Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

E-learning pre chovateľov kôz a oviec vyšetruje Brusel

E-learning pre chovateľov dobytka, baníkov, tesárov a ďalšie slovenské rekvalifikačné kurzy, ktoré mali byť financované z eurofondov, sa Bruselu nepáčia. Ministerstvá školstva a financií sa už vyše pol roka snažia vysvetliť Európskej komisii nezrovnalosti vo financovaní národného projektu celoživotného vzdelávania za 28 miliónov eur.

18.07.2016, 13:59 | Tomáš Nejedlý | © 2016 News and Media Holding

 • Tlačiť
 • 5

Podľa dvoch nezávislých zdrojov TRENDU, ktoré nechcú byť menované, bruselskí úradníci navrhli po audite stiahnuť z projektu všetky európske peniaze, čo by znamenalo, že úhrada celého účtu ostane na pleciach Štátnej pokladnice. Po ďalšej komunikácii zodpovedných orgánov sa suma, ktorú majú zaplatiť slovenskí daňovníci, údajne znížila na necelých 60 percent projektu, teda takmer dvanásť miliónov eur. Definitívna výška korekcie zatiaľ nie je stanovená. Na tieto riziká a nezmyselnosť celého projektu pritom už pri jeho schvaľovaní upozorňovala opozícia aj odborníci.

Kontrola OLAF

„Projekt je predmetom kontroly OLAF. Ide o štandardný výkon kontroly realizovaný v členskom štáte,“ uviedlo tlačové oddelenie ministra školstva Petra Plavčana. „Štandardný výkon kontroly“ však podľa odborníkov nie je celkom vhodné slovné spojenie. „Európsky úrad pre boj proti podvodom [OLAF] nastupuje vtedy, ak existuje vážne podozrenie, že došlo k zneužitiu európskych prostriedkov,“ vysvetľuje odborník na európsku legislatívu Radovan Geist z portálu EuroActiv.

Neprehliadnite

OLAF síce nemá právo priamo udeľovať sankcie, no ak by napokon skonštatoval porušenie pravidiel, Európska komisia môže rozhodnúť napríklad o udelení pokuty alebo o uplatnení finančnej korekcie na projekt. V tom prípade by musel prostriedky vynaložené na projekt zaplatiť štát. Keďže možnosť uchádzať sa o európske prostriedky vyčlenené v uplynulom programovacom období sa pre podobné projekty skončila v roku 2015, išlo by z finančného hľadiska pre štátny rozpočet o čistú stratu.

„Projekt bol predmetom auditu Európskej komisie v septembri 2014 a zistené nedostatky viedli k návrhu na finančnú korekciu,“ uviedlo na otázku TRENDU tlačové oddelenie Európskej komisie bez spresnenia jej výšky. Audit podľa komisie viedol k zastaveniu vyplácania prostriedkov EÚ počas druhej polovice minulého roka, ktoré bolo ukončené po prijatí nápravných opatrení zo strany slovenských orgánov. „Zistenia Európskej komisie v rámci tohto projektu v súčasnosti preveruje audit slovenských úradov,“ dodáva tlačové oddelenie komisie s tým, že vzhľadom na prebiehajúci audit nemôže poskytnúť viac informácií.

Bez detailov

O koľko presne štátny rozpočet príde, teda zatiaľ nie je jasné. Ministerstvo školstva priznáva, že projekt CVANU (Ďalšie vzdelávanie a poradenstvo pre dospelých ako nástroj lepšej uplatniteľnosti na trhu práce) prešiel nielen štandardnými kontrolami, ale aj vládnym auditom ministerstva financií a auditom Európskej komisie, ale bližšie informácie o výsledkoch týchto kontrol a auditov odmietlo zverejniť – práve vzhľadom na prebiehajúcu kontrolu OLAF.

Pri eurofondových projektoch exministra Dušana Čaploviča prichádza štát o milióny eur.Zdroj: Maňo Štrauch

„Informácie o nezrovnalostiach sa nesmú zasielať iným osobám než osobám v členských štátoch alebo v inštitúciách Európskej únie, ktorých povinnosti vyžadujú, aby tento prístup mali. Aktuálne nie sú všetky audity ukončené a prebieha komunikácia s audítorskou skupinou,“ uviedol komunikačný odbor ministra školstva P. Plavčana. Ten celý prípad komunikuje v mene priamo riadenej rezortnej organizácie Národný ústav celoživotného vzdelávania, ktorý bol za projekt zodpovedný. Riaditeľkou ústavu je Zuzana Štrbíková.

Aké slovenské projekty vyšetroval OLAF

 • železničný projekt modernizácie trate Žilina – Krásno nad Kysucou a dostavba zriaďovacej stanice Žilina – Teplička
 • železničný projekt modernizácie trate Nové Mesto nad Váhom – Zlatovce
 • nástenkový tender
 • projekt Fotovoltickej solárnej elektrárne Malá Domaša
 • tender na recyklačné stroje v rezorte životného prostredia

Školenia dospelých

Čo je vlastne CVANU? Za honosným názvom národného projektu sa schovávajú klasické rekvalifikačné kurzy. Brusel slovenskú vládu dlhodobo upozorňoval, že krajina je spolu s Rumunskom a Bulharskom na chvoste 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 5

Rubrika Ekonomika

Tagy Čaplovič, eurofondy

Súvisiace články

Zmätočný tender a stotisícové úplatky. Milióny pre vidiek uviazli v blate

Zmätočný tender a stotisícové úplatky. Milióny pre vidiek uviazli v blate Kauza

Dva navzájom nezávislé zdroje TRENDU potvrdili, že dostali jasnú korupčnú ponuku na získanie eurofondov. Výška úplatku sa začínala na stotisíc eurách. 7

Zákazku dal známym. Úrad pripravil o eurofondy

Zaplať, inak príde kontrola! Nezaplatili, prišla kontrola i pokuta

Z Talianska idú mraky novej finančnej krízy

Vážny je problém Mosta-Híd