Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prichádza veľká reforma Lucie Žitňanskej: Schránky, exekúcie, osobný bankrot

Dostupnejší osobný bankrot, efektívnejšie exekúcie, rýchlejšie vymáhanie pohľadávok a nový protischránkový zákon – to je štvorica pripravených legislatívnych noriem rezortu spravodlivosti.

11.07.2016, 14:00 | Zuzana Kollárová | © 2016 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 4

Reforma ministerky Lucie Žitňanskej si vyžiada personálne posilnenie justície, dodatočné prevádzkové náklady, ale aj investície do materiálneho vybavenia a softvérového riešenia. Štátna tajomníčka ministerstva Mária Kolíková, pod ktorej vedením legislatívna skupina návrhy zákonov pripravovala, odhaduje náklady na reformu na približne osem miliónov eur.

Súvisiaci komentár

Proti schránkam

Súčasný protischránkový zákon je bezzubý. Register konečných užívateľov výhod vedie Úrad pre verejné obstarávanie, ale len vo vzťahu k verejnému obstarávaniu. Pri nástupe na ministerstvo spravodlivosti bolo pre L. Žitňanskú top prioritou vytlačiť schránkové firmy zo vzťahov so štátom. Nový protischránkový zákon už dala do pripomienkového konania.

Ak bude chcieť firma a jej subdodávatelia od januára 2017 robiť biznis so štátom, budú musieť byť zapísaní v registri. Súčasťou zápisu má byť aj zverejnenie vlastníckej štruktúry až po konečného užívateľa výhod v osobitnom formulári. Cieľom registra nie je podľa ministerky „vešať“, ale maximálna transparentnosť vo vzťahu so štátom.

„Chceme dosiahnuť stav, aby všade tam, kde štát prichádza do vzťahu so súkromným sektorom, musel odkryť svojho konečného užívateľa výhod. To by tejto firme mala garantovať oprávnená osoba, ktorá spolupodpíše samotný návrh do registra,“ vysvetľuje L. Žitňanská.

Návrh zákona prichádza s novým pojmom – partner verejného sektora. Je ním každý, kto sa uchádza, alebo ten, kto prijíma peňažné plnenie alebo majetok od štátu, samosprávy, verejnoprávnych inštitúcií. Návrh určuje aj limity, jednorazovo ide o 100-tisíc eur, opakovane za rok o 250-tisíc eur. Register, ktorý by mal viesť Registrový súd v Žiline, bude verejný a kontrolovateľný a nebude sa týkať len verejného obstarávania, ale všetkých kontraktov, kde štát vstupuje do vzťahu s privátnymi subjektmi.

Advokát si bude musieť rozmyslieť, či dá za niekoho do registra podpis a o nejaký čas sa príde na to, že je to podvod

Návrh na zápis firmy do registra podáva advokát, banka, daňový poradca či audítor. Budú spoluzodpovední aj za pravdivosť údajov zapísaných do registra. „Sľubujeme si od toho veľa. Advokát si bude musieť rozmyslieť, či dá za niekoho do registra podpis a o nejaký čas sa príde na to, že je to podvod,“ pripomína L. Žitňanská.

Ak sa Registrový súd v Žiline rozhodne údaje preverovať, obráti sa na štatutára firmy alebo oprávnenú osobu. Okrem toho môže pri preverovaní údajov využiť aj iné štátne orgány, napríklad finančnú políciu, banky, centrálny depozitár či burzu cenných papierov. Podnet na kontrolu údajov bude môcť podať ktokoľvek. Ak súd zistí, že konečným užívateľom výhod je niekto iný, firmu a napríklad aj jej advokáta budú čakať vysoké sankcie.

Obchodná spoločnosť môže dostať pokutu do výšky hospodárskeho prospechu z kontraktu, inak od 100-tisíc až do milióna eur. Štatutárovi firmy hrozí pokuta do 100-tisíc eur, pričom za jej zaplatenie ručí oprávnená osoba (advokát). Okrem toho štatutára firmy zapíše súd na tri roky do registra diskvalifikovaných, čo preňho bude znamenať automatický výmaz zo všetkých obchodných spoločností. Spoločnosť tiež bude môcť byť trestne stíhaná.

Firmu potom vymažú z registra a nebude sa môcť uchádzať o verejné zdroje. Štát bude mať v takomto prípade právo odstúpiť od zmluvy.

Lucia ŽitňanskáZdroj: Milan David

Exekúcie inak

Slovenské súdy vlani riešili vyše 1,14 milióna vecí, z toho bolo viac ako 540-tisíc exekúcií. Takmer každý sudca sa dnes v istej miere zaoberá aj exekúciami. Preto sa rezort spravodlivosti rozhodol riešiť ich nastavenie. Chce tak vyčistiť stôl slovenských súdov. Ľudia by mali na vlastnej koži v novom roku pocítiť zníženie doby súdnych konaní.

„Keď tieto prípady dokážeme dať zo súdov preč, podstatne ich odbremeníme od administratívnej agendy, ktorú nevyhnutne nemusia robiť. Môžu sa tak venovať najmä tomu, na čo sú určené, teda riešiť spory,“ konštatuje ministerka spravodlivosti. Všetky exekúcie chce po novele Exekučného poriadku sústrediť na jedinom exekučnom súde – na Okresnom súde v Banskej Bystrici. Ďalšou novinkou je, že návrhy na exekúcie sa budú podávať len elektronicky prostredníctvom formulárov.

Exekútor bude mať nárok na paušálne výdavky a súd tak nebude musieť v množstve prípadov rozhodovať o trovách exekúcie

Pripravuje sa aj iná zásadná zmena – náhodný výber exekútora, čím sa má zabezpečiť rovnomerné rozdeľovanie vecí medzi súdnymi exekútormi v rámci kraja. Poverenie exekútora sa bude zverejňovať. Takto chce ministerstvo spravodlivosti pretnúť väzby medzi exekútormi a silnými klientmi.

Nová právna úprava umožní spájať viac exekúcií proti povinnej osobe u jedného exekútora. Pre právnickú či fyzickú osobu to okrem iného znamená nižšie náklady spojené s exekúciami. Exekútor bude mať nárok na 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 4

Rubrika Ekonomika

Tagy exekúcia, Lucia Žitňanská, osobný bankrot, schránkové firmy