Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Dubnickú továreň na škandály kúpil Beljajev

20.01.2016, 12:10 | Ján Kováč | © 2016 News and Media Holding

Jeden patrí medzi najsilnejších mužov slovenského strojárstva. Druhý je čelný predstaviteľ českého zbrojného priemyslu. Alexej Beljajev a Jaroslav Strnad na konci minulého roka prevzali kontrolu nad skrachovanou hutníckou fabrikou v Dubnici nad Váhom.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Biznis

Mohla by to byť bodka za desaťročným obdobím krachov a škandálov, ktorých hlavným protagonistom bol podnikateľ Juraj Mác. Ten je od minulého leta obžalovaný zo zločinu neodvedenia dane a poistného. V októbri ho polícia obvinila aj z úverového podvodu a z prania špinavých peňazí.

Neprehliadnite

Spájanie silných

Fabriku v areáli niekdajších Závodov ťažkého strojárstva v Dubnici nadobudla na prelome tohto a minulého roka spoločnosť ZTS Metalurg. Vlastní ju eseročka podnikateľov A. Beljajeva a Michala Lazara, ktorí kontrolujú široké portfólio firiem na čele s popradskou Tatravagónkou.

Druhým vlastníkom sa zrejme stane skupina J. Strnada (na titulnej fotografii). Tá si už teraz uvádza ZTS Metalurg na webovej stránke pod záložkou Naše spoločnosti a J. Strnad je v jej Dozornej rade. Podľa A. Beljajeva sa ešte dolaďujú akcionárske vzťahy a preto sa k nej nechce vyjadrovať. Dubnická firma bude pre obe skupiny zrejme slúžiť ako dodávateľ hutníckych polotovarov.

Zaujímavé je, že majitelia Tatravagónky kupujú dubnickú fabriku v rovnakom čase, ako im krachuje podobne zameraná firma na opačnom konci republiky. Voči ich spoločnosti Railway Casted Components v Prakoviach na východnom Slovensku sa začalo konkurzné konanie 7. decembra 2015. ZTS Metalurg vznikla 15. decembra 2015 a okolo tohto termínu tiež prevzala dubnický podnik.

Oba podniky mali takmer identický biznisplán aj osud. Chceli vyrábať podvozky pre ruské vagóny, no vojna na Ukrajine a následné sankcie voči Rusku ich pripravili o zákazky. Railway Casted Components (RCC) financovala štátna Exportno-importná banka, podľa poznámok k účtovnej závierke jej RCC koncom roka 2014 dlhovala 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Biznis

Tagy strojárstvo

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.