Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

V lekárňach chýbajú stovky liekov

15.07.2016, 15:00 | Mária Hunková | © 2016 News and Media Holding

Slovenská lekárnická komora (SLeK) dostala za deväť mesiacov takmer päťtisíc hlásení o nedostupnosti liekov. Tie najviac chýbajú pacientom s poruchami srdca či po chirurgických zákrokoch, onkopacientom, ale aj ľuďom s neurologickými problémami a diabetikom.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Ekonomika

Tagy

ŠÚKL

V lekárňach sa k svojim liekom nedostanú, aj keď dodávatelia tvrdia, že na Slovensko priviezli dostatočné množstvo. Očividne sa stali lukratívnym artiklom pre vývoz do iných krajín, komentuje prezident SLeK Ondrej Sukeľ.

Komora už pred tromi rokmi upozorňovala na problém, keď zverejnila zoznam vyše 170 chýbajúcich liekov. Vtedajšie vedenie ministerstva zdravotníctva ju obvinilo zo šírenia poplašnej správy. SLeK preto v spolupráci s Asociáciou farmaceutického priemyslu a Asociáciou na ochranu práv pacientov zabezpečila softvérovú aplikáciu, ktorá priamo z informačného systému lekárne umožňuje každému lekárnikovi oznámiť nemožnosť zabezpečiť liek pre konkrétneho pacienta.

Neprehliadnite

Aplikáciu doteraz využilo vyše tristo z celkovo približne dvetisíc lekární. Už na tejto vzorke sa ukázalo, že chýba minimálne štyristo druhov balení rôznych liekov. Dáta sú pritom očistené od hlásených výpadkov, ktoré zverejňuje Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL). Zároveň sa vo veľkej miere prekrývajú s liekmi, ktoré ústav zakázal vyvážať.

„Hlásenia na väčších číslach potvrdili to, čo tvrdíme od roku 2012 – nedostupnosť liekov je rastúcim problémom, ktorý už ohrozuje zdravie a životy pacientov v mene bezprácneho biznisu niektorých veľkodistribútorov,“ hovorí O. Sukeľ.

Podľa zozbieraných dát najviac chýbajú lieky Fraxiparine, Eliquis, Xarelto či Pradaxa. Všetky sú na ovplyvnenie zrážania krvi a používajú sa napríklad po operáciách či ako prevencia cievnej mozgovej príhody u pacientov s poruchou srdcového rytmu a podobne. „Krvná zrazenina môže spôsobiť smrť pacienta,“ hovorí O. Sukeľ.

Ondrej Sukeľ: Nedostupnosť liekov je problém, ktorý už ohrozuje zdravie a životy pacientovZdroj: SITA/Dana Černáková

Dodávky dostatočné

Liek Pradaxa vyrába nemecká firma Boehringer Ingelheim Pharma a jeho dovoz zabezpečuje jej slovenská pobočka. Podľa riaditeľky pre korporátne záležitosti Hany Spitzerovej pravidelne dodávajú dostatočné množstvo tohto lieku, no majú informácie, že pacientom chýba. Dôvodom je podľa nej reexport do zahraničia, ktorý ovplyvňuje dostupnosť aj ďalších liekov z ich portfólia.

Liek Eliquis vyrába Bristol-Myers Squibb a na Slovensko ho dováža spoločnosť Pfizer. Aj hovorca dodávateľa Miroslav Lednár hovorí, že na slovenský trh prichádza v množstve aj s rezervou. „Cena lieku Eliquis a tiež ceny ostatných antikoagulačných liekov sú však na Slovensku také nízke, že sú zrejme neodolateľným lákadlom pre obchodníkov, ktorí sa snažia zvýšiť svoj zárobok na trhu s vyššou cenou liekov,“ dodáva.

Podľa M. Lednára dodaním lieku distribučnej spoločnosti, ktorá ho má doviezť do lekární, strácajú akúkoľvek kontrolu nad pohybom liekov. Čiastočne sa tento problém snažili vyriešiť rozložením dodávky pre distribučky do častých a menších dodávok. Namiesto na mesačnej ich dodávajú na týždennej báze, čo však situáciu zlepšilo len čiastočne. TREND oslovil aj dodávateľov ostatných nedostatkových liekov, no do uzávierky neodpovedali.

Smutné top 10 nedostatkových liekov
Cena (eur)
SR Nemecko Rozdiel
Fraxiparine (sol inj 10x0,4 ml) 20,2 60,6 40,5
Fraxiparine (sol inj 10x0,6 ml) 29,84 84,5 54,66
Eliquis (tbl flm 60x5 mg) 71,3 88,7 17,5
Fraxiparine (sol inj 10x0,3 ml) 15,7 46,2 30,4
Xarelto (tbl flm 28x20 mg) 67,8 99,5 31,8
Pradaxa (cps dur 60x1x150 mg) 72,7 105,8 33,1
Fraxiparine (sol inj 10x0,8 ml) 37,45 108,0 70,55
Ebrantil (cps pld 50x60 mg) 15,9 30,4 14,5
Insuman Rapid (sol inj 5x3 ml) 22,0 51,5 29,5
Pradaxa (cps dur (3x60x1)x150 mg) 214,0 295,5 81,5
PRAMEŇ: Slovenská lekárnická komora, TREND

Rozdiel v desiatkách eur

Ceny liekov na Slovensku sa určujú ako priemer troch najnižších cien v EÚ. Na Pradaxe si dokážu vývozcovia zarobiť napríklad pri predaji na nemecký trh od 30 do 80 eur na jedno balenie. V prípade Fraxiparine je to 17 až 40 eur a podobne je to aj pri ostatných liekoch.

Pred zavedením referenčnej ceny bolo 82 držiteľov povolenia na veľkodistribúciu humánnych liekov, v súčasnosti je ich 144. Sám rezort hovorí, že eviduje firmy, ktorých jediným cieľom je zarábať na nízkej cene liekov. Aj keď ministerstvo vydáva povolenie na distribúciu, odobrať ho takýmto firmám nemôže, „pretože medzi základné činnosti veľkodistribúcie patrí aj vývoz“, zdôvodnila hovorkyňa ministerstva Stanislava Pondelová. Navyše fakt, či spoločnosť bola založená len na reexport, nemusí pri podávaní žiadosti deklarovať.

S vývozom liekov pomáhajú aj niektoré lekárne. Podľa O. Sukeľa im viaceré distribučky v pravidelných intervaloch zasielajú ponuky na odkúpenie konkrétnych liekov. Zisk lekárne v takomto prípade mierne prevyšuje štandardný. Motivujúce môže byť hlavne to, že lekáreň získava peniaze okamžite, nie s oneskorením ako od zdravotnej poisťovne.

Klepnúť po prstoch špekulantom by mohla pripravovaná novela zákona o liekoch. Podľa nej by distribučky mohli dodávať lieky iba do lekární a ak im nejaké zostanú, budú ich musieť vrátiť výrobcovi. Vyvážať lieky do zahraničia budú môcť len výrobcovia.

„Možno očakávať, že zmeny najviac zasiahnu distribučné spoločnosti, ktoré vznikli po roku 2011, teda v období, keď došlo k zníženiu ceny liekov. Tieto spoločnosti budú mať s uplatňovaním nových pravidiel problém a môže dôjsť k ich postupnému zániku,“ predpovedá prezident Asociácie dodávateľov liekov Koloman Gachall. 

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 28/2016. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Ekonomika

Tagy ŠÚKL

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.