Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Exžraloci si odhryzli polovicu Sportisima. Načo im je

13.07.2016, 19:00 | Marek Legéň | © 2016 News and Media Holding

Česko-vietnamskí majitelia predali podiel v športovom reťazci bývalému partnerovi Penty Martinovi Kúšikovi. Do biznisu ide s niekdajším šéfom lekární Dr.Max

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Podnikanie

Tagy

sportisimo

Jeden má záujem o perspektívne investície, druhý je schopný manažér. Poznajú sa z investičnej skupiny Penta, pre ktorú spoločne manažovali retailové aktivity. Tri roky po odchode z nej sa opäť dávajú dohromady a vracajú sa do maloobchodu v pozícii investorov. A mieria rovno do jednotky českého športového retailu, reťazca Sportisimo.

Polovičný podiel v ňom preberá firma Odyssey 44 expartnera Penty Martina Kúšika. Na transakcii sa majetkovo podieľa aj český podnikateľ Pavel Vajskebr, niekdajší šéf stredoeurópskej siete lekární Dr.Max z portfólia Penty. Ich novými biznisovými partnermi sú dvaja českí podnikatelia vietnamského pôvodu, ktorí si v Sportisime nechali polovičný podiel.

Neprehliadnite

Prvý veľký výstrel

Pre jedného z piatich zakladateľov Penty je Sportisimo prvým vážnejším investičným projektilom po tom, ako sa od nej po zhruba dvoch desaťročiach osamostatnil a predvlani si založil vlastnú spoločnosť Odyssey 44. Firma spravuje majetok rodiny Kúšikovcov a jej zámerom je investovať do výnimočných podnikov, ktoré vytvárajú trvalé hodnoty pre zákazníkov aj zamestnancov.

„Táto investícia je v súlade s dlhodobou investičnou stratégiou Odyssey 44,“ uvádza spoločnosť v stanovisku k majetkovému vstupu do Sportisima. Znamená to, že M. Kúšik počíta so športovým reťazcom dlhodobo a je pripravený z pozície strategického investora podporovať jeho ďalšiu expanziu.

Expartner Penty a jeden z najbohatších Slovákov M. Kúšik s majetkom zhruba štyristo miliónov eur už má za sebou jednu investíciu na vlastné tričko. Začiatkom roka kúpil spoločne s majiteľom spoločnosti RSBC, českým biznismenom Robertom Schönfeldom, portfólio tridsiatich nehnuteľností v Česku od rakúskeho realitného investičného fondu Conwert. Za aktíva nachádzajúce sa v Prahe, Brne, Plzni a Ostrave zaplatili z vlastného vrecka päťdesiat miliónov eur. M. Kúšik však neplánuje túto investíciu držať dlhodobo, ale považuje ju za vhodný spôsob krátkodobého zhodnotenia voľných prostriedkov.

Keď Bratislavčan M. Kúšik zakladal Odyssey 44, uvažoval najmä o investíciách do zdravotníctva či vzdelávania. Hovoril, že sa v týchto sektoroch dlhšie pozerá po dvoch-troch českých firmách. Ako perspektívnu oblasť pre investovanie spomínal aj retail, ku ktorému má blízko z obdobia v Pente. Podniky si chcel vyberať tiež podľa toho, aby si s nimi vedel držať konkurentov od tela (TREND 24/2014).

Martin KúšikZdroj: Maňo Štrauch

Expanzívne ambície

Bližšie podrobnosti o vlastníckej štruktúre Sportisima ani cenu transakcie obe strany obchodu neposkytli. Zjavná je len „remíza“ pôvodných a nových majiteľov. Dosiaľ držal väčšinový 52-percentný podiel jeden zo zakladateľov Sportisima Do Hong Son. Za kratší koniec ťahal jeho podnikateľský partner Thai Ngoc Nguyen, ktorý firmu fakticky riadi. Odyssey 44 má o manažmente Sportisima dobrú mienku. Považuje ho za vysoko lojálny a schopný a počíta s ním aj do budúcnosti.

Sieť predajní Sportisimo je na trhu pätnásť rokov. Počas nich sa vypracovala na jednoznačného lídra českého maloobchodu so športovým sortimentom. Firme z roka na rok rastú tržby, vlani presiahli 227 miliónov eur. Ročný obrat na Slovensku sa prehupol nad tridsať miliónov eur a patrí k vedúcim hráčom na trhu.

Podľa predchádzajúcich špekulácií 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Podnikanie

Tagy sportisimo

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.