Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Elektrárne tlačia na zatvorenie obľúbených Ficových baní

Majiteľ firmy, nezamestnaný alebo dôchodca – každý rok sa všetci skladajú na takmer stomiliónovú dotáciu, z ktorej sa financuje neefektívna ťažba hnedého uhlia. Teraz svitá nádej, že sa tohto bremena zbavia. Slovenské elektrárne (SE) navrhli postupný útlm hnedouhoľnej elektrárne v Novákoch. Úplne ju chcú zatvoriť po roku 2021.

18.07.2016, 05:00 | Ján Kováč | © 2016 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 4

Elektrárne to zdôvodňujú politikou Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Úrad pripravil návrh vyhlášky, v ktorej Novákom práve podľa pripomienky SE rapídne znižuje dotácie. Elektrárňam by zatvorenie Novák vyhovovalo, lebo napriek dotáciám v nich prerábajú. Tento scenár však desí majiteľov Hornonitrianskych baní Prievidza, ktoré sú na štátnu podporu odkázané. Baní sa už dlhé roky zastáva slovenský premiér Robert Fico.

ÚRSO navrhol razantné zníženie podpory aj pre ďalšie odvetvia energetiky. Sleduje tým pokles koncovej ceny elektriny. Mnohí podnikatelia však namietajú, že navrhované podmienky sú likvidačné.

Neprehliadnite

Kauza alobal

Ešte na jeseň minulého roka to s Hornonitrianskymi baňami vyzeralo úplne inak. Vtedajší minister hospodárstva Vazil Hudák rozhodol o predĺžení podpory do roku 2030.

Krátko nato prišla kauza alobal. Išlo v nej o to, že exposlanec Smeru-SD Vladimír Jánoš mal domov nosiť veľké sumy peňazí z baní a baliť si ich do alobalu. Na videozázname to tvrdila jeho bývalá manželka. Opisovala, ako jej manžel spolupracoval s riaditeľom Hornonitrianskych baní Petrom Čičmancom aj s premiérom Robertom Ficom: „Hovoril mi to tak. Stretávali sa v baniach a vždy sa niečo dohodlo a potom prišiel s takým balíkom peňazí. Robil to takto pravidelne.“ Neskôr Jánošova manželka žiadala o stiahnutie nahrávky s tým, že nikdy nedala súhlas na jej zverejnenie. Exposlanec následne vyhlásil, že treba vyšetriť jej psychický stav.

Premiér baníkov dlhodobo podporuje. Preto je zatvorenie Hornonitrianskych baní po roku 2021 otázne. Jedným z argumentov R. Fica je, že bane sú najväčším zamestnávateľom v okrese Prievidza a iných pracovných príležitostí je tam málo. Inštitút finančnej politiky však vyrátal, že štát by vyšlo lacnejšie, ak by baníci dostávali platy za ničnerobenie. Výročné správy Hornonitrianskych baní to potvrdzujú. Podľa tej poslednej, za rok 2015, mala firma osobné náklady na úrovni 55 miliónov eur. Dotácie na chod baní sú takmer dvojnásobné.

Podporu nedostáva priamo banský podnik. Dotácia ide Slovenským elektrárňam, ktoré za ňu musia od baní nakupovať uhlie. To by sa inde na trhu nedokázalo uplatniť, lebo má nižšiu výhrevnosť a jeho ťažba je nákladná.

Cena elektriny pre firmy
(€ / MWh)
Cena elektriny pre firmy
Poznámka: Bez daní, v kategórii zákazníkov so spotrebou 500 až 2 000 MWh
PRAMEŇ: Eurostat

Cena opäť klesne

Návrhy energetických vyhlášok sú podľa oslovených podnikateľov výnimočné v tom, aké objemy peňazí môžu presunúť z vreciek energetikov do rúk odberateľov. ÚRSO s týmto cieľom v posledných rokoch presadil viacero zmien. Aj preto sa koncové ceny dlhodobo vyvíjajú priaznivo. Podniky mali podľa Eurostatu lacnejšiu elektrinu naposledy v roku 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 4

Rubrika Ekonomika

Tagy hazardné hry

Súvisiace články

Politická hra s elektrárňami

Politická hra s elektrárňami Nájdete v TRENDE

Doterajším najväčším víťazom boja o Slovenské elektrárne nie je ani štát, ani taliansky majoritný vlastník, ale nový akcionár EPH 3

Hornonitrianske bane Prievidza kúpili Baňu Čáry

Hornonitrianske bane sa vrhli na teplo

Zaplať, inak príde kontrola! Nezaplatili, prišla kontrola i pokuta

Z Talianska idú mraky novej finančnej krízy