Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

O schránkach, keši a zodpovedných úradníkoch

11.07.2016, 14:00 | Ján Kováč | © 2016 News and Media Holding

Názor | Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská konečne predstavila „účinný protischránkový zákon“. Jeho cieľom je ukázať, kto zarába na štátnych zákazkách a dotáciách.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Editoriál

Medializované kauzy naznačujú, že sú medzi nimi aj politici a ich kamaráti. Na rozdiel od predchádzajúcich by mal byť nový protischránkový zákon naozaj účinnejší. Dôležité sú v ňom najmä sankcie, ktoré hrozia tomu, kto o vlastníckom pozadí firiem klame.

V registri skutočných vlastníkov, ktorý existuje od minulého roka, nie je klamanie nič nezvyčajné. Pred týmto registrom sa dá pohodlne skryť za schránkové firmy a biele kone tak ako predtým. Preto je dobré, že po novom má informácie o skutočnom vlastníkovi zapisovať do registra tretia osoba - napríklad banka alebo advokátska kancelária.

Neprehliadnite

Nové protischránkové nástroje by mali byť dokonalejšie. Ak sa budú dôsledne uplatňovať, môžu fungovať. Aj vďaka protischránkovému zákonu sa Slovensko môže stať štátom s najvyššou transparentnosťou verejných výdavkov. Veď sa pozrime za hranice. Rakúšania nemajú bezplatne dostupný ani len obchodný register. Škóti majú síce register zmlúv, ale nájdete v ňom len základné informácie, z ktorých sa to najpodstatnejšie nedozviete.

No iný príklad ukazuje, že ani maximálna možná transparentnosť nestačí: Nový Zéland má jeden z najprehľadnejších obchodných registrov na svete. Ale vieme, že sa tam končí napríklad akcionárska štruktúra slovenského Váhostavu - bielymi koňmi z Kostariky.

Ján Kováč ilustrácia small

Takže aj pri kvalitnejšej legislatíve sa môžu objaviť ďalšie kauzy, možno ich ani nebude menej. Budeme síce vedieť, že štát posiela peniaze konkrétnemu podnikateľovi. Budeme však vedieť, kam ich posiela on? Komu platí za konzultačné služby? Kto sú jeho subdodávatelia a komu platia oni? Dajú sa všetky tieto toky zmapovať, aby neboli politici prisatí zasa na nich?

Odpoveď znie: Áno, ale bolo by to náročné a neefektívne. Keby sa aj podarilo tieto vzťahy vyčistiť, skončí sa to tam, kde sa to začalo - pri obálke s kešom. Preto je dôležité, aby na keš nebol priestor. To sa dá dosiahnuť len tak, že zákazky nebudú predražené. A predražené nebudú vtedy, ak sa bude o ne naozaj súťažiť. Fingovanie súťaže je však bežnou praxou naprieč eurofondovými programami. Kartelové schémy bijú do očí. Cestu im dláždia diskriminačné podmienky, ktoré úradníci a tendrové agentúry šijú na mieru.

Ak je naším cieľom zastaviť kradnutie, absolútne najdôležitejšie je nahradiť predstieranú verejnú súťaž skutočnou súťažou. Preto je dôležité, aby sa konečne aj tejto témy chytil vplyvný úradník. Tak ako sa Lucia Žitňanská chytila schránok.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 27/2016. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Editoriál

Tagy Lucia Žitňanská, Názory, schránkové firmy

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.