „asi nikto neverí tomu, že niekto prinesie v kufríku v hotovosti dvanásť miliónov eur“. Policajná vyšetrovateľka, ktorá mohla a mala preveriť fakty, postupovala tak, ako by bola jediná, čo uverila rozprávke o miliónoch v hotovosti. A špeciálny prokurátor jej to odobril.

Zdroj: ilustrácia Danglár

Pozrite si všetky Danglárove ilustrácie ku komentárom M. Leška

Keby R. Fico nebol premiérom, tak by najhlasnejšie kričal, že je to absolútny škandál, keď polícia takto vyšetruje človeka, s ktorým minister vnútra uzavrel mimoriadne výhodný obchod. A ani v najmenšom by nepochyboval, že povinnosťou vlády je posilňovať dôveru občanov v inštitúcie štátu, takže minister, ktorý mal a má záujem na tom, aby sa prípad Ladislava Bašternáka nevyšetril, musí z funkcie odísť.

Pretože R. Fico je na svoje nešťastie premiérom, uchýlil sa k tomu, že normálnu a legitímnu požiadavku na odchod Roberta Kaliňáka označuje za „snahu o destabilizáciu a rozvrat Slovenska“, a snahu „za každú cenu destabilizovať a ohroziť slovenské predsedníctvo v Rade Európy“.

Dôkazom toho, že je možné byť vo vláde a zostať pri zdravom rozume, je ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Podľa nej R. Kaliňák môže zostať iba vtedy, „keď dokáže garantovať, že ľudia budú dôverovať polícii, že kauzy riadne vyšetrí“. Dnešný minister vnútra také niečo garantovať nedokáže, a už vôbec nie v prípadoch, ktoré sa ho osobne týkajú.

Prezident Andrej Kiska to pomenoval úplne presne – ide o to, aby odchodom ministra vláda urobila „obyčajné gesto slušnosti“, ktoré by upokojilo verejnosť, že elementárne zásady civilizovaného vládnutia sa rešpektujú aj na Slovensku.

Namiesto gesta slušnosti si premiér zvolil konfrontáciu. Slovenská spoločnosť – tak ako za čias Vladimíra Mečiara – je hlboko rozdelená. R. Fico po treťom prevzatí moci už nielen slovami, ale aj činmi predviedol, že to, čo je vo vládnom vyhlásení, nemá ani v päte.

V tejto situácii je povinnosťou každej koaličnej strany, každého jej ministra a poslanca, aby znovu zvážili, či naozaj chcú vládnuť spôsobom „na Fica a na Kaliňáka“, ktorý je nerozlíšiteľný od spôsobu „na Mečiara“.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 25/2016. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 3

Rubrika Názory

Tagy Názory, Res publica

Súvisiace články

Biznis model podnikateľov z vlády a tajomní menšinoví vlastníci

Biznis model podnikateľov z vlády a tajomní menšinoví vlastníci Kauza

Model firmy B.A. Haus, ktorá kupuje nehnuteľnosti z pôžičiek od akcionárov, nikoho nezamestnáva a nevytvára vlastnou činnosťou zisk, dopĺňajú zvláštni jednopercentní akcionári 2

Pozemkový kráľ Ján Počiatek

Bratislavská skupina Smeru má mocného ochrancu

Pozemkový kráľ Ján Počiatek

Najväčší finanční sprostredkovatelia v SR

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.