Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Vklady v bankách vlani šialene rástli

V prípade, že by chcel niekto spochybniť klišé o tom, že Slováci sú opatrný sporivý národ, najprv by si mal pozrieť vlaňajšie štatistiky o tom, koľko svojich peňazí zverili bankám. Darmo úrokové sadzby klesali a začali olizovať nulu, ľudia a nakoniec i podniky im svoje úspory posúvali.

27.06.2016, 17:25 | Martina Kláseková | © 2016 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Dokonca si v bankách uložili dvaapolnásobne viac nových prostriedkov ako rok predtým. V reči čísiel do bánk pribudli viac než štyri miliardy eur čerstvých vkladov od klientov. Celkove boli medziročne vyššie takmer o desatinu. Žiadny iný národ v eurozóne sa k svojim bankám tak štedro nepostavil. V priemere tam vklady stúpli len o čosi viac než jedno percento, v mnohých krajinách klesli. Keďže banky si vedia na trhu požičiavať i za nulu, vklady od klientov pre ne nie sú až taká výhra. No dôležité sú pre riadenie rizika.

Neprehliadnite

Nielen retail, aj podniky

Retailové vklady vzrástli vlani najrýchlejšie od vypuknutia krízy, takmer o deväť percent. Vyššia zamestnanosť, platy a bezinflačné prostredie totiž nechali ľuďom v peňaženke viac prostriedkov. Doniesli ich do bánk aj napriek tomu, že banky popri zlacňovaní úverov znižovali aj úrokové sadzby vkladov.

Kým sa ceny depozitov za rok znížili v priemere o 0,7 percenta, do bankových kás pribudlo od domácností nových 2,45 miliardy eur. Väčšinou putovali na netermínované úložky. Tie stúpli takmer o pätinu. Nič sa nezmenilo ani na ústupe ľudí od termínovaných vkladov, klesli už tretí rok za sebou. I keď odklon od nich sa pribrzďuje.

Trhové podiely sa podľa centrálnej banky veľmi nemenili. Slovenská sporiteľňa, VÚB, Tatra banka a ČSOB mali vo svojich bilanciách tri pätiny všetkých vkladov. Stredné a menšie domáce banky pätinu, stavebné sporiteľne si z koláča vkladov odhrýzajú desatinu. Zvyšná patrí malým zahraničným bankám pôsobiacim pod Tatrami.

Výrazne sa zvýšil aj príspevok podnikovej klientely k tvorbe nových vkladov v bankách. Podľa Národnej banky Slovenska (NBS) rástli vklady podnikov nepretržite počas celého vlaňajška. Medziročne sa v decembri zvýšili temer o 12 percent a je to dôsledok pozitívneho ekonomického vývoja, ktorý sa premietol do rastu tržieb. Podobne ako to bolo u obyvateľstva, i firmy uprednostňovali netermínované vklady, termínované klesali. Priemerná úroková sadzba vkladov sa pritom zosunula len na 0,1 percenta.

Likvidita

Ako upozorňuje NBS, vlani sa ďalej prehlboval časový nesúlad aktív a pasív bánk. Rýchlo rástli dlhodobé úvery, najmä hypotéky, no na druhej strane pribúdali krátke vklady hlavne na bežných účtoch. „Spomedzi krajín eurozóny má slovenský bankový sektor najvyšší podiel 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika TREND TOP vo finančníctve

Tagy banky, TREND TOP

Diskusia (0 reakcií)