Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Vážny je problém Mosta-Híd

13.07.2016, 18:30 | Marián Leško | © 2016 News and Media Holding

Názor | Otázka, či to opozičné strany SaS a OĽaNO-NOVA s pouličnými protestmi nepreháňajú, by mala zmysel, keby už tie doterajšie mali na vládnu koalíciu nejaký účinok. Keďže minulý týždeň vládna zostava vymenovala za nového šéfa Sociálnej poisťovne Ľubomíra Vážneho, je zrejmé, že premiér a jeho strana nevzali doterajšie protesty veľmi na vedomie. A ešte si pri tom aj strieľajú zo svojho koaličného partnera.

 • Tlačiť
 • 4

Rubrika

Názory

Tak ako pred voľbami, aj teraz predstavitelia Mosta-Híd vyhlasujú, že im ide o to, aby vláda eliminovala schránkové firmy z akéhokoľvek obchodovania so štátom a aby sa výrazne znížila miera korupcie padajúca na krajinu zhora.

Faktom je, že rezort ministerky Lucie Žitňanskej vypracoval návrh zákona, ktorý k tomu má prispieť. Preto je záhadou, prečo bol za nového riaditeľa Sociálnej poisťovne vymenovaný človek, ktorý vo funkcii ministra dopravy umožnil, aby v tendri na dodávku diaľničného mýtneho systému „zvíťazili“ schránkové firmy, za ktorými sa po rokoch objavili ľudia a skupiny blízke Smeru-SD.

Zdroj: Danglár

Pozrite si všetky Danglárove ilustrácie ku komentárom M. Leška

Ako minister dopravy Ľ. Vážny vyhlasoval, že „aj keby mala firma za sídlo vajcovú škrupinku“, tak on s tým nemôže nič robiť. Rovnako sa tváril, že nemá nič spoločné s faktom, že výberová komisia vylúčila zo súťaže práve tie firmy, ktoré neboli schránkové a ponúkali, že mýtny systém dodajú za rádovo nižšiu cenu. Keď ministri schvália do významnej funkcie zaslúžilého proschránkového aktivistu, tak je nemožné uveriť v protischránkovú agendu vlády.

V druhom kabinete Roberta Fica pôsobil Ľ. Vážny ako vicepremiér pre investície. Miroslav Beblavý ešte ako podpredseda Siete jeho niekoľkoročné účinkovanie zhodnotil tak, že „nikdy predtým jeden človek svojou pasivitou tak veľmi neprispel k takým veľkým škodám ako Ľubomír Vážny“. Okrem toho, že Slovensko muselo vrátiť miliardu eur do Bruselu, podpredsedovi vlády vyčítal, že „ďalšia suma vo výške aspoň dvoch miliárd eur bola rozhádzaná na nezmyselné a predražené projekty najmä v oblasti informatiky a dotovania podnikateľov“.

Auditori Európskej komisie opakovane upozorňovali, že peniaze z fondov sú využívané pochybne a kontrolný systém nefunguje, takže Brusel na istý čas fondy zmrazil. Most-Híd vtedy zašiel ešte ďalej ako Sieť, lebo nepochyboval, že to celé má korupčné pozadie. L. Žitňanská pred parlamentnými voľbami v marci 2016 na bilbordoch prezentovala volebný slogan strany, ktorý znel: PROBLÉM S KORUPCIOU PRI EUROFONDOCH JE VÁŽNY.

Ak Ľ. Vážny už pri pôsobení v prvej Ficovej vláde stratil spôsobilosť na to, aby sa ocitol v druhej, a v druhej podľa strany Bélu Bugára stelesnil „problém s korupciou pri eurofondoch“, tak je absurdné, že vláda, v ktorej je zastúpený aj Most-Híd, vyzdvihla do významnej a dôležitej funkcie práve takého činiteľa.

Stranu, ktorá najskôr Vážneho principiálne odmietne a potom bez zábran a bez vysvetlenia akceptuje, nemožno brať vážne.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 28/2016. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 4

Rubrika Názory

Tagy Názory, Res publica

Súvisiace články

Počiatkove pozemky na Liptove kúpil vplyvný hráč z energobiznisu

Počiatkove pozemky na Liptove kúpil vplyvný hráč z energobiznisu Kauza

Súkromná firma, ktorej šéf poslal na účet exministra financií milióny, zarába aj na obchode so štátom. Matej Korec hovorí, že známosť s Jánom Počiatkom mu bola skôr na ťarchu 2

Zaplať, inak príde kontrola! Nezaplatili, prišla kontrola i pokuta

Z Talianska idú mraky novej finančnej krízy

Počiatkove pozemky na Liptove kúpil vplyvný hráč z energobiznisu

Elektrárne tlačia na zatvorenie obľúbených Ficových baní

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.