Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Monako: Svet miliardárov vytesaný do skaly

09.07.2016, 14:00 | Tomáš Nejedlý | © 2016 News and Media Holding

Hore strmým kopcom sa krúti široký chodník. Architekt vydláždil stred červenými dlaždicami – akoby majitelia paláca, ktorý stojí za kamennými bránami na konci kľukatej cesty, boli už unavení z večného prestierania karmínového koberca vzácnym návštevám.

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika

Enjoy

Palác patrí rodine Grimaldiovcov – úspešnému janovskému rodu, ktorého vetva už sedemsto rokov vládne druhému najmenšiemu a najhustejšie obývanému štátu na svete. Monako, na rozdiel od toho najmenšieho – duchovného Vatikánu – je svetom honosnosti a luxusu.

Monarchia s podmienkou

Dláždený chodník po výstupe vystrieda široké nádvorie s palácom, z ktorého vládne miništátiku súčasný panovník – knieža Albert II. Jeho nástupcu, podobne ako aj samotnú korunováciu, formálne schvaľuje Francúzsko, ktoré za Monako vykonáva zahraničnú i bezpečnostnú politiku.

V prípade, že rodová línia Grimaldiovcov vymrie, pobrežná monarchia stratí svoju obmedzenú samostatnosť úplne a stane sa súčasťou Francúzska. Zdá sa, že knieža sa túto hrozbu snažilo odvrátiť skutočne dôsledne, pretože okrem dvoch legitímnych následníkov trónu s manželkou princeznou Charlene má aj dve nemanželské deti.

Dobýjanie mora

Vlani Monako rozbehlo projekt rozšírenia svojej rozlohy na úkor Stredozemného mora. Tender na vybudovanie umelého polostrova vyhral francúzsky stavebný gigant Bouygues, ktorý mal na Slovensku stavať diaľnicu pri Strečne. Na strmom podmorskom útese postaví piliere, ktoré udržia nové rezidenčné budovy, parkovisko či verejný park na ploche 60-tisíc m2. Kniežatstvo za výstavbu nič neplatí, odmenou pre developera je možnosť postaviť a predať na novom teritóriu dohodnuté nehnuteľnosti. Umelý polostrov by mali dokončiť do roku 2025.

Bránu paláca stráži osamotený vojak v snehobielej uniforme. S útočnou puškou na pleci slávnostne mašíruje po nádvorí, kým jeho kolega sa znudene ukrýva obďaleč v tieni múru a čaká na striedanie. Podobne ako väčšina obyvateľov krajiny hovorí niektorou z kombinácií anglického, talianskeho a francúzskeho jazyka, no klebetiť nechce. Všetky informácie si vraj treba vyžiadať na tlačovom oddelení – aj fotografovanie a natáčanie na verejnom priestranstve je v Monaku možné len s písomným povolením miestnych úradov.

Zdroj: Milan Debnár

Bez deficitu a dlhu

Na nádvorí paláca je jedno z najväčších parkovísk v celom kniežatstve. Niežeby bolo nádvorie také veľké, to skôr o priestor je tu všeobecne núdza. Albert II. vládne krajine s rozlohou dvoch kilometroch štvorcových a treba povedať, že veľmi úspešne.

„Som najšťastnejší minister financií na svete, nemám žiadny deficit, žiadny dlh a dva roky po sebe rastieme rýchlejšie ako pred krízou,“ hovorí spokojne minister financií Jean Castellini pred publikom, ktoré sa zhromaždilo v Opera Garnier, aby tu ako každý rok vybralo EY Svetového podnikateľa roka 2016.

Byt za 240 miliónov eur

Najdrahší byt na svete nájdete na vrchole veže Odeon v monackom Monte Carle. Ak si našetríte 240 miliónov eur, môžete si tu kúpiť päťposchodový mezonet s rozlohou 3 500 štvorcových metrov. Čerešničkou na torte, na ktorú vás bude pri obhliadke určite lákať jeho predajca, bude veľký bazén na terase, do ktorého sa môžete po zobudení spustiť elegantným toboganom priamo zo spálne. Hoci ide o najvyššiu budovu v celom Monaku, budete tu mať len 69 susedov, keďže viac bytov sa developerovi do 170-metrového mrakodrapu zmestiť nepodarilo. Po kúpe vám bude nonstop k dispozícii majordómus a šofér. V budove, ktorá bola skolaudovaná len tento rok, tiež nájdete wellness park či rozsiahlu telocvičňu.

Ak ste si mysleli, že Monako žije len kasínami a cestovným ruchom, minister Castellini by vám oponoval, že malý štát získava peniaze na svoju prevádzku a investície až z desiatich rôznych odvetví. Leví podiel z vyše piatich miliárd eur, ktoré miestna ekonomika za rok vygeneruje, pochádza z miestnych aj zahraničných bánk a poisťovní, ktoré tu sídlia.

Darí sa tiež stavbárom a realitnému trhu, priemysel zastupujú výrobcovia hodiniek, kozmetiky či farmaceutické firmy. Nezanedbateľné príjmy má kniežatstvo z medicínskych služieb, módy, hazardu a poplatkov za užívanie prístavu, ktorý je preplnený luxusnými jachtami a zhruba dvakrát za týždeň tam pripláva niektorá z 20-poschodových kráľovien oceánov.

Zdroj: Gettyimages

Cezpoľní

„Práce je tu toľko, že môžete dať pokojne výpoveď, keď sa vám nepáči – do dvoch mesiacov si iste nájdete ďalšiu,“ hovorí päťdesiatnik Christian. Prešedivený muž robí v Monaku šoféra od svojich sedemnástich rokov, celebrít už vraj viezol toľko, že sa mu ich ani nechce vymenúvať. „Sylvester Stallone, Christina Aquillera, Pierce Brosnan... Opýtajte sa ma radšej, koho som ešte neviezol,“ smeje sa.

Obľúbené euro

Monako v minulom storočí používalo vlastnú menu monacký frank. V súčasnosti sa v kniežatstve platí eurom. Na miestnej verzii jedno- a dvojeurových mincí je vyrazený Albert II. a keďže najmä jednoeuroviek pustili do obehu len malé množstvo (1,6 milióna kusov), patria medzi obľúbené zberateľské kúsky.

Podobne ako ďalších zhruba 60-tisíc ľudí pracujúcich v ekonomike miništátika Christian dochádza za prácou z okolitých francúzskych a talianskych mestečiek. Bývanie je totiž v Monaku šialene drahé. Prenájom jednoizbového bytu stojí zhruba dvetisícpäťsto eur na mesiac. Pre porovnanie – vo francúzskom Nice vyjde na 900 eur. Pokiaľ ide o kúpu – ak nie ste milionár, rovno si nechajte zájsť chuť. Štvorcový meter stojí v Monaku v priemere 35-tisíc eur a v luxusných rezidenciách Mirabeau či Metropolis si pripravte 90- až 140-tisíc eur za „štvorec“.

Dôvodom týchto šialených cien je ako obyčajne vysoký dopyt a nízka ponuka. Kniežatstvo Grimaldiovcov rozlohou nepresahuje centrum Košíc, no oficiálne tu žije takmer 40-tisíc stálych obyvateľov. Ak k nim pripočítame cezpoľných, ktorí tu cez deň pracujú, dostaneme neuveriteľný údaj 20 ľudí na štvorcový meter jeden človek na 20 štvorcových metrov. Ako je to možné? Dnes je kniežatstvo v podstate jedno súvislé mesto, v ktorom prakticky neexistuje nezastavaná plocha a staré domy sa búrajú len preto, aby sa na ich mieste mohli postaviť nové, vyššie.

Tu sídlia Hantuchovci a býval kráľ hazardu Ivo ValentaZdroj: Tomáš Nejedlý

Vertikálne mesto

Takmer celé mesto je pritom vytesané do skaly – zapustené hlboko do posledných útesov, ktorými tu Prímorské Alpy definitívne zbiehajú do mora. Kniežatstvo začína na úrovni morskej hladiny dvomi prístavmi a neveľkou plážou a s každou ďalšou ulicou paralelnou k pobrežnému korzu rastie do strmých svahov. Južné, prímorské vchody vstupujú do elegantných výškových budov o niekoľko poschodí nižšie ako severné.

Stúpanie je také prudké, že miestni architekti pre pohodlnejší presun ľudí vystavali sústavu verejných výťahov, ktorými za pár minút prekonáte stovky metrov oddeľujúce noblesné reštaurácie pri mori od vyššie položených obytných štvrtí. Výšku, v ktorej si vykračujete popri luxusných butikoch, skresľujú budovy, no stačí vyjsť za hranice Monaka, kde je výhľad nezakrytý, a z náhle odhalenej prázdnoty končiacej v mori sa vám zatočí hlava. Výšky však zjavne vyhovujú cyklistom, ktorí si tu v zástupoch trénujú boj o vysokohorské prémie.

Strmé bralá, na ktorých je prilepené kniežatstvo, sú prevŕtané tunelmi, ktoré spájajú západ s východom, v skale sú dokonca vyhĺbené aj kruhové objazdy, kde sa stretávajú viaceré cesty. Hovorí sa, že bývalé knieža Rainier III. neznášal mrakodrapy a kým žil, v meste stála jediná budova vyššia ako sto metrov. Jeho nasledovník Albert II. je zase fanúšikom moderného sveta a pomaly sa to začína odrážať aj na siluete mesta. Tento rok tu uviedli do prevádzky najvyššiu budovu v meste, 170-metrovú Odeon Tower, a na rôznych miestach je vidieť práce na základoch nových výškových stavieb.

V kasíne Monte Carlo sa natáčali „bondovky“ Zlaté oko a Nikdy nehovor nikdyZdroj: Milan Debnár

Kvalitné služby

Bežný plat v Monaku je dvetisíc až dvetisícpäťsto eur, najnižšie platy smetiarov a upratovačiek začínajú na úrovni 1 400 eur. „Platy sú tu približne o 20-30 percent vyššie ako v okolitých mestách,“ hovorí tridsiatnik Sammi, ktorý prišiel nedeľné dopoludnie stráviť s dcérkou na detské ihrisko. Život v kniežatstve si pochvaľuje, vláda sa vraj stará. Občania Monaka majú zabezpečenú bezplatnú zdravotnú starostlivosť aj vzdelávanie, ľudia s trvalým pobytom alebo pracovným povolením platia približne pätinu z ceny týchto služieb, zvyšok štát. Ten sa podľa neho dôsledne stará o kvalitu miestnej nemocnice a snaží sa prilákať špičkových lekárov.

Daňový raj

Vládcovia Monaka prestali od miestnych obyvateľov vyberať daň v roku 1870. Kto si chce užívať celoročnú daňovú slobodu, musí v prímorskom miništátiku získať trvalý pobyt. Vyžaduje si to vklad pol milióna eur do miestnej banky, kúpu miestnej nehnuteľnosti v rovnakej hodnote a pobývanie v nej počas viac ako šiestich mesiacov. Kniežatstvo nevyberá ani daň z nehnuteľností či dividend. Korporátnu daň 33,3 percenta zaplatí firma v prípade, že viac ako štvrtinu obratu realizuje mimo územia Monaka.

Miestni obyvatelia sa dožívajú najvyššieho priemerného veku na svete takmer 90 rokov a zdravotná starostlivosť patrí do svetovej TOP 15. Nemocnica je po štáte a spoločnosti The Société des Bains de Mer, ktorá má pod palcom kasína a hotely, tretím najväčším zamestnávateľom v Monaku.

Mestské autobusy chodia každú chvíľu a 30-minútový lístok stojí 2 eurá, celodenný 5,50 eura. Najviditeľnejšia je však ochrana verejného priestoru. Rues a avenues strážia početné policajné hliadky, dvojice strážnikov v bielych uniformách patrolujú pešo aj na autách. Hustá je sieť malých policajných staníc a verejný priestor je monitorovaný kamerami. „V prípade akýchkoľvek problémov sa na mieste do dvoch minút objaví policajná hliadka,“ tvrdí šofér Christian. Monako má oficiálne nulovú kriminalitu.

Monacký prístav je preplnený luxusnými jachtamiZdroj: Gettyimages.com

Najviac miliardárov

„Mali by ste prísť v auguste, keď je špička sezóny, je to tu šialené,“ hovorí Assad, šofér luxusnej limuzíny, ktorý pred vchodom hotela vyčkáva na príchod svojich klientov. Assad za svoju najväčšiu „trofej“ považuje futbalistu Cristiana Ronalda. „Veľa toho nenahovoril, bol zahĺbený do vlastných myšlienok,“ hovorí smutne. Monako je podľa neho ideálne na rozbeh biznisu, ale len ak si kúpite reprezentatívne auto.

Iron Man a Golden Eye

Producenti filmov sa pre vysoké náklady Monaku skôr vyhýbajú. No občas neodolajú a strihnú si tu scény, ktoré majú dýchať luxusom ako v prípade bondovky Zlaté oko či v ďalších dvoch príbehoch agenta 007. Zlákala ich tiež magická atmosféra slávneho okruhu Formuly 1 v Monte Carle, ktorý sa stal kulisou pre kľúčové scény druhého dielu hollywoodskeho Iron Mana.

To však môže byť pomerne náročná úloha. V Monaku žije viac ako sto miliardárov a vyše desaťtisíc milionárov, viac na štvorcový meter než kdekoľvek inde na svete. Latka luxusu je teda nastavená trochu inak, reprezentatívny tu znamená auto v hodnote najmenej pol milióna eur. Ak Mercedes, tak vo verzii AMG alebo s tuningom dielne Brabus, ak BMW, tak elektrický i8, ak Jaguar, tak najnovší F-Type a asi nikde inde na svete nemáte väčšiu šancu, že vás zrazí niektorý z členov talianskeho kvarteta Lamborghini, Maseratti, Ferrari a Bugatti.

Primárnym dôvodom, prečo sa Monako hemží milionármi, je nulová daň z osobných príjmov. Novak Djokovič, Caroline Wozniacki, Lewis Hamilton či Roger Moore platia v Monaku zo svojich vysokých príjmov len 20-percentnú DPH za nákupy v miestnych obchodoch. V kombinácii s príjemnou klímou Francúzskej riviéry a kvalitnými službami je to veľmi príjemné miesto na život.

Stráž paláca Alberta II. GrimaldihoZdroj: Milan Debnár

Slováci v Monaku

Lákaniu daňových výhod podľahli aj známe mená zo Slovenska. V Monaku sídlia tenisti Dominik Hrbatý či Daniela Hantuchová a materské spoločnosti tu má najmenej 17 slovenských firiem – napríklad Synot Gastro Slovakia kráľa českého a slovenského hazardu Iva Valentu, Theta Energy Group Slovakia Igora Hantucha, ktorý dostal pred voľbami prísľub štátnej pomoci na výstavbu elektrárne vo Vojanoch, či VULM Rastislava Bilasa známeho z kauzy predaja emisií. Na atraktívnom mieste v centre mesta má adresu aj obchodník so zbraňami Miroslav Výboh, ktorý je blízky premiérovi Robertovi Ficovi a súčasne je honorárnym konzulom Slovenska v Monaku.

Ak by ste však chceli prísť k týmto ľuďom na návštevu, určite sa ohláste dopredu. Nám sa žiadneho z nich nepodarilo zastihnúť na mieste. U Výboha sme neúspešne zvonili dvakrát, u Hantuchovcov sme skončili na recepcii domu. Možno preto, že trvalý pobyt tu majú len oficiálne pre dane, a v skutočnosti žijú naďalej na Slovensku. 

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 27/2016. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 1

Rubrika Enjoy

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.