Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Úroky, úroky, ach, tie úroky

27.06.2016, 17:15 | Ján Záborský | © 2016 News and Media Holding

Názor | Ak má vlaňajšok vo finančnom sektore spoločného menovateľa, sú to úroky. Alebo ešte presnejšie: nejestvujúce úroky. Bankové vklady s nulovým zhodnotením sú v zásade už považované za normálne.

 • Tlačiť
 • 0

Tagy

banky, Názory

A ak bude situácia v Európe pokračovať nastúpeným tempom, možno sa treba pripraviť na to, že za vklady sa bude platiť viac. V Nemecku už banky účtujú záporné úroky firemným klientom s veľkým objemom vkladov.

Spotrebiteľ vyhráva v tejto situácii aspoň na strane úverovania. Extrémne rýchly pokles priemerných sadzieb na úveroch, ktorý cítiť hlavne v tomto roku, prináša lacnú možnosť refinancovania. Pre banky je to jedinečná príležitosť, ako získať nových klientov, zároveň s tým si však zmenšia manévrovací priestor.

Neprehliadnite

Veľký balík lacných úverov totiž znamená, že úrokové výnosy, hlavná možnosť zarábať, sa scvrknú. A zarábať treba, tak to aspoň cítia matky finančných domov. Zisky boli vlani v bankovníctve síce takmer rekordné, no drvivú väčšinu z nich si matky odsali domov, na financovanie vlastných problémov.

Na nízke úroky už dlhodobo doplácajú životné poisťovne. Tie za posledné roky vložili do rezerv viac ako 150 miliónov eur, aby pokryli potrebu financovania starých garantovaných poistiek s troj- i viacpercentným zaručeným zhodnotením. Výsledkom je, že trh upúšťa od garantovania akýchkoľvek výnosov a svoje zameranie presúva na rizikové poistky. Svojím spôsobom ide o ozdravujúci krok. Úlohou poisťovní je koniec koncov kryť riziko, nie investovať či sporiť.

Klientov DSS môže tešiť, že úpravy z čias krátkej vlády Ivety Radičovej rozviazali ruky v druhom pilieri natoľko, že konečne začal investovať. Výsledkom sú zhodnotenia, ktoré môže bankový sektor len závidieť. Dôležité bude, či v prípade, že nastane prepad výnosov, sa vláda nerozhodne zastrečkovať a spraviť nepredvídané zmeny, ktoré fungujúci systém narušia.

Napriek situácii, ktorú v modernej histórii ešte Európa neriešila, sa trh prispôsobuje vývoju veľmi zdravo a ešte aj dokáže produkovať dobré výsledky. Možno len konštatovať, že lekcia z finančnej krízy padla na veľmi úrodnú pôdu.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 25/2016. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 0

Rubrika TREND TOP vo finančníctve

Tagy banky, Názory

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.